У Чорнобилі зафіксували нові ядерні реакції: чи є загроза

Дата публікації
Перегляди
23к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
У Чорнобилі зафіксували нові ядерні реакції: чи є загроза

Фото: СБУ

Аварія на ЧАЕС стала найбільшою техногенною катастрофою століття.

Через 35 років після вибуху на Чорнобильській атомній електростанції в результаті найстрашнішої ядерної аварії в світі, реакції поділу знову тліють в масах уранового палива, похованих глибоко всередині покаліченого реакторного залу.

Про це пише Science, посилаючись на Інститут проблем безпеки атомних електростанцій (ІПБАЕС).

У 2019 році встановили Новий безпечний конфайнмент (НБК), після чого велика частина води висохлаКількість нейтронів також почала знижуватися, що говорило про зменшення реакцій ділення. Однак з часом у деяких приміщеннях ситуація змінилася. Висихання радіоактивної води якимось чином робить нейтрони більш, а не менш ефективними під час розщеплення ядер урану. Датчики на цьому об'єкті зафіксували негативну динаміку нейтронних потоків в одному із завалених приміщень. Також там збільшився рівень радіації.

"Це схоже на вугілля, яке тліє, в ямі для барбекю", - говорить Ніл Хаятт, хімік-ядерник з Університету Шеффілда. Тепер українські вчені щосили намагаються визначити, чи зникнуть реакції самостійно або будуть потрібні надзвичайні заходи, щоб запобігти новій аварії.

Давачі відстежують кількість нейтронів, яка зростає, повідомив минулого тижня під час обговорення демонтажу реактора Анатолій Дорошенко з Інституту проблем безпеки атомних електростанцій в Києві.

"Є багато невизначеностей. Але ми не можемо виключити можливість (аварії)", - зазначив спеціаліст Інституту Максим Савельєв.

Кількість нейтронів повільно зростає, каже Савельєв, припускаючи, що є кілька років, щоб придумати, як придушити загрозу.

Однією з проблемних зон є кімната 305/2. Рівні радіації, які виходять від неї, не дозволяють встановити там давачі.

"Немає жодних шансів на повторення 1986 року, коли вибух і пожежа відправили радіоактивну хмару на Європу. Проте будь-яка вибухова реакція може призвести до обвалення нестійких частин старого об'єкта "Укриття", заповнивши НБК радіоактивним пилом", - зазначають науковці.

Нагадаємо, 26 квітня 1986 року на Чорнобильській атомній електростанції сталися два вибухи та пожежа з незбагненними наслідками для всього світу. У ліквідації аварії взяли участь сотні тисяч людей, а точна кількість постраждалих від трагедії невідома і досі. Загалом із зони навколо станції виїхало майже чверть мільйона людей. Десятки населених пунктів назавжди зникли з карти України. Навколо зруйнованої ЧАЕС утворилася мертва зона. Там живуть лише дикі тварини та поодинокі самосели. Ця зона простяглася на площу у кілька тисяч квадратних кілометрів - на цій території могли б легко розміститися три таких мегаполіси, як Київ. 

Новини тижня: коли планують завезти перший атомний резерв до ядерного банку України

Новини тижня: коли планують завезти перший атомний резерв до ядерного банку України

Нагадаємо, що ліквідаторам аварії на ЧАЕС хочуть підвищити пенсії. Рада схвалила законопроєкт за основу.

Підписуйтесь на наші канали у Telegram та Viber.

 

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Таємниці Чорнобиля
Дата публікації
Перегляди
23к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація