Дуже часто для того, щоб справа зрушила із мертвої точки, треба просто розказати про це на всю країну.
Звільнені судді та міліціонери, відремонтовані школи і лікарні. Це вже не звіт про виконання держбюджету, а звіт ТСН.Тижня про 2015-й. Дуже часто для того, щоб справа зрушила із мертвої точки, щоб несправедливість врешті припинилась, а зло було покарано, треба просто розказати про це на всю країну. Але журналісти ТСН намагаються не тільки розказувати, але й простежити долю кожного матеріалу, які часто народжуються після листів і повідомлень телеглядачів. То чого ж вдалося добитися спільними зусиллями, ідеться в сюжеті програми ТСН.Тиждень.
Це був рік надій і розчарувань, рік звершень і провалів, рік зрад та перемог. Всі українці навчаються потроху змінювати країну своїми вчинками. Підсумок року формували як із гучних скандальних історій, так із простих змін у житті звичайних українців.
1) Так, саме завдяки підтримці небайдужих, після зйомок – у військових з'являлися автомобілі та спорядження, у поранених – гроші на ліки, а врешті вдалося викрити російську диверсантку Терезу. Свідки звірств, які агент ГРУ на ім'я Лариса Чубарова чинила над українськими полоненими, знайшлися просто серед телеглядачів. І хоча вирок Терезі ще не оголошено, його можна вважати невідворотним.
2) У Криму церкви досі належать Українській православній церкві, проте Московського патріархату. Саме в тому Криму, де вже немає практично нічого українського, храми ворогу не вдалося загарбати. Секретні документи про передачу всього кримського церковного у російську церкву були оприлюдені в ефірі ТСН.Тижня. Боячись кримінального звинувачення у державній зраді, митрополит Онуфрій ті рішення скасував.
3) Ендрю Галущенко – саме його смерть змусила всю Україну по новому поглянути на ріки контрабанди, що текли по той бік фронту. Раптом з'ясувалося – справи настільки серйозні, що за ціною винуватці не стоятимуть. Перед смертю відомий волонтер звинувачував у причетності до покривання "сірої" торгівлі найвищі міліцейські чини. Ту справу дуже прагнули зам'яти, втім головний міліціянт Луганщини після розголосу пішов у відставку.
4) Апеляційний суд міста Києва – такий собі типовий український суд: кам'яні мури, металеві паркани, колючі кущі. Це все так схоже на всю українську судову систему в цілому. Аби суддя із заплямованою репутацією пішов з роботи, потрібно зробити не один сюжет. Лише після оприлюднення ганебного відео з кабінету судді часів Януковича – Віктора Татькова – врешті змусили піти з роботи. Хоча, своїх посад досі тримаються, приміром, такі, як суддя Ковтуненко.
5) Не здається система і в Кривому Розі. Там на мерських виборах зафіксували масові фальсифікації, вкидання бюлетенів та тітушок на дільницях. Однак, вибори визнали такими, що відбулися. І лише дивом, коли збурилися люди, коли ми розказували про це кілька тижнів поспіль, Верховна Рада вчинила не по букві, а по духу закону і призначила в Кривому Розі перевибори.
6) Змусили ворушитися Верховну Раду й історії іноземних легіонерів у складі українського війська. Більшість з них у себе вдома опинилися поза законом, та й тут були як нелегали. Врешті, закон про їхнє перебування в армії – ухвалено.
7) Про медичну реформу зараз більше розмов, аніж справ. А поки діла немає, медичні установи стрімко біднішають. Після розслідування ТСН.Тижня у Старовижівській районній лікарні на Волині – про тамтешні злидні, про нестачу не те що ліків та паперу, а звичайного хліба для хворих – у медзакладі розпочалася справжня Європа, привезли обладнання та гроші. Передумали скасовувати надбавку на їжу і в інституті педіатрії, акушерства та гінекології.
8) На 300 тисяч гривень ремонту, вікон та меблів з'явилося на іншому кінці України – у розтрощеному війною інтернаті міста Новоайдар після того, як вся Україна дізналася про найменшого тамтешнього учня – руденького Богдана. Стільці, парти та інші здавалось би звичайні буденні речі. Та для дітей Донбасу – вони на вагу золота. І якщо боротьба за їхніх батьків напівпрограна, саме цьому поколінню школярів доведеться відбудовувати новий Донбас.
9) Не припиняється боротьба за відібраний Крим. Разом із початком продовольчої блокади всі публічні експерти в ефірі висловилися за скасування зони вільної торгівлі із Кримом. Незабаром її скасували. І хоча блокада триває, напруження суттєво спало.
10) І власні місячні ландшафти має тепер Україна. Йдеться про нелегальний видобуток бурштину на Волині. Українців ця тема мало цікавила, аж поки не з'ясувалося, що повз наші кишені течуть мільйони гривень, а наживаються мафія та корупціонери. Це осине гніздо поки не подолане. Утім, ми вважаємо вже власною перемогою, що про це знає Україна, а значить, бурштинові ділки мають менше шансів вийти сухими з води.
Кореспондент ТСН Галина Сергєєва