У Києво-Печерський лаврі через незаконне будівництво знищуються пам'ятки архітектури - ЗМІ

Будівництво ведеться попри заборону і необхідність узгоджувати його із ЮНЕСКО.

На території Києво-Печерської лаври йде незаконне будівництво і знищуються пам'ятки архітектури. Це роблять самі представники лаврського монастиря.

Про це йдеться у розслідуванні журналістів програми "Схеми", спільного проекту Радіо Свобода та каналу "UA:Перший"

Лавра разом із Собором Святої Софії включена до переліку об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО, тому про будь-яке будівництво в охоронній зоні навколо пам'ятки ще на етапі намірів потрібно інформувати ЮНЕСКО і узгоджувати з Міністерством культури.

Окрім того, у 2015 році Київрада заборонила будь-яке будівництво в охоронній зоні до затвердження плану зонування чи детального плану території. Однак будівництво відбувається не просто в охоронній зоні, а на самій території Києво-Печерської лаври.

У розпорядженні програми "Схеми" опинилися унікальні матеріали моніторингу, акти, фотоісторії пам'яток архітектури на території заповідника, які були знищені чи перебудовані без надання жодних дозвільних документів заповіднику. Знімальній групі вдалося зафільмувати перебудовані або знищені пам'ятки. Їх можна подивитися на карті.

В "Українському товаристві охорони пам'яток історії та культури" переконують, що такі перебудови пам'яток архітектури можуть призвести до їх втрати.

Головний архітектор заповідника Яков Діхтяр визнав порушення під час будівництва, але, за його словами, кожен випадок має свої причини.

"Чому ви так говорите, що не я нічого помічав? Ми писали і пишемо. В тому числі в ЮНЕСКО. Про плани будівництва. А те, що воно вже відбувається, – то вже порушення. Трапилось як трапилось: як тільки вихідні дні – вони швиденько там щось роблять, і поступово вийшло те, що вийшло", – каже Яков Діхтяр.

У Міністерстві культури України ніяк не відреагували на проханням про інтерв'ю з приводу ситуації у Лаврі. У намісника монастиря владики Павла також відмовили в інтерв'ю, посилаючись на його здоров'я.

"Поки Міністерство культури та керівництво заповідника лише фіксує масштабну перебудову на території пам'ятки Світової спадщини, Києво-Печерська лавра поступово змінюється до невпізнаваності, зберігаючи свій історичний вигляд лише на фото минулих років", - констатують журналісти.

Нагадаємо, минулого року під час знімання святкування дня народження намісника Лаври Павла невідомі особи погрожували журналістам ТСН та пошкодили авто. Знімальна група фільмувала під'їзд авто гостей святкування, серед яких були і колишні регіонали. Вони приїхали привітати одіозного намісника Лаври Павла із 55-річчям.

У цей момент до авто із журналістами підійшли невідомі із представниками так званого Запорізького козацтва, які охороняють територію Лаври, почали лаятися та вимагали віддати відео. 

ВідеоХто бив і чому нападали на журналістів "1+1" у Києво-Печерській лаврі

Залиште свій коментар