Селяни вважають воду термальною і цілющою, а науковці закликають з висновками не поспішати.
У селі Тайки Житомирської області температура води у криниці місцевої жительки, яка раптово стала гарячою, доходить до 50 градусів. І навіть у морози не надто охолоджується. Селяни вважають воду термальною і цілющою. А науковці закликають з висновками не поспішати.
Про це йдеться 30 січня в сюжеті ТСН.19:30.
На вулиці мороз, десь мінус 3-5 градусів, а відкриваєш криницю - звідти пара. За словами господині Надія Борисюк, цьому колодязю – пів століття і це вперше, коли вода у ньому стала гарячою.
Старша лаборантка вимірювальної лабораторії Поліського національного університету Інна Можерівська взяла проби води і виміряла температуру.
"21 градус. Для криниці це нетипово в зимовий час, так як нормальна температура води 5 градусів взимку, влітку може становити плюс 15", - каже вона.
Коли ж немає морозу, то вода вдвічі гарячіша, розповідає Надія. Що може нагрівати 8-метрову криницю - жінка й гадки немає. Поруч нема ані теплотраси, ані підприємств.
Лаборанти дослідили воду чи не термальна вона. Але цю версію відкинули, бо жодних солей не знайшли. Натомість виявили втричі вищі за норму нітрати і кишкову паличку.
А нагрівають воду, як пояснив доктор геологічних наук, професор кафедри розробки корисних копалин Державного університету Житомирська політехніка Віктор Підвисоцький, органічні відходи, які, вочевидь, лежать неподалік криниці: "Оця органіка, яка вступає в хімічну реакцію і в цьому локальному участку нагріває цю воду. Ви візьміть кучу навоза, який лежить кілька років, хоча б рік, розколупайте на метр-два і там він буде гарячий".
Якщо їх прибрати, то до нормальної температури колодязь повернеться вже за кілька місяців. Проте Надія науковцям не вірить. Переконана, її вода чиста, бо і корови її п'ють з задоволенням і страви на цій воді смачніші.