Ющенко: вентиль Європі перекрила Росія

Україна не вкрала жодного кубометру російського газу, як каже російське керівництво. І кран не перекривала.

Віктор Ющенко вважає, що ситуація, пов'язана з припиненням поставок газу до Європи через територію України, була наперед запланованою. Президент заявив, що Україна не узяла жодного кубометра газу, який Росія транспортує до Європи. За його словами, Україна гідно і чесно виконує свої зобов'язання як країна-транзитер.

"Інцидент, який відбувся по поставках російського газу - це інцидент, який запланований", - сказав він на спільній з прем'єр-міністром Чехії Міреком Тополанеком прес-конференції у п'ятницю в Києві.

Під час зустрічі Ющенко наголосив, що Україна все зробила для того, щоб забезпечити надійний транзит російського газу до країн ЄС.

"Переконаний, що в рамках роботи місії Євросоюзу ви отримаєте ті аргументи, які засвідчують повну готовність української газотранспортної системи і далі гарантовано виконувати функції транзиту", - сказав він.

За його словами українська сторона все зробила для того, щоб для роботи місії ЄС були створені всі необхідні умови. "Ми сподіваємося, що із початком роботи місії Російська Федерація підтвердить про відновлення постачання природного газу", - зазначив президент, додавши, що українська сторона гарантує його транзит.

Україна та Європейський Союз готові до створення тристоронньої моніторингової комісії щодо транзиту газу як на території України, так і Росії.

Ющенко підтвердив готовність України і надалі в повному обсязі виконувати свої транзитні зобов’язання. Він наголосив, що саме російська сторона перекрила вентиль.

"Кран має відкрити та сторона, яка його закрила",- сказав Ющенко, підкресливши, що Україна технічно не могла цього зробити. "Україна не вкрала жодного кубометру російського газу, як каже російське керівництво", - заявив Віктор Ющенко.

Водночас, на його переконання, ЄС не повинен бути заручником відносин між Україною та Росією. Тому завданням номер один Ющенко називає відновлення поставок російського газу до ЄС.

"Сьогодні ми закликаємо Росію відновити поставки газу до Європи", - сказав Ющенко. Він повідомив, що з цією метою Україна готова допустити європейських і російських експертів на всі об’єкти газотранспортної системи України для проведення моніторингу. Глава держави сподівається, що і Росія висловить готовність залучити українських фахівців до моніторингу за ГТС на її території.

У свою чергу Тополанек зауважив, що ЄС жодним чином не хотів втручатись у двосторонні відносини між країнами. За його словами, в ЄС бачать, що дві країни хочуть виконати свої зобов’язання – і щодо поставок газу, і щодо транзиту – але, на жаль, Європа газ не отримує. Саме тому, сказав він, Європа хоче допомогти двом країнам "подолати кризу довіри". Тополанек висловив сподівання, що тристороння угода про створення моніторингової групи щодо контролю за транзитом російського газу допоможе подолати цю кризу довіри.

"ЄС, "Нафтогаз" і "Газпром" мають домовитись про місію експертів", - сказав прем’єр Чехії.

Ющенко також зазначив, що Україна готова встановити обладнання, яке б у режимі реального часу передавало ЄС дані щодо транзиту газ.

Також після  завершення переговорів із прем`єр-міністром Чехії Юлія Тимошенко заявила, що Україна з початку газового конфлікту з Росією не використовувала незаконтрактований газ російського походження.

"З 1 січня 2009 року жоден грам російського газу не був використаний для внутрішніх потреб України", - сказала Тимошенко.

Глава українського уряду розраховує, що моніторингова місія, створена за участю Єврокомісії та Євросоюзу, після вивчення підтвердить відсутність фактів несанкціонованого відбору російського газу з боку України.

"Я переконана, що висновки будуть об`єктивні, й вони свідчитимуть про те, що без контракту Україна не взяла жодного грама російського газу", - додала Тимошенко.
При цьому вона підкреслила, що Україна як і раніше залишається надійним партнером Росії у галузі транспортування природного газу до Європи.

"Я хотіла б, щоб висновки були опубліковані, й Україна змогла захистити своє чесне ім`я", - сказала прем`єр.

Завтра, 10 січня, Мірек Тополанек відправиться до Москви.

Нагадаємо, вчора, 8 січня керівник "Нафтогазу" Олег Дубина і голова "Газпрому" Олексій Міллер відвідали Брюссель, де провели переговори один з одним, а також з представниками Єврокомісії.

Одним із результатів переговорів стало рішення про те, що вже сьогодні в Україну приїдуть європейські спостерігачі, які спробують визначити причини проблем із транспортуванням російського газу до Європи. Наразі спостерігачі вже знаходяться в Києві, де перевіряють центральне диспетчерське управління "Укртрансгазу".

"Газпром" вимагає, щоб експертна група, до якої мають увійти представники України, Росії та Євросоюзу, отримала повний доступ до документів і об'єктів газотранспортної системи та газосховищ України.


ВідеоЮщенко та Тимошенко зустрічаються з керівником Євросоюзу

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: