У надії на новий обмін: батьки політв’язнів Кремля сподіваються побачити звільнення своїх рідних

Дата публікації
Перегляди
14к
У надії на новий обмін: батьки політв’язнів Кремля сподіваються побачити звільнення своїх рідних

Unsplash

Наразі конкретики немає, але родичі бранців вірять, що повернення можливе вже цього року.

Рівно місяць минув з дня обміну полонених, коли Росія повернула 24 моряків і 11 політв’язнів, а в Офісі президента заявляли, що найближчими місяцями повернуть чи не всіх бранців з російських тюрем. Скільки українців нині перебувають у кремлівських катівнях і як йдуть переговори з визволення, дізнавалися журналісти ТСН.19:30.

Список бранців Кремля, який склали українські правозахисники, налічує 86 прізвищ. Український омбудсмен взагалі заявляє про 113 українців в російських тюрмах, але її список закритий, хоча в ньому є всі ці імена. Серед офіційно оприлюднених 70 – це кримські татари, що не зрадили України. Ще 16 – люди, з різних областей, які опинилися за ґратами через надумані звинувачення російських слідчих.

Скільки українців нині перебувають у кремлівських катівнях і як йдуть переговори з визволення

Скільки українців нині перебувають у кремлівських катівнях і як йдуть переговори з визволення

Петро і Галина Вигівські останній лист від сина отримали в серпні. Вже шостий рік 36-річний Валентин перебуває в російській в’язниці. Його затримали у вересні 2014-го вже в анексованому Криму, куди хлопець приїхав з Києва, щоби передати знайомій гроші на лікування. Виявилося, що знайома працювала з ФСБ, Вигівського назвали шпигуном, який буцімто намагався купити секретну інформацію оборонної галузі Росії, і засудили на 11 років.

Місяць тому родина Вигівських готувалась зустріти Валентина. Кажуть, до останнього вірили, що син потрапить у масштабний обмін 35 на 35, але в списку його не виявилося. Російський адвокат Ілля Новіков каже, що знає причину, але назвати її не має права. "Я намагався добитися того, щоби Вигівський був включений у першу серію. Це було складно, не вийшло. Я не можу сказати, чому", - зізнався він. 

Тепер батьки чекають на наступний обмін і сподіваються, що вже в цьому році син буде вдома. "Я чекаю, коли повернеться мій лист, який написав я, що він вибув з колонії, оце був би для мене великий подарунок, це говорило б про те, що його вже десь забрали і, мабуть, буде обмін", - розповів батько Петро Вигівський. "Чекаю, чекаю і надіюся, що він скоро буде", - каже мати Галина Вигівська.

Не втрачають надії на швидке звільнення всі політв’язні Кремля – в цьому переконаний вже звільнений Євген Панов. Він у російській в’язниці сидів за сфабрикованою справою кримських диверсантів. За такою статтею проходять нині четверо людей – це Володимир Дудка, Олексій Бессарабов, Дмитро Штибліков і Андрій Захтей. Російське слідство намагалося зробити з них спільників, хоча познайомилися арештовані лише під час слідчих дій. Панов каже, що й здружилися, і тепер чекає на їхнє звільнення. "Я думаю, надія в них збільшилася, тому що не було таких прецедентів – тут звільнили, нас звільнили. Звичайно, вони побачили, що це можливо", - пояснив Євген Панов.

Коли відбудеться наступний обмін – незрозуміло. ТСН направляла запит на інтерв’ю українському омбудсмену Людмилі Денісовій, але вона від спілкування відмовилась. Мовчать і в Офісі президента – пояснюють, що переговори вимагають тиші. Тож нині маємо лише натяки – обмін буде і нібито вже найближчим часом.

Нагадаємо, 7 вересня відбувся обмін полоненими між Україною та РФ у форматі "35 на 35". Літак з українськими бранцями приземлився у столичному аеропорту "Бориспіль", де на нього чекали рідні та близькі, журналісти і президент України Володимир Зеленський. Серед українців, які повернулися додому – Олег Сенцов, Олександр Кольченко, Павло Гриб, Володимир Балух, Микола Карпюк, українські моряки, захоплені росіянами у Керченській протоці та інші. Повний список усіх 35 звільнених українців - дивіться за посиланням

Натомість літак з росіянами був направлений до московського аеропорту "Внуково". Серед осіб, яких в рамках обміну направили до Москви, були серед інших колишній зенітник "ДНР" Володимир Цемах та звинувачений у держзраді керівник "РИА Новости Україна"  Кирило Вишинський. Цемаха, який є фігурантом справи про збиття рейсу MH17, перед обміном допитали нідерландські слідчі

Повний список, тих, кого Україна віддала Росії задля повернення своїх бранців, дивіться тут. 

Кореспондентка ТСН Мар’яна Бухан