Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
У Києві надрукують факсимільні копії унікального Реймського Євангелія, на якому присягалися французькі королі

Науковці припускають, що саме на цьому манускрипті присягалася Анна Ярославівна.

Мерія французького міста Реймс, де з давнини коронувалися французькі королі, дозволила київському видавництву надрукувати точну копію церковно-слов'янського рукопису, датованого XI сторіччям. Річ у тім, що Реймське Євангеліє походить із Києва і його вважають найдавнішою, збереженою до наших часів книгою, надрукованою на наших теренах.

Про це йдеться в сюжеті програми ТСН.19:30.

До сканів Нового Заповіту, отриманих із Франції, у київському видавництві ставляться ревно й не показують усе. До французького Реймса цей манускрипт, за однією з гіпотез, потрапив разом з Анною Ярославною, донькою Ярослава Мудрого. Цей манускрипт дивом зберігся. Коли Анна вийшла заміж за Генріха I, збереглося кирилицею 32 сторінки, інша частина – це глаголиця, написана пізніше.

Ганна Горобець уже видала кілька факсимільних копій різних євангелій. Річ у тім, що книжки, колись за княжих часів, надруковані на нашій території, через різні обставини опинилися де завгодно. Не всі вони досліджені, не всі навіть атрибутовані. Манускрипти зберігають у музеях Франції, Італії, Австрії, Росії.

У Києві зберігають Пересопницьке Євангеліє, воно доступне обраним. Це Євангеліє є однією з небагатьох церковних стародруків, збережених у держфондах. ТСН показують точну копію. В оригіналі ж - сусальне золото, все збережено – ілюстрації, колір. Саме на оригіналі Пересопницького Євангелія присягаються президенти України під час інавгурації.

ВідеоУ Києві створять точну копію Реймського Євангелія

Повернення додому через століття. Реймське Євангеліє походить із Києва і його вважають найдавнішою, збереженою до наших часів книгою, надрукованою на наших теренах.

У Києві створять точну копію Реймського Євангелія

На відміну від оригіналу, на який кладуть свою руку лише президенти України та окремі дослідники, копію можна потримати й погортати. І ще один цікавий факт - лише два перші президенти присягали на відкритій євангелії, а вже далі - на закритій, задля збереження книжки.

Те, що Реймське Євангеліє походить із Софії Київської, українські дослідники не сумніваються – "лінгвістичні особливості тієї мови дуже гарно прослідковуються на стінах Софії".

Навіть легенди про те, що на книзі з Києва присягалися французькі королі, знаходять обґрунтування.

"Чому їй така повага була виказана? І золотий оклад, і мощі вкладено. Вони знали, яка глибинна історія закладена в цю книгу і потім королі французькі знову присягалися на цій книзі. Болгарські вчені приписують, що 1044 року на цій книзі присягалася Анна Ярославівна", - каже Неля Куковальська.

Факсимільну копію Реймського Євангелія в Україні видадуть наступного року тисячним накладом. Книги отримають благодійники, що пожертвують на видання, а також бібліотеки та університети країни.

Валентина Доброта

Залиште свій коментар

Вибір редакції