Трагедія на горі Піп Іван: рятувальники назвали помилки туристів, які могли призвести до загибелі

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Двоє осіб загинуло, ще кілька перебувають у лікарні із сильним обмороженням.

На горі Піп Іван в Карпатах цього тижня замерзли на смерть двоє туристів. Вони всього кількасот метрів  не дійшли до рятувального посту.

Ще двоє з обмороженими руками і ногами - в лікарні. А четверо їхніх товаришів - дві ночі чекали порятунку на вершині гори, йдеться у сюжеті ТСН.Тиждень. Спускати їх було вкрай ризиковано: температура впала до мінус 20 градусів, видимість - нульова.

Врятували їх тільки сьогодні. І тепер - залишається запитання одне. Як сталося, що восьмеро досвідчених туристів знехтували попередженням про погіршення погоди? І не попередили про свій похід рятувальників? Бо це ж далеко не перші жертви Карпат тільки за цю зиму.

ВідеоНові жертви снігу і гір: у Карпатах замерзли на смерть двоє туристів

Вони лише кількасот метрів не дійшли до рятувального поста. Іще двоє - з обмороженими руками і ногами - в лікарні. А четверо їхніх товаришів дві ночі чекали порятунку на вершині гори. Спускати їх було вкрай ризиковано: температура впала до мінус 20 градусів, видимість - нульова. Як сталося, що 8 досвідчених туристів знехтували попередженням про погіршення погоди - у сюжеті.

Нові жертви снігу і гір: у Карпатах замерзли на смерть двоє туристів

Негода у високогір'ї страшна річ. Температура - мінус 20 градусів, вітер – 30 метрів за секунду - це 108 кілометрів на годину. Встояти неможливо інколи - не те, що йти. І додайте сюди висоту снігового покриву - майже 2 метри.

Урочище Погорілець - тут рятувальники розклали свій штаб. Працюють вже другий день. Оскільки саме звідси починається туристичний маршрут на гору Піп Іван, куди прямувала група туристів.

Троє з групи таки дісталися до рятувальників та й розказали про біду . З’ясовується: знесилені екстремали купи не тримаються - десятки метрів відділяють їх один від одного.

"Ми йшли до останнього. Це був старший чоловік. У тяжкому стані. Обличчя обледеніло. Що вразило: людина була у флісі та футболці. Коли повернулися, людина вже не подавала ознак життя. Хлопці були поруч нього, обсіли, обняли захищаючи від вітру", - розповідають рятувальники.

Шістдесятирічний Павло Вінтоняк у Коломиї очолював станцію юних туристів. За непідтвердженою інформацією, саме він був гідом групи. Загинув, бо допустився фатальної помилки - припускають волонтери, які допомагали рятувальникам.

"Коли йдеш на підйом роздягаєшся до термобілизни. Сильне переохолодження може настати, коли сильно спітнів і тебе обдуло. Коли йдеш на хребет, краще знизу вдягнутися, зверху роздягнутися", - пояснюють волонтери.

Іще один загиблий – 24-річний Роман Беркещук. Теж із Коломиї. Рятувальники кажуть: він збився з дороги та сильно відстав. Коли його знайшли, він іще був живим.

"Ймовірно під час транспортування людина померла. Той відрізок, де ми його знайшли 350 метрів, ми 40 хвилин долали. Нас просто зривало зі схилу. З рюкзаками. Ми просто місцями на четвереньках повзли", - зазначає один із рятувальників.

Усіх туристів, і мертвих і живих, підняли на вершину - в рятувальний пост. Вони заночували у рятувальників. Наступного дня погода погіршилася. Температура впала до мінус 22, видимість нульова. Але рятувальники все одно вирішили доправити до лікарні двох туристів, що найбільш постраждали.

Їх транспортували на спеціальних ношах до підніжжя гори і терміново доправили до найближчої - Верховинської лікарні. Чоловіки в стані середньої тяжкості. У них серйозні обмороження. Пропонують шпиталізацію. Спершу один із них хоче їхати додому. Але зрештою обох відвозять до опікового відділення обласної лікарні.

Рятувальна операція стосовно інших чотирьох туристів, які провели вже другу ніч на горі Піп Іван, розпочалася сьогодні зранку. В обід усі безпечно спустилися з гори. Однак вони в тяжкому, як фізичному, так і психологічному стані. Із журналістами - не спілкуються.

Що ж сталося з досвідченими туристами на горІ Піп Іван? На жаль, усі вони - приголомшені - відмовляються розповідати про це. Ми розшукали рідних та друзів загиблого Романа Беркещука. Михайло Поддубнов - інструктор з альпінізму - ходив із Романом на Казбек та Ельбрус.

"Тому що так, це зима, так, погода погана, але якщо говорити про Романа, то він був достатньо підготовлений і досить добре екіпірований для практично будь-якої ситуації, яка могла виникнути в Карпатах", - розповідає чоловік.

Про ще одну версію загибелі Романа розповідає його тітка. Начебто хлопець залишився з шістдесятирічним Павлом Вінтоняком, який погано почувався.

"Йому стало погано і вони його рятували. Вони його не залишили в біді, вони його просто рятували, а людські можливості не безмежні. Через то так сталося. Ми просто віримо що він загинув, рятуючи людину", - ділиться своїми думками жінка.

Але чому досвідчений Роман та керівник станції юного туриста з багаторічним стажем Павло Вінтоняк, та ще й інші туристи проігнорували попередження про погіршення погодних умов і не повідомили про свій похід рятувальників - невідомо. Прикордонники, які зустріли їх іще у Шибеному, кажуть: попереджали про небезпеку, але група це проігнорувала.

Рятувальники та волонтери, що їм допомагали, називають ще кілька помилок, які могли стати фатальними.

"Велика група. Керівник групи мав їх підчікувати. І він це й робив. Але думаю це і вибило його з сил", - пояснюють волонтери.

"Я суб’єктивно: люди, які мають такий досвід, високу планку собі ставлять. А тут вони були сильно виснажені, можливо зневоднені. У них просто не вистачило сил", - підкреслив керівник рятувально-пошукової операції Тарас Бринда.

Останніми спустили з гори тіла двох загиблих. Надвисока ціна, яку заплатили ті, хто проігнорував попередження. Хоча їх було цієї зими і не тільки - вдосталь. Щонайменше п’ятеро загиблих на території українських Карпат лише за останні три місяці. Як чергове нагадування - гори не пробачають самовпевненості.

Алла Пасс

Залиште свій коментар

Вибір редакції