Детектор обману. У Черкасах університет купив для навчання студентів поліграф за втричі завищеною ціною

Дата публікації
Перегляди
3384
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Детектор обману. У Черкасах університет купив для навчання студентів поліграф за втричі завищеною ціною

Фото: УНІАН

Така схема наживи на системі державних закупівель може бути у кожному містечку.

Підприємець, який зазвичай ловить усіх на брехні, побачив, що продажна система обдурила його. У Черкасах університет вирішив купити для навчання студентів поліграф, у народі детектор брехні, але заплатив за нього не 70 тисяч гривень, як він насправді коштує, а 240 тисяч. І це був тільки початок клубка, йдеться в ТСН.Тиждень.

Важко навіть уявити скільки мільярдів кожного дня крадуть чиновники через проведення державних закупівель. Та якщо великі суми побачити легше - дрібні схемочки не так кидаються в око. Проте майже в кожній області, районі чи територіальній громаді є близький до влади бізнесмен, який магічним чином виграє конкурси ледь не з будь-якого приводу. І ці місцеві оборудки - на дрібні для України десятки тисяч, в кінцевому результаті виростають у сотні мільйонів.

Володимир зацікавлений у правді не тільки за професією, але й тому що сам продає апарати, які виявляють брехунів. Він регулярно проглядає електронну торгову платформу «Прозорро». Тож був шокований, коли натрапив на інформацію, що український поліграф, який він продає по 75 тисяч за штуку, черкаському університету хтось втюхав за 240 тисяч гривень. «Я на 99 відсотків впевнений, що це було кимось умисно зроблено. Я почав цікавитися, а що за поліграф було передано і побачив, що це був поліграф "Рубікон", я його реалізував «Укренерго» за 75 тисяч, а тут - 240», - каже чоловік.

Журналіст ТСН.Тижня з поліграфологом Володимиром йдуть до ректорату на зустріч до проректора Юрія Удовенка, голови тендерного комітету вишу. Чоловік спочатку відмовляється відповідати щодо поліграфа, а потім просить питання і час аби на них підготуватися.

Проректор так виписав умови закупівлі, що навіть претендує на похвалу за економію. Очікувана вартість апарата вказана 250 тисяч гривень. Не прописано, жодних чітких технічних вимог, отже - будь-які перевірки можна заговорити купами пояснень, а ще замість наукового загальноприйнятого визначення «поліграф», посадовці, використовують на «Прозорро» народне, повсякденне словосполучення "детектор брехні". Мета банальна – приховати торги від реальних підприємців, які продають поліграфи.
 

Детектор обману: як черкаський університет переплатив майже 200 тисяч гривень за поліграф

Детектор обману: як черкаський університет переплатив майже 200 тисяч гривень за поліграф

Тобто вбиваючи правильну назву - поліграф - спражні підприємці не знаходили цей тендер. Конкуренції, а отже реальної ціни ніхто не заявляв. Торги проводили для своїх, завчасно їм повідомивши по якому слову треба шукати. В конкурсі переміг черкаський ФОП «ДЯК», який запропонував поставити поліграф за 240 тисяч. Якщо проаналізувати його діяльність, видно, що Олександр Дяк постійний учасник торгів, які проводять черкаські держустанови. Він поставляє усе - від холодильників і вентиляторів до насосів, тарілок та пилососів.

Після годинних роздумів та підготовки проректор запрошує нас, щоб розповісти, як йому вдалося купити поліграф, переплативши втричі. Каже, що апарат потрібен для того, аби готувати психологів в новому корпусі, який щойно відбудували за держкошт. Навіщо замість терміну поліграф - на «Прозорро» вписали неофіційну назву детекор брехні - не відповів . Натомість, невиписані технічні умови таки дали пану Удовенку широке поле для маневру. Несподівано він заявляє, поліграф повернуть ФОП «Дяк», а той в свою чергу поверне гроші, бо поставив неукомплектовану машинку. «Туда іде додаткове крісло, додатковий комп’ютер, додаткове програмне забезпечення. Цей поліграф повернутий. Якщо поліграф не буде поставлений, він поверне кошти», - каже чоловік.

Згідно бюджетного кодексу України – гроші перераховуються тільки на підставі акту приймання-передачі товару. Тобто, в університеті поліграф прийняли, а потім заплатили гроші. А сьогодні раптом щось сталося?
 

Володимир аналізує пропозицію університету на «Прозорро». Ні про які додаткові крісла, комп’ютер та тим більше програмне забезпечення, яке йде в комплекті, мова не йде. А сам постачальник товару сказав, що буде повертати кошти університету. «Повертати буду кошти, бо я не можу доукомплектувати в повному обсязі, як вони хотіли», - додає чоловік.

Прокуратура раніше відкрила кримінальне провадження за фактом закупівлі університетом відеообладнання в рамках реконструкції корпусу університету. За даними місцевих ЗМІ, тутешні тендерні спеціалісти придбали 11 інтерактивних дошок і за кожну переплатили майже 100 тисяч гривень. Прокуратуру зачепило те, що всіх конкурентів переграла компанія, яка виставила ціну у 3,5 мільйонів гривень тоді, коли три інших учасники готові були поставити обладнанння за 2 мільйони. Магічнним щасливчиком було підприємства «Хлібдар», його засновником до останнього часу був той самий Олександр Дяк - постачальник усього на Черкащині. В прокуратурі сказали, що їх дуже зацікавила інформація щодо поліграфу. «Факт досить цікавий, я думаю, що ми приділимо обов’язково увагу і цьому факту», - заявили в місцевій прокуратурі.

Очевидно, що така незбагненна успішність пана Дяка і його взаємна симпатія з черкаськими держустановами викликає підозри у існуванні якоїсь маленької місцевої змови. І очевидно, що ці так звані тендери, на які із-за дріб'язковості центр мало звертає увагу, буквально дірявлять місцеву казну усіх регіонів. Бо такий Дяк може бути у кожному містечку.

Кореспондент Сергій Гальченко.

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
3384
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація