Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
П'ять найцікавіших фактів першого дня незалежності України

24 серпня 1991 року депутати Верховної Ради співали гімн Січових стрільців, а за незалежність голосували навіть комуністи

ТСН.ua до 23-ї річниці проголошення незалежності пригадав найцікавіші факти того дня, коли Україна здобула свободу.  

Надзвичайне і позачергове засідання Верховної Ради УРСР 24 серпня 1991 року було скликане через три дні після подавлення путчу консервативних сил Радянського Союзу, які прагнули повернути СРСР без демократичних перетворень і "перебудови". 

Хвилина мовчання за жертвами московського путчу

Сесія розпочалася о 10-й ранку з хвилини мовчання у пам'ять про трьох росіян, які загинули в ніч на 21 серпня під час виступу москвичів проти путчу. Потім хвилиною мовчання вшанували народного депутата Богдана Котика, який раптово помер на 55 році життя. 

Після того почалося бурхливе та емоційне засідання, яке з перервами тривало до пізнього вечора. У залі були присутні 363 депутати з 450. 

Перед будівлею парламенту зібралися від 30 до 50 тисяч українців з синьо-жовтими прапорами, які слідкували за засіданням депутатів через вуличну пряму трансляцію. Час від часу вони скандували: "Незалежність! Незалежність!" та "Прапор на Раду! Прапор на Раду!". Люди не розходилися до самого вечора, поки парламентарі не ухвалили доленосного Акту про проголошення незалежності. 

Мітинг під ВР_24 серпня 1991
Історична правда
Мітинг під Верховною Радою 24 серпня 1991 року.

Президія Верховної Ради у той день внесла на розгляд депутатів лише одне питання – "Про політичну ситуацію". З доповіддю мав виступити голова парламенту Леонід Кравчук, зі співдоповіддю від комуністичної більшості – Олександр Мороз, від демократичної опозиції – Ігор Юхновський. На запитання до доповідувачів та відповіді на них відводилися по півтори години. 

Найбільше депутати обговорювали нещодавній путч. Опозиціонери з Народної Ради звинувачували Кравчука у нерішучості під час перевороту, вимагали розслідувати дії членів Президії та голів обкомів партії, які підтримали ГКЧП. Найбільш радикальні депутати закликали заборонити комуністичну партію, оскільки саме члени ЦК КПРС намагалися здійснити переворот в СРСР. 

Кравчукові прийшлося відповідати на безліч незручних запитань, виправдовуватися та переконувати своїх колег, що він не підтримував путчистів. До таких бійок, як зараз, у Раді не дійшло, але сварки та штовханина тривали цілий день. Коли хтось з комуністів виходив до трибуни, то опозиціонери кричали "Ганьба КПУ! Ганьба КПУ!". Кравчукові доводилося вмовляти депутатів бути стриманими. 

"Шановні народні депутати! Ми зібралися на позачергову сесію Верховної Ради України у драматичний і надзвичайно тяжкий для нашого народу час. Події останнього тижня докорінно змінили перебіг політичного розвитку в країні і в Україні", - почав свою доповідь Леонід Кравчук. 

"Нас привела в цей зал засідань потреба об'єктивно розібратися і дати оцінку всьому,  що  відбулося,  намітити першочергові кроки по виходу з кризи в інтересах демократії і правопорядку,  зміцнення суверенітету України,  перетворення її у справді незалежну суверенну державу", - додав тодішній голова парламенту. 

Навіть комуністи голосували за незалежність 

Те, що потрібно проголошувати незалежність, не викликало сумнівів ні в кого, навіть у комуністів, навіть у депутатів з Донбасу. 

"Думаю, що в документі, котрий ми ухвалимо сьогодні, слід підкреслити висновок про  незмінність курсу до незалежності", - сказав у своїй доповіді Олександр Мороз. Також він запропонував серед перших кроків незалежної влади реформувати армію та ввести власну валюту. 

"Коли в нас буде армія, гроші, митна служба й інші справжні ознаки державності, тоді не треба буде звертатися за кордон: визнайте  нас!  Суверенний не той, хто галасує про власну  суверенність, а той,  хто робить для  її забезпечення  конкретні,  реальні,  але зважені кроки", - пояснив Мороз. 

Депутати голосують за незалежність
ukrinform.ua
Ні в кого не викликало сумніву, що потрібно голосувати за незалежність. Навіть в комуністів.

Крім того, лідер парламентської більшості сказав, що буде настоювати на тому, щоб КПУ відокремилася від КПРС та стала автономною, а якщо ні, то він грозився створити власну комуністичну партію. А ще він закликав своїх колег з опозиції не вчиняти "охоти на відьом". 

Націонал-демократи підтримали Єльцина 

Лідер націонал-демократів Ігор Юхновський у своєму виступі сказав, що опозиційна Народна рада підтримує президента Росії Бориса Єльцина та російський народ, який прагне демократії. Юхновський зазначив, що саме Єльцин виступив проти ГКЧП і якби не його рішучість, то демократія у Москві не перемогла б, і тоді ні про яку демократію в Україні теж не можна було б говорити. 

"Фактично зараз Союзу як держави немає. Республіки "дефакто" є незалежними  державами, вони мають брати усю повноту влади в свої руки. Росія це робить. Як ми це маємо робити в Україні?", - запитав депутатів Юхновський і одразу ж запропонував два варіанти розвитку подій. 

"Перший: Верховна  Рада негайно проголошує незалежність держави і вихід зі складу СРСР. Самостійна держава - держава під владою КПУ, КДБ і армії. Сюди стікається уся "шпана" з інших республік, а найбільше з РРФСР. Країна, ворожа насамперед до Росії, до всього світу, країна, яку визнає Хусейн і інші диктатори, - така Україна неможлива", - сказав Юхновський. 

Він запропонував депутатам піти іншим шляхом і брати приклад з Росії: перш за все декомунізувати республіку, почати це робити з підприємств,  установ,  армії, правоохоронців,  апарату Верховної Ради і апарату уряду. Після того провести референдум, на якому винести питання про самовизначення та підтримку народом незалежності України. 

"Щира подяка" від українських депутатів президенту РФСР

 

"Виходячи із смертельної небезпеки, яка нависла була над Україною в зв'язку з державним переворотом в СРСР 19 серпня 1991 року, продовжуючи тисячолітні традиції державотворення на Україні, виходячи з права на самовизначення, передбаченого Статутом ООН та іншими міжнародно-правовими документами, здійснюючи Декларацію про державний суверенітет України, Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки урочисто проголошує незалежність України та створення самостійної української держави - УКРАЇНИ", - зачитав врешті решт Леонід Кравчук. 

Акт проголошення незалежності України підтримали 346 депутатів, у тому числі комуністи, які були присутні в парламенті. Лише один був проти, інші утрималися. Депутати у залі зустріли результати голосування бурхливими оплесками. 

Частина депутатів від опозиції на якийсь час вийшла на мітинг перед будівлею парламенту, де злилася в ейфорії зі збудженим натовпом, а Рада почала приймати перші рішення незалежної України. 

Депутати в той день вирішили провести департизацію правоохоронних органів, підпорядкувати всі військові формування на території республіки Верховній Раді, утворити Міністерство оборони та приступити до створення власних Збройних Сил. Також парламентарі націоналізували усі підприємства союзного підпорядкування та доручили Кабміну, Нацбанку та комісіям Ради приступити до створення власної грошової одиниці. 

Останнє, що зробили депутати у той день - ухвалили звернення до парламенту та президента РРФСР, у якому "щиро подякували" їм за "героїчні дії по захисту свободи і демократії" під час путчу і висловили впевненість у тому, що "вікові традиції взаємопідтримки прогресивних сил України і Росії і надалі міцнітимуть". 

В'ячеслав Чорновіл запропонував внести до парламентської зали синьо-жовтий прапор, з яким українці стояли на барикадах біля російського Білого дому, а також підняти національний прапор над куполом парламенту. Під оплески депутатів о 9-ій вечора опозиціонери внесли державний прапор, хтось співав "Ще не вмерла Україна". 

Пісня січових стрільців у виконанні депутатів

Після закінчення засідання депутати-опозиціонери зібралися біля трибуни та заспівали гімн Українських січових стрільців "Ой, у лузі червона калина". Мітингувальники під Радою теж підхопили цю пісню. 

Більше про День Незалежності України читайте у нашій спецтемі, присвяченій цьому святу. 

Залиште свій коментар

=

Вибір редакції