У "лихих" 90-х і не снилося: українці мають на руках більше мільйона "стволів"

Дата публікації
Перегляди
4382
У "лихих" 90-х і не снилося: українці мають на руках більше мільйона "стволів"

www.flickr.com/Crazy Ivory

Зброя українців різноманітна, а нелегальний обіг у кілька разів перевищує офіційно зареєстрований.

У перший день жовтня в Україні розпочався черговий місячник добровільної здачі зброї. Поліцейські наголошують, що власники незаконної зброї, в разі видачі її правоохоронцям до 31 жовтня, будуть звільнені від кримінальної відповідальності, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Серед семи мільярдів населення Землі обертається майже 900 мільйонів легкої зброї, тобто кожен сьомий громадянин світу має карабін, пістолет або рушницю. Щороку з’являється на світ ще 900 тисяч одиниць нової кишенькової зброї. За нашими підрахунками, одна десята потрапляє в Україну.

Обсяги зброї на руках українців за останні роки зросли вдвічі

Обсяги зброї на руках українців за останні роки зросли вдвічі

До Революції Гідності українці думали, що найбільший сплеск злочинності був в 1990-х роках. Але зброї тоді реєструвалось щонайбільше 70 тисяч одиниць на рік, а зараз ця цифра удвічі більша. Дозвіл на носіння зброї видається на три роки, і наразі в нас офіційно зареєстрованих понад 658 тисяч власників зброї. Облікованої зброї майже вдвічі більше – мільйон і 144 тисячі. Це і гладкоствольна, і нарізна, і газова, і гумова зброя.

Отже, зараз вогнепал є в кишені кожного 34-го українця, або в кожному 7-му домогосподарстві. Стільки ж родин, до прикладу, у країні тримають корову. Лідери з видачі дозволів на носіння зброї Дніпропетровська (57 995), Донецька області (51 037) та місто Київ (67 171). У столиці в 2014 році за день видавалося по 30-40 дозволів. Люди обирають вітчизняні пістолети "Форт", російські "Байкали", турецькі "Зоракі", заможніші купують ізраїльський, американський та італійський вогнепал.

Скільки офіційно завозиться зброї в Україну – це державна таємниця. Але, за даними ТСН, тільки за минулий рік на офіційному ринку опинилося більше 10 тисяч одиниць "побутової" зброї. Це три вщент заповнені фури. Вартість такого вантажу на кордоні – майже 2 мільйони євро. В магазинах за нього правитимуть вже утричі дорожче, тобто 6 мільйонів євро. За ці гроші можна збудувати три нові школи і повністю їх укомплектувати.

Але не варто забувати і про нелегальний ринок зброї. За підрахунками швейцарської аналітичної компанії Small Arms Survey, він упятеро більший за легальний – тобто становить 5 мільйонів одиниць. Це зброя, яку незаконно переправляють в Україну з ворожої Росії, з воюючого Донбасу, а також зброя, яку викрали з військових складів. Швейцарські ж аналітики упевнені, що українці продовжують запасатися вогнепалом. Рушниця дарує господарю впевненість у собі. І, на відміну від корови, їсти вона не просить.

Кореспондент ТСН Ольга Василевська