Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
У Ковелі розгорівся міжнародний скандал через розміщення цирків та звіринців на старому цвинтарі

На місці, де колись було кладовище, 1942-го німецькі окупанти масово розстрілювали євреїв.

У волинському місті Ковель – скандал міжнародного рівня. Тут на місці масової страти жертв Голокосту десятиліттями влаштовують вистави пересувні шапіто та звіринці. Досі на протестну громадську думку місцева влада не зважала. Аж поки цю тему не порушили іноземні видання.

Про це йдеться в сюжеті програми ТСН.19:30.

Ковельський краєзнавець Петро Вільчинський показує місце, де ще 40 років тому був єврейський цвинтар. Усе, що залишилося від нього, – мацева – потрощена стела-надгробок.

"Цвинтар був дуже великий, його територія складала більше гектара", – розповідає Вільчинський.

Саме тут улітку 1942-го німецькі окупанти масово розстрілювали євреїв.

"За різними документами, які ми знайшли в архівах, тут було розстріляно від 2,5 до 6 тисяч єврейського населення", – каже виконавчий директор Волинської релігійної громади прогресивного юдаїзму Сергій Швардовський.

Та замість пам'ятного знака тут височіє занедбана будівля палацу культури і традиційне в Ковелі місце розташування пересувних цирків та звіринців.

"Бізнес на кістках – це варварство, кощунство. Ці атракціони тут кожного року вже більш як років 10", – говорить краєзнавець товариства "Меморіал" Петро Вільчинський.

Проти цирку на кістках виступає переважно єврейська громада. У 1970-х роках, коли на місці єврейського кладовища радянська влада почала будувати палац культури, і вантажівки кілька місяців разом із ґрунтом вивозили людські останки, збунтувалося ціле місто.

Палац культури таки звели. Із надгробків вимостили територію військової частини. Тепер на її місці пустище, але щокроку під ногами – то зірка Давида, то епітафія на івриті.

Усі ці мацеви ще донедавна слугували дорожнім мощенням. Порятовані від вандалізму ось уже кілька років вони зберігаються просто неба. Волинська юдейська громада не втрачає надії вшанувати пам'ять своїх співвітчизників, спорудивши меморіал.

Виділити клаптик землі на місці єврейських поховань у ковельської влади люди просять майже п'ять років. Муніципалітет відверто не відмовляє, та на дозвіл у пріоритеті – чомусь шапіто.

"Це просто безкінечні відписки по колу, ми пишемо знов, ескізи вже надали, але – нічого", – констатує виконавчий директор Волинської релігійної громади прогресивного юдаїзму Сергій Швардовський.

Отримати коментар місцевої влади поки що не вдалося. Та, ймовірно, місце для розміщення шапіто таки перенесуть. Якщо не через спротив єврейської громади, то з причин міжнародного розголосу цієї проблеми.

Сніжана Шевчук

ВідеоМіжнародний скандал на Волині: на місці страти жертв Голокосту влаштовують пересувні шапіто

Залиште свій коментар

Вибір редакції