У НБУ розповіли про популярну схему, якою шахраї обдурюють літніх людей
Аферисти, зокрема, обдурили 95-річного колишнього в’язня концтабору Бухенвальд, повідомив Кирило Шевченко.

Голова Національного банку України Кирило Шевченко розповів, що в Україні існує більш ніж 50 схем платіжного шахрайства з використанням, зокрема, соціальної інженерії. Одна зі схем, зазначив Шевченко, обурила його найбільше.
Про це він сьогодні, 21 жовтня, написав у Facebook.
"Розповім Вам про одну зі схем, яка особисто мене обурила найбільше. Зараз в Україні поширилася схема, через яку обдурюють літніх людей. На їх ім’я приходить лист, який повідомляє про виграш великої суми грошей – 100, 200 та більше тисяч гривень. Щоб їх отримати, пенсіонер має купити товарів на певну суму. То можуть бути БАДи, книги, косметика тощо. Каталог товарів додається в листі", - написав Шевченко.
За його словами, до листів додаються пластикові картки, схожі на банківські.
"Нібито на них зберігається виграш, проте для того, щоб отримати доступ до картки, треба переслати квитанцію про покупку товарів на відповідну адресу. Проте після покупки на кілька сот гривень, що для пенсіонерів є суттєвою сумою, нічого не відбувається, бо на картці маленьким шрифтом написано "Зразок", - додає голова НБУ.
Водночас банків, під брендами яких працюють шахраї, вже давно немає на ринку, каже Шевченко.
"Дуже прошу - бережіть себе та своїх літніх батьків, рідних та друзів. Не соромтеся перепитувати, чи вони отримують такі повідомлення про виграші. З великою ймовірністю таке повідомлення є шахрайським. Памятайте, що шахраї не зупиняються ні перед чим. Так, одна зі скарг щодо такої схеми, отримана НБУ, стосується повідомлення про псевдовиграш, отриманий 95-літнім дідусем, колишнім в’язнем концтабору Бухенвальд", - додав голова НБУ.
Він також зазначив, що у першій половині 2020 року банки повідомили про 47 522 випадків незаконних дій з платіжними картками на загальну суму 86,4 млн грн. Питома вага цих збитків в загальному обороті невелика – всього 0,0048%, написав Шевченко.
Нагадаємо, в Одесі з'явився новий вид шахрайства: псевдонацгвардійці обшукують перехожих і забирають цінні речі.
Відео Фейкова ревізія лічильників: хто має знімати показники та як не стати жертвою шахраїв
Зробити перевірку лічильника на воду в квартирі можна дистанційно. Це нововведення українських комунальників на час карантину. Утім водночас активізувалися й шахраї, які маніпулюють страхами споживачів і змушують віддавати гроші, навіть коли ревізія лічильника і не потрібна. Або ж видають фейкові свідоцтва про справність лічильників. Лише за кілька місяців так постраждали понад 300 киян. Як же зберегти свої гроші та як часто треба перевіряти свій лічильник – "Сніданок" дізнався
