Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Вивчати документи почнуть після того, як з ними попрацюють реставратори.

У Стратинських лісах Рогатинського району на Івано-Франківщині відкопали "молочний" бідон і металеву скриньку. Усередині – повстанські документи, більшість із яких виявилися невідомими історикам.

"Кілька сотень знайдених документів датуються 1945-1946 роками. Це переважно звіти підпілля ОУН та підрозділів УПА з теренів Львівської, Тернопільської та Івано-Франківської областей, які діяли у межах Військових округів (ВО) УПА "Буг", "Лисоня", "Говерля" та на території Закерзоння (сучасна територія Польщі). Вперше виявлено 5 звітів з Тактичного відтинка "Магура", що входив до складу ВО "Говерля" та низку хронік сотень з ВО "Лисоня". Знайдено з десяток невідомих досі типів бофонів (підпільні гроші, векселі)", - повідомили в Центрі досліджень визвольного руху.

Частина документів присвячена темі виборів до Верховної Ради УРСР 1946 року.

"Ці вибори планувалися радянською владою як засіб формальної легалізації окупації Західної України. Для підпілля зрив виборів був першочерговим завданням, успіх якого мав засвідчити реальну силу УПА", - зазначили в Центрі досліджень визвольного руху.

"Архіви із Стратинських лісів - надзвичайне історичне джерело. В кількох сотнях документів зібрана історія українського визвольного руху за два роки. Для нас очевидно, що архів призначався для інформування лідерів ОУН та головного командування УПА. Втім, встановити, чи працювали з ним члени Проводу ОУН, наразі немає можливості, але ми вперше виявили кримптоніми підпільної пошти "АА" та "612". Хто це - думаю, з’ясуємо з часом", - сказав гендиректор Національного музею "Тюрма на Лонцького" та член вченої ради Центру досліджень визвольного руху Руслан Забілий.

Один з архівів зберігся дуже добре, його опрацюють реставратори та історики і згодом оприлюднять онлайн. Інший архів дуже пошкоджений, не підлягає навіть реставрації. Тож реставраторка музею "Тюрма на Лонцького" Олена Папевська законсервує архів та відреставрує німецьку мінометну скриньку, в якій він зберігався.

Залиште свій коментар

Вибір редакції