Трагедія кримськотатарського народу: як НКВС позбавив майже 240 тисяч людей Батьківщини. Інфографіка

Сьогодні в усій Україні згадують жертв геноциду кримськотатарського народу.

У середу, 18 травня, в усій Україні вшановують пам'ять жертв геноциду кримськотатарського народу. Вранці 18 травня 1944 року, за наказом Сталіна, розпочалася примусова депортація кримських татар. Офіційною причиною для примусового переселення влада назвала співпрацю деяких кримських татар з нацистською Німеччиною під час Другої світової війни.

Примусова депортація розпочалася вранці 18 травня. Людям давали до 30 хвилин на збори. Деяким навіть не давали часу зібратися. Потім усіх відвозили на вантажівках до залізниці та відправляли ешелонами на схід. О 16:00 20 травня депортація була закінчена. За даними Міністерства закордонних справ України всього депортували 238 500 людей, в основному жінок і дітей.

Людей вивозили в ешелонах до Узбекистану, Казахстану, Таджикистану, Марійської АРСР, на Урал та в Костромську область. Дорога була довгою та важкою. Під час переїзду загинули близько 8 000 людей, більшість із яких - діти і літні люди, зокрема через спрагу та тиф. Депортованих морили голодом, інколи навмисно давали солону їжу та не давали води.

За різними даними, протягом перших трьох років депортації від 20 до 46% всіх депортованих померли від голоду, виснаження і хвороб.

Протягом 12 років до 1956 року кримські татари мали статус спецпереселенців. Їх обмежували в правах, зокрема забороняли самовільно перетинати кордон спецпоселення. Відомі численні випадки, коли людей засуджували до багаторічних термінів таборів за те, що відвідували родичів у сусідніх селищах, територія яких належала до іншого спецпоселення.

Кримські татари змогли повернутися на батьківщину лише у 1989 році. За чотири наступних роки на півострів повернулося 250 тисяч людей.

депортація татар

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: