Табачник боїться радикалів і націоналістів

Віце-прем`єр-міністр України Дмитро Табачник прогнозує подальшу радикалізацію українського політикуму і суспільства.

Віце-прем`єр-міністр України Дмитро Табачник прогнозує подальшу радикалізацію українського політикуму і суспільства.

Таку думку Табачник висловив в авторській статті "Качиний суп" по-українськи", опублікованій у газеті "Кіевскій телеграфъ" (№45 від 9-15 листопада 2007 року).

Дмитро Табачник
УНІАН
Дмитро Табачник розповів, що його лякає
"Небезпечного піку ці настрої досягли в 2004 році. Тоді еліти, перелякані результатом власної пропаганди, зупинилися на краю прірви. Радикальні настрої виборців не були легітимізовані політиками, і країна зберегла формальну єдність. Проте настрої мас нікуди не поділися, навпаки, одного разу запущений механізм протистояння набирає оберти. Навіть останні вибори показали, що в обох таборах слабшає помірне крило і набирають силу радикали", - пише Табачник.

На його думку, подальша радикалізація українського політикуму загрожує перерости в незворотну радикалізацію всього суспільства. "Вже на наступних виборах НУ-НС ризикує припинити існування як серйозна політична сила, оскільки його переграють радикали-популісти з БЮТ. А Партія регіонів, яка втратила на цих виборах близько 200 тис. голосів, на наступних ризикує недолічитися вже мільйонів, а з часом повторити шлях НУ-НС, якщо не прислухається до вимог своїх виборців і не радикалізує позицію. На її місце прийдуть або комуністи, або відроджені об`єднані есдеки, або хтось третій. Наприклад, блок ”Батьківщина”, що набирає силу в Одесі, або українофобні радикали з Криму", - вважає він.

Віце-прем`єр стверджує, що подальша радикалізація може привести до розколу країни – з громадянською війною або без неї. "Альтернативою божевільному нагнітанню низинних пристрастей, пошуку "не таких" і роздуванню фобій виборців Заходу і Сходу може і повинна стати робота відповідальних партій з електоратом. Ми повинні зрозуміти, що якщо не лізти один до одного зі своїм статутом, можна спокійно жити в одній державі, не поділяючи цінностей один одного. Врешті-решт, жителю Донецька абсолютно все одно, які пам`ятники ставлять у Львові і на честь кого називають вулиці, так само і львів`янину не повинно бути ніякого діла якою мовою говорять у Донецьку і кому ставлять пам`ятники в Одесі", - пояснює Табачник.

На його думку, політичні сили мають виключити із суспільної дискусії роз`єднуючі проблеми і запропонувати виборцям програму розвитку української державності, котра, з одного боку, влаштувала б Захід і Схід одночасно, а з другого боку - була б привабливіша за "бютівський" популізм.

Крім того, Табачник виступає за обмеження націоналістичної риторики, яка розколює країну "незалежно від волі самих націоналістів і обслуговує ідеологію вчорашнього дня".

"Найнебезпечніше в націоналізмі - що він викликає у відповідь адекватну реакцію. Націоналізм не може існувати без ворога. Для того, щоб ми об`єдналися і усвідомили себе як "ми", завжди потрібні "вони" - "не такі", "зомбовані", "не свідомі", що п`ють уранці кров християнських немовлят. Але стикаючись з "ми" зразка Шухевича і Тягнибока, "вони" теж відчувають тягу до об`єднання, починають усвідомлювати "нас" "не такими", "неправильними", - пише Табачник.

Віце-прем`єр вважає, що "нав`язлива пропаганда шароварного українізму при президенті Ющенку привела до скорочення числа носіїв української мови і прихильників вступу не тільки в НАТО, а навіть в ЄС". "І те, і друге, і третє поступово асоціюється у виборців не стільки з політичною програмою, скільки з політичною позначкою: якщо ти хочеш в НАТО, ЄС і говориш українською, то ти за Ющенком. Тепер почав спрацьовувати зворотний принцип: "Якщо ти проти "помаранчевих", то ти не говориш українською, не підтримуєш вступ до НАТО і ЄС", - пояснює він.

За словами Табачника, суспільство знаходиться на грані, перейшовши яку Україна через кілька років залишить позаду точку "повернення і повалиться в югославський сценарій".

"Перше, що має нас об`єднати, - обмеження націоналістичної риторики, яка розколює країну незалежно від волі самих націоналістів і обслуговуючої ідеологію вчорашнього дня. Друге - це, безперечно, вибір майбутнього для країни. І третє – наше минуле. Тут, безумовно, єдності досягти найважче, оскільки кожен пише свою історію", - переконаний він.

На думку віце-прем`єра, питання, котрі сьогодні розколюють Україну, необхідно залишити майбутнім поколінням для оцінки й аналізу. "Через сто років історики зможуть куди більш неупереджено судити про роль і місце УПА у Великій Вітчизняній війні, про факт створення в рамках СРСР суверенної Української держави, що стала членом-засновником ООН завдяки Сталіну, про кількість жертв і соціальні та політичні причини голодомору і про інші чутливі сьогодні питання", - вважає Табачник.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: