У держкорпорації розкрили дані про наявність зерна під борошно на час карантину

У держкорпорації розкрили дані про наявність зерна під борошно на час карантину

Фото: freerangestock.com

У разі потреби ДПЗКУ готова запустити всі свої підприємства.

Державна продовольчо-зернова корпорація України готова запустити усі свої підприємства на повну силу для забезпечення попиту на ринку в умовах карантину. Про це йдеться в заяві компанії.

Цього тижня в ДПЗКУ обіцяють запустити виробництво борошна на чотирьох підприємствах у Житомирській, Львівській, Сумській та Тернопільській областях.

Нині в корпорацію входять 10 борошномельних підприємств у 7 регіонах України. Загалом вони можуть виробляти 1000 тонн готової продукції на добу. ДПЗКУ стверджують, що у разі потреби вони готові запустити усі виробничі потужності, адже усе обладнання технічно справне і готове до роботи.

Крім того, на елеваторах нині в запасі понад 100 тисяч тонн продовольчої пшениці. Цього вистачить для максимального завантаження всіх борошномельних підприємств корпорації протягом трьох місяців.

”Запасів продовольчої пшениці на елеваторах корпорації достатньо для забезпечення безперебійних поставок борошна на внутрішній ринок на початку червня, тобто до початку надходження зерна нового врожаю, яке вже частково закуплено в рамках нашої форвардної програми”, - коментує директор комерційного департаменту ДПЗКУ Іван Мащенко.

Приєднуйтеся до ТСН.ua у Telegram!

Нагадаємо, 11 березня Кабінет міністрів України на три тижні запровадив карантин на всій території України задля протидії коронавірусу з Китаю. Кабміном запропоновано встановлення обмежень на проведення масових заходів, у яких запланована участь 200 та більше осіб. Але це не стосується заходів державної необхідності. Проведення спортивних заходів можливе з дозволу міжнародних організацій, без глядачів. Також Україна закриває кордониРоботу метро, а також автомобільне, залізничне та авіасполучення між містами й областями від 18 березня в Україні також буде тимчасово обмежено. Низка регіонів зачинила навчальні заклади та ввела низку жорстких обмежень - від закриття закладів громадського харчування до заборони виїзду та в'їзду до міста. За 2 тижні після цього Кабмін запровадив режим надзвичайної ситуації на всій території України та подовжив карантин на місяць - до 24 квітня. 

В Україні 3 березня зафіксували перший випадок зараження на коронавірус COVID-19. Інфікованим виявився мешканець Чернівецької області. Він незадовго до цього повернувся з дружиною з Італії. Ввечері 12 березня в Україні офіційно підтвердили ще два випадки зараження коронавірусом. Інфікування зафіксували в Чернівецькій та Житомирській областях. Жінка з Житомирщини померла від інфекції, ставши першою жертвою COVID-19 в Україні.

Повʼязані теми:

Наступна публікація