Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
У Кривому Розі на місці поваленого Леніна розкопали старовинну церкву

Її підірвали 32-го, а згодом просто на місці вівтаря поставили пам'ятник Іллічу.

У Кривому Розі під час ремонтних робіт на площі, де стояв пам'ятник Леніну, розкопали старовинну церкву, згадки про яку ретельно знищували, йдеться в ТСН.12.00.

Ірина Стеблина без упину розчищає, копає та здмухує. Розкопки вона розпочала власноруч та безоплатно, щоб врятувати реліквії. У квітні будівельники взялися ремонтувати сквер.

І натрапили на залишки найперших церков Кривого Рогу, одразу встановили історики. Ще XVIII століття тут був дерев'яний храм. Після його руйнування – другий. А 1682 – звели кам'яну святиню.

Улюблена церква містян – лише у другому році минулого століття тут було понад сім тисяч прихожан. Усе змінилося за радянської влади. Тридцять першого року в церкві відкрили дитячий клуб технічної творчості. Але батьки, що не втратили віри, не пускали сюди дітей. Тоді храм перетворили на склад дивізії. Ніхто за нею не доглядав, тож 1932 року її підірвали. Священика – до Сибіру. На місці, де був вівтар, потім поставили пам'ятник Леніну.

Зараз існує єдина, збережена у музеї фотографія церкви Святого Миколая. Навіть світлини із зображення храму знищували.

"Сказали дати фотографії – нібито, щоб написати історію міста. Це був теж такий формальний привід. Це був тактичний хід. У людей вилучили ці фотографії", – розповідають мешканці.

Рештки церкви закатали в асфальт та встановили пам'ятник. Ілліч простояв майже шістдесят років, допоки усіх Ленінів в місті не знесли активісти.

Музейники вже розкопали тридцять квадратних метрів. Старовинні монети, цвяхи, ложка для причастя. Історики певні: це не останні цінні знахідки.

Розкопувати церкву музейникам допомагають небайдужі. Жодного фінансування на це нема. Та є ще одна загроза для старовинної церкви. За планом реконструкції, усю цю площу мають замостити тротуарною плиткою. Історики просять бодай частину залишити під склом.

Відео У Кривому Розі на місці поваленого Леніна розкопали старовинну церкву

Залиште свій коментар

Вибір редакції