У Нікітській розколині відкриті місця для тренувань скелелазів та альпіністів

Примітним місцем Нікітської яйли є стіни Нікітської розколини, висота яких сягає 25 м. Ці місця стали улюбленими як для корінних південнобережних альпіністів і скелелазів, так і для гостей півострова.

Якщо набрид ледачий відпочинок і вже відвідані всі стежки Південного берега Криму, не обов'язково підніматися високо в гори за більш активною подорожжю і зміною ландшафту. Поряд з селищем Нікіта, одним з найбільш чистих і популярних курортних місць Криму, розташувалася Нікітська яйла – гірський масив, що є частиною Ялтинського гірничо-лісового заповідника. Нікітська яйла, що розділяє Гурзуфську і Ялтинську долини, являє собою неймовірне розмаїття ландшафтів і пам'яток. Саме стіни Нікітській розколини – примітного місця яйли – обрали для тренувань як корінні південнобережні альпіністи та скелелази, так і гості півострова. Напис на одній зі скель свідчить про те, що тут тренувався переможець багатьох скелелазних чемпіонатів Михайло Хергіані.

Романтичні скелі ущелини, серед яких все ще можна знайти залишки стародавнього поселення, підносяться більше ніж на 25 метрів. Однак немає потреби дертися по стрімких підйомах: від входу в ущелину звивисті стежки проведуть на вершину скель, звідки можна помилуватися панорамою Ялтинської долини. Чудова прогулянка на вершину яйли збагатить організм киснем і фітонцидами, в достатку виробленими хвойним лісом. У скелях з химерними формами, які наче охороняють вхід в ущелину, зустрічається безліч затишних гротів.

Неповторний краєвид розколини, що складається з безлічі скель різних форм – результат швидкого підняття Головної гряди в останній, четвертинний період історії Землі, коли великі масиви розсипалися на скелі і брили.

Навіть у літню спеку в Нікітській розколині панує приємна прохолода. У будь-який час року, крім альпіністів, до скель з'їжджаються представники творчих професій: кінознімальні групи, фотографи. Вражаючі уяву пейзажі привернули увагу кінематографістів, тут знімалися багато відомих фільмів, наприклад, "Діти капітана Гранта", "Спортлото‑82", "Серця трьох". Нікітська ущелина назавжди відображена в одній з романтичних легенд про півострів, що розповідає про боротьбу грецьких поселенців з турецькими яничарами. Кажуть, що ці події якимись незвичайними знаками записані на каменях в урочищі грамотою, або Язли-Таш, біля Нікіти (про це згадує один з перших археологів Криму П.Кеппен). Ще більше чарівності Нікітській розколині додає колір її скель: з північного боку вони сірі, місцями чорні, а з південного – світлі і навіть помаранчеві.

Нікітська яйла – унікальний пам'ятник природного багатства півострова. Дикі обвиті плющем схили вузької, але глибокої ущелини покриті десятками різних видів рослин. Ялівець, сосни, суничник та інші дерева і чагарники поєднуються між собою в природному композиції не гірше, ніж дбайливо підібрані людиною рослини Нікітського саду або розкішний парк "Нікітського палацу". З боку Нікіти яйла межує з мальовничим мисом Мартьян. Це найменший заповідник Криму, який зібрав на своїй території близько 20% усієї флори Криму.

На мисі виростає суничник великоплідний і фісташка туполиста, але найбільшою цінністю володіють ялівцеві ліси. На мисі Мартьян збереглися найбільш старі зарості ялівцю. Вони насичують навколишній повітря цілющими фітонцидами, що підвищують тонус і самопочуття людини. Висота кущів невелика – до 10–15 м, зате в обхваті ялівцеві "лікарі" сягають 3–5 м. Один кущ ялівця виділяє до 30 кілограмів фітонцидів за добу.

Кращий вид на панораму Чорного моря, мабуть, відкривається з так званої Альтанки вітрів, спорудженої ще в 1956 р. представляє собою кам'яну колонаду діаметром 4 метри під куполом. Альтанка отримала романтичну назву завдяки мозаїчній розі вітрів, викладеній на підлозі будівлі, а також поривів вітру, швидкість якого в цьому місці сягає 40 м/с.

Безліч причин вабить туристів зробити підйом на Нікітську яйлу. Це і пошук нових гострих відчуттів і вражень від пейзажів, і дотик до легендарної природі ПБК у всій її недоторканій красі. А головне, сходження на яйлу обіцяє приплив сил і енергії завдяки цілющому повітрю хвойних лісів, який спускається до самого "Нікітського палацу".

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: