Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
"У душі вже неможливо було молитися": священики УПЦ МП розповіли про рішення перейти до ПЦУ

Після утворення єдиної православної церкви парафії УПЦ МП активно переходять до неї.

Про свій перехід із Московського патріархату до  єдиної Православної церкви України за останні три тижні оголосили близько чотирьох десятків церковних парафій. В українській церкві заявляють, що за кількістю не женуться і до приєднання нікого не примушуватимуть.

Якщо ж вірити опитуванням -  тих, хто хоче змінити московську прописку на київську насправді значно більше, йдеться у сюжеті ТСН.19:30. Однак вони досі вагаються.

Доброгорща – невелике село на Хмельниччині. Близько 400 мешканців. Семеро з них мусили вдягнути військову форму та йти воювати на Схід.

ВідеоЦерковна міграція: близько 40 парафій оголосили про вихід з Московського патріархату та приєднання до ПЦУ

Близько чотирьох десятків церковних парафій за три останні тижні оголосили про перехід з Московського Патріархату до Єдиної Православної церкви України. В українській церкві заявляють: за кількістю не женуться і до приєднання нікого не примушуватимуть. 

Церковна міграція: близько 40 парафій оголосили про вихід з Московського патріархату та приєднання до ПЦУ

Саме війна та підігрування російської церкви путінському режиму мали вирішальну роль, коли селяни постановили: побудована ними церква у московському патріархаті більше не залишатиметься.

"Коли почалась ота масова мобілізація в селах і дуже молодих хлопців почали забирати на фронт, і я пам’ятаю оте нерозуміння і ті питання, які виникли тоді, що ми стоїмо, плачемо, молимось і разом з тим в кінці служби славословим Кирила, славословим Онуфрія", - розповідає одна із місцевих жительок.

Свою моральну драму місцевий батюшка, Олександр Буланов, переживав, мабуть, найгостріше з усіх. Хотів навіть покинути церковне служіння та селяни вмовили зостатись.

"Коли ллється кров і вмирають наші хлопці, це просто нестерпно, це дуже страшно і важко. У душі вже неможливо було молитися, тому що я відчуваю, що це неправильно, совість каже: ні. Ось зараз мені легко", - розповідає священик.

До місцевої церкви прийшли навіть такі, які ніколи там не були. Парафія збільшилась разів у чотири.

Від початку російської агресії московську прописку на київську змінили загалом близько півтори сотні церковних приходів. Найбільше переходили у перші, найкривавіші роки війни. Потім процес уповільнився. І знову активізувався після створення єдиної української церкви.

"Ми бачимо, що серед народу є цей запит – запит до єдності. Зараз Єдина православна церква України налічує близько 7 тисяч парафій. Але я б не хотів прогнозувати певну кількість, ставити певні завдання для того, щоб кількісно збільшити цю церкву, ми повинні працювати над тим, щоб цей процес був мирним. Щоб переходи, які будуть, відбувались тільки мирним шляхом", - зазначив предстоятель ПЦУ Епіфаній.

Від середини грудня близько сорока парафій заявили, що йдуть від російської церкви. Найактивніші – вінничани, тут загалом аж двадцять церков перебувають на різних стадіях переходу. Чимало парафій мігрують у Західній Україні. Проте з’явились перші ластівки і на Дніпропетровщині та Черкащині.  Гальмує процес відсутність зрозумілого правового поля для оформлення цих переходів. Майже три роки у парламенті чекає слушної нагоди проект закону, який унормовує зміну церковної прописки.

"Я сподіваюсь, що у найближчий пленарний тиждень ми ухвалимо закон, який спростить процедуру переходів. Бо є юридична двоякість. Ретельно випишемо процедуру, щоб вона не була складною. І щоб кожна громада, яка хоче, могла перейти", - заявив голова ВРУ Андрій Парубій.

Звісно ж, як тільки може, опирається втраті парафій та пастви російська церква. Адже третина її приходів, а відтак, грошей та впливу, -  тут, в Україні.  Проте спроби приборкати неслухів не надто ефективні. За даними жовтневого опитування групи "Рейтинг", понад половина українців підтримує створення помісної церкви. За чотири роки кількість її прихильників зросла у півтора рази, а противників, навпаки, поменшало на чверть. Це означає, що українська церква і далі поповнюватиметься колишніми парафіями московського патріархату. А надто – після отримання Томосу, що завершить офіційне утворення канонічної  помісної церкви.

Марія Васильєва

Залиште свій коментар

Вибір редакції