Тиждень волі: як триває реабілітація та які плани мають звільнені політв’язні Кремля

Дата публікації
Перегляди
2238
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Тиждень волі: як триває реабілітація та які плани мають звільнені політв’язні Кремля

Фото: Associated Press

Більшість з них перешли на амбулаторне лікування.

24 моряки і 11 політв’язнів, звільнених з російського полону, цього тижня стали справжніми зірками: не тільки українського, але й світового телебачення. Від того, що їли у неволі до планів на майбутнє – журналісти намагалися вивідати все.

Про це йдеться у сюжеті ТСН.Тиждень.

Перший тиждень волі: як лікуються та які плани будують звільнені в'язні Кремля

Перший тиждень волі: як лікуються та які плани будують звільнені в'язні Кремля

Микола Карпюк наголосив, що окрім нього ніхто не винуватий у його арешті. Він мав зустрітись із близьким оточенням Путіна, аби домовитися про зустріч на високому рівні. Але замість перемов – тюрма.  

"Станіслав Клих, коли він ще був при свідомості, в нормальному стані психологічному, коли ми з ним вперше зустрілися 15 вересня на першому суді у Грозному 2016 року, він показав мені ось тут такий квадратний шрам, дуже чітко вирізаний, казав, що йому туди вставляти чіп, і я це сприйняв надзвичайно серйозно, тому що, коли я вийшов із стану марення, то в мене була впевненість, що мені вставили чіп", - розповідає він.

Але обійшлося – шрамів на тілі Микола Карпюк не знайшов.

"На Кавказі взагалі слідчих СК (Слідчий комітет – ред.) всі називають електриками. Чому електриками – тому що там дізнання не відбувається без електричного струму", - зазначив звільнений політв’язень.

Клема до пальця руки, інша клема – до будь-якої іншої частини тіла – і струм. То довгі розряди, то швидкі – і так стільки, скільки катам заманеться. А потім – клітка метр на метр, де не дають навіть очей заплющити, не те, що заснути. І так 4 дні. Потім знепритомнів, потім - марення. І тільки на шосту добу, каже Карпюк, прийшов до тями вже у камері. 

"Мені ще пощастило, до мене поставились вони трошки якось по-іншому. А те, що відбувалося із Станіславом Клихом - його привозили, не в клітку саджали, а заводили у камеру – прив’язували за спиною браслетами до шконки – це ліжко, на якому спиш, – ставили на коліна – і всі інші не давали спати, кричали: "на коліна", не рухатись, нічого", - розповів Карпюк.

Наразі здоров’я Станіслава Клиха викликає найбільші занепокоєння. Він досі перебуває у військовому шпиталі. Медики і рідні поки що його стан не коментують.

Натомість Карпюка з "Феофанії" виписали. Лікуватися продовжить амбулаторно. Як робить це від самого початку 50-річний журналіст "Укрінформу" Роман Сущенко.

Він власноруч зняв банер з будівлі редакції зі своїм зображенням. У російських казематах він провів 1045 днів – це майже 3 роки. Фізично не били, але психологічно тиснули. Найбільший біль від того, що журналіста підставив давній друг. Він наполягав з Сущенком про зустріч. Вони спілкувалися у машині. Раптом друг вийшов глянути колесо. А замість нього у машину сіли співробітники ФСБ і почалось.

"Одягли на голову цей мішок, посадили в авто, десь півгодини возили. Під час цієї поїздки був такий жорсткий обшук. Спецслужбіст тримав мене за кадик, інші обшукували - руки в наручниках, шукали у мене ампули з отрутою, зброю, питали чи я один прийшов", - розповів він.

У цілковитій темряві, не розуміючи, що відбувається, багато людей, які певним тоном щось запитують, ну а потім – уже кабінет слідчого і пропозиція співпраці. Відмова. А далі три роки у камерах. Найближчим часом навряд забуде - світло, яке не вимикається, крики, які не вщухають, мадагаскарські таргани, розміром з сірникову коробку, та величезні щури, які нападають. Але це все позаду. Зараз планує повернутися до професії – вже поновився у штаті на посаді власкору "Укрінформу". Але найголовніше – здоров'я.  В’їзд до Росії йому заборонили на 20 років.

Найбільша увага, звісно, була прикута до режисера Олега Сенцова, який провів у російських таборах 1946 днів. Він встиг за цей тиждень найбільше. Акція спалення зеківської роби  у Межигір’ї стала майже вірусним відео в інтернеті.   А ще він відкрив саміт YES. Теж з мистецьким підходом - бо розказав про свою маленьку битву з тюремниками, які шаленіли від баночки з жовтою і блакитною смужками. Він подарував її президенту і попросив заповнити тюремними нашивками визволених. Свою вкинув першою.

Тим часом Олег зустрівся із родиною, яка виїхала з окупованого Криму, відмовився від лікування, натомість попросив про обстеження мами, яка за ці п’ять років очікування підірвала своє здоров’я. І звісно дав величезну пресконференцію, заявивши що робить це рідко.

Найближчий захід, на якому буде Сенцов - це презентація власної книги "Маркетер", яка відбудеться 22 вересня. Олександр Кольченко, який разом із режисером відповідав на питання більш ніж 400 журналістів має скромніші плани, та й з "Феофанії" його випишуть не раніше наступного тижня. Все-таки понад п'ять років ув'язнення. Молодий та життєрадісний хлопець підкорював усіх своїм почуттям гумору. 

"Тобто всім зазвичай пропонують співпрацювати, а мені запропонували на роботу влаштуватися. Я кажу: ну, не знаю, потрібно спершу подивитися, дізнатися які умови праці, яка зарплата", - розповідав він.

У лікарні "Феофанія" лікуватиметься не один тиждень Едем Бекіров. 9 місяців  провів 58-річний кримськотатарський активіст у сімферопольському СІЗО. Його звільнили під особисте зобов’язання просто в залі сімферопольського "суду" ще 27 серпня. Але замість довгоочікуваної волі повезли до російської столиці.

"Чому ми летимо до Москви? Він каже, є така вказівка, щоб тебе вивезти до Москви, але не говорять, що там обмін. Я кажу: вибір? У вас вибору немає. Я кажу, а якщо я не хочу, якщо я відмовлюся? Він каже, про це навіть розмовляти не будемо", - розповів Бекіров.

Там він просидів ще два тижні в орендованій квартирі. І вже на російському телебаченні взнав, що готують обмін. Пізніше йому чітко сказали про 7 вересня, але, каже, не вірив до останнього. Як не вірила і родина.

"Коли я стояла в аеропорту - я до останнього не вірила, що з літака вийде тато. І я хочу, щоб ось цю радість, ось ці емоції - відчула кожна родина", - зазначила Елеонора Бекірова.

Юридично процес проти Бекірова ще не завершений. Він залишається у статусі обвинуваченого. У сімферопольському "суді" його чекають лише 7 жовтня.

У доброму гуморі і 21-річний Артур Панов. Він планує створити свою політичну партію. Одужує після операції 63-річний Олексій Сизонович, який провів у російських тюрмах 1102 дні. Виписувати з "Феофанії" наступного тижня будуть 42-річного Євгена Панова. Тим часом, незламний 48-річний кримський патріот Володимир Балух у п’ятницю вже прийшов до Верховної Ради. Оплески не вщухали довго.

А от моряки усі повернулися до Одеси. Їх доставили військовим літаком просто на місце служби. Героїв зустрічали урочисто. Щоправда, їхні кораблі ще досі в Росії. За рішенням трибуналу ООН катери та буксир Росія має повернути. Але справу проти моряків щодо незаконного перетину кордону у РФ не закрили. Натомість, самі військові після аналізу ситуації певні, що у листопаді 2018 року їхні дії були правильними.

Справа кількох тижнів – сказали в Офісі президента з приводу квартир, які пообіцяв Зеленський усім 35-м звільненим. Перший етап – нададуть квартири кримчанам: Сенцову, Кольченку та Балуху. Потім – всім іншим. А ще держава виділяє кожному по 100 тисяч гривень підйомних. Але головне - президент Зеленський розказав, що готують новий обмін. Там ще сотня наших людей.  У МЗС сподіваються, що наступний обмін буде всіх на всіх.

Ірина Курило

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
2238
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація