Товари часів СРСР: чи законно продавати антикваріат із комуністичною символікою

Дата публікації
Перегляди
16к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Товари часів СРСР: чи законно продавати антикваріат із комуністичною символікою

Фото: ТСН.ua

В Україні заборонено виготовлення, поширення, а також публічне використання символіки тоталітарного режиму. Втім, є винятки.

Радянські нагороди, прапори та навіть бюсти Леніна - все це досі можна масово зустріти на барахолках в українських містах, попри заборону поширення комуністичної символіки.

Продавці твердять, що це антикваріат, який поза законом. У поліції ж продаж такого товару нерідко сприймають як кримінальний злочин, за який можна провести до 5 років за ґратами. Про це 5 січня йдеться в сюжеті ТСН. 19:30.

Ігор Шолтис не очікував побачити серп і молот прямо в центрі Львова, і коли двоє хлопців із радянською символікою на одязі увійшли до ресторану, подумав, що це жарт.

"На одному з хлопців була помічена радянська кокарда з серпом і молотом", - розповів львів'янин. Каже, у відповідь на зауваження почув обурення про утиск свободи, а тому викликав поліцію. "Це не був антикваріат, це демонстративно він прогулювався вулицями Львова", - запевняє Шолтис.

Правоохоронці порушення закону побачили, тож відкрили кримінальне провадження. Як повідомлялося, 19-річний хлопець пояснив, що купив шапку з комуністичною символікою на барахолці. 

Журналісти вирішили перевірити, чи справді попри закон про декомунізацію, досі вільно можна придбати крам із радянською символікою, і вирушили на Андріївський узвіз - одне з найпопулярніших туристичних місць Києва. Тут продають сувеніри, національний одяг та прикраси. Є і комуністична символіка, на значках. Продавці виправдовуються: "Але це ж предмети антикваріату".

А ось на барахолці на Почайній, де можна знайти будь-що, від книг та посуду до радіодеталей і музичних інструментів, не приховуючи продають радянські прапори, тогочасну військову форму і Леніна - портрети, статуї та барельєфи. Донедавна тут стояв триметровий ідол - поки його не демонтували правоохоронці.

Власник статуї - Андрій. У його ятці ще багато чого з радянською символікою. Він не вважає, що порушує закон. "Заборонено - це коли я пропагую, а продавати - це інше", - впевнений чоловік. Більшість продавців радянського краму запитань на камеру уникає, однак заявляє: "Це для іноземців, вони захоплюються колекціонуванням". 

Водночас юрист Сергій Котов стверджує, що згідно із законом, який діє майже 6 років, заборонено виготовлення, поширення, а також публічне використання символіки тоталітарного режиму, зокрема у вигляді сувенірної продукції. Утім, винятки є. Так, закон не поширюється на експозиції музеї та виставки, твори мистецтва, державні нагороди, приватні колекції та об'єкти антикварної торгівлі. 

Є предмет антикваріатом чи частиною колекції - має визначати експертиза. Якщо ні, тому, хто її продає чи виставляє на показ, як от хлопцеві з шапкою у Львові, загрожує до 5 років в'язниці.

Чи законно продавати антикваріат із комуністичною символікою

Чи законно продавати антикваріат із комуністичною символікою

 

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
16к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація