Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
У Міносвіти пояснили, за якими принципами проводять антидискримінаційну експертизу шкільних підручників

Методичні рекомендації для здійснення експертизи мають переглянути.

У шкільних підручниках зображуватимуть щасливих пенсіонерів, дітей з інвалідністю серед однолітків та в окремих випадках писатимуть "родичі" замість "батьків". Усе це – після антидискримінаційних експертиз підручників, які проводять третій рік поспіль.

Самі методичні рекомендації для здійснення антидискримінаційної експертизи підручників мають проаналізувати та переглянути освітяни та науковці. Про це повідомляє Міністерство освіти і науки.

У цих рекомендаціях використаний епітет "солов'їна мова" – через це в соцмережах розгорілася дискусія.

"Це поняття "солов’їна мова" стосовно української мови треба використовувати, можна і треба. Це вже поетична традиція, що стала частиною нашої культури. І мені здається, що якщо ми говоримо про методичні рекомендації, які були щодо антидискримінаційної експертизи підручників, це якраз її слабкі місця, де приведені цілком недолугі приклади. І саме тому я як міністр дала доручення повернути ці методичні рекомендації для аналізу і доопрацювання", – пояснила міністр освіти і науки Лілія Гриневич.

Антидискримінаційну експертизу підручників уперше провели 2016-го. 2017-го та 2018-го відбулася вже повноцінна експертиза. У МОН запевнили, що всі, хто виконують експертизу, пройшли навчання на сертифікаційній програмі, є кандидатами й докторами наук, які представляють різні заклади вищої освіти, громадські організації України, чи є відповідними співробітниками Міносвіти.

"Антидискримінаційна експертиза не є гендерною. Вона стосується протидії дискримінації за етнічним походженням, дискримінації за віком, статтю, станом здоров’я тощо. Ми виявили в підручниках дуже багато неприпустимих ситуацій. Наприклад, з одного боку, якщо йде мова про людину з інвалідністю чи похилого віку, то завжди показана абсолютно немічна людина. Це абсолютно заперечує тезу про велику роль у суспільстві, яку можуть відігравати і старші люди, і люди з інвалідністю. Більш того, коли ми дивимось, як зображено клас дітей в підручнику, ви не побачите дитини з особливими потребами, наприклад, дитини на візочку, а ми повинні виховувати у дітей почуття гідності кожної людини. І зараз для нас пріоритетом є інклюзивна освіта. Звичайно, це стосується й дискримінації за статями, коли підручники орієнтовані лише на обмеження ролі жінки домогосподарством. Так, жінка залишається берегинею дому, але ми хочемо показати через підручники й те, що жінка може виконувати й різні професійні ролі, коли жінка може бути надзвичайно талановитим науковцем, економістом й працювати в цілому спектрі професій, які також є доступні для чоловіків", – сказала Гриневич.

В окремих випадках слово "батьки" замінять "родичами" – мовляв, є чимало дітей, які живуть в неповних сім'ях, іноді батьків узагалі немає поруч.

"Антидискримінаційна експертиза жодним чином не підриває поняття сімейних цінностей. Ми виступаємо за їхнє збереження. Ми зацікавлені в тому, щоб дитина могла жити в повній сім’ї, мати матір і батька, також мати спілкування з іншими поколіннями. Міністерство освіти і науки завжди стоятиме на засадах тих принципів державності, що закладені в Конституції України. У нас справді було зауваження антидискримінаційної експертизи до одного з підручників, де у конкретному завданні, яке звучало так: "Виконайте це завдання з батьками", була рекомендація в цьому конкретному завданні замінити слово "батьки" на "родичі". Це не означає, як пишуть деякі дописувачі в Інтернеті, про те, що треба всюди слово "батьки" замінити на слово "родичі", – роз’яснила міністр.

Нині три мільйони дітей проживають у неповних сім’ях, а це – майже 40%. Деякі з них втратили батька чи матір на фронті, є також ситуації, коли батьки їдуть на заробітки і діти живуть з родичами. Тому мета цієї правки – з більшим розумінням ставитися до індивідуальної ситуації кожної конкретної дитини.

Нагадаємо, цього року в Україні надрукують втричі більше шкільних підручників.

Залиште свій коментар

Вибір редакції