У парламенті Литви відкрилася виставка, присвячена УПА

Виставку про українських повстанців демонструють разом із виставкою про антирадянські рухи Литви.

У парламенті Литви відкрилася виставка "Українська повстанська армія. Історія нескорених".

Як повідомили в Центрі досліджень визвольного руху, виставку відкрили директор галузевого Державного архіву СБУ Володимир В'ятрович і директор Центру досліджень визвольного руху Руслан Забілий.

На відкритті також виступили віце-спікер Сейму Литви Альгіс Кашета, посол України в Литві Ігор Прокопчук, директор Центру геноциду та резистансу Литви Тереза Біруте-Бюрускайте, депутат Сейму Далія Коудіте і депутат Європарламенту Вітавта Ландсбергіс.

Виставка про УПА експонується разом з литовською виставкою “Війна після війни” про боротьбу антирадянських литовських формувань 1944-1953 років.

Віце-спікер Сейму Литви Кашета заявив: "Відрізнити на фотографіях українських і литовських вояків практично неможливо – ті самі молоді обличчя, віра в перемогу, жертовність. Вони схожі, бо боролися за одну ідею. Схожими були і їхні долі - всі вони загинули або на полі бою, або в концтаборах. Але пам`ять про їхню боротьбу за свободу наших країн повинна об’єднати Литву і Україну".

В той же час, В'ятрович розповів литовським парламентаріям та громадськості про контакти українського визвольного руху із представниками інших антирадянських рухів – польського, словацького, чеського, румунського. “У 1950 році УПА здійснила спробу рейду на терени Прибалтики, аби зв’язатися з місцевим підпіллям. Рейд не вдався – повстанську групу було розбито на території Білорусі. Але ідея співпраці українських та литовських повстанців спрацювала в таборах”, - наголосив представник СБУ.

За його словами, “завдяки їх зусиллям через повстання в Норильську, Воркуті, Кенгірі вдалося розхитати здавалося б нездоланну систему ГУЛАГУ. Згодом, через десятки років - в кінці 1980-тих на початку 1990-х - українці, литовці та інші поневолені народи спільними зусиллями поклали кінець існуванню радянської імперії”.

Керівництво Архіву СБУ, українського Центру досліджень визвольного руху та Литовського центру геноциду та резистансу переконані, що спільними зусиллями України і Литви буде повернуто з небуття імена сотень тисяч повстанців, людей, які відважилися кинути виклик могутній тоталітарній системі і завдяки яким її вдалося перемогти.

"Пам’ять про боротьбу буде найкращою запорукою того, що тоталітаризм назавжди залишиться в історії і не матиме шансів повторитися", - наголосила литовська депутат Коудіте.

Виставка експонуватиметься у литовському парламентів до кінця червня, а після цього буде відкрита у Ризі та Таллінні.

Нагадаємо, нещодавно українське Міністерство освіти та науки змінило програму вивчення історії в школах.

Зокрема, з вересня українські школярі будуть детальніше вивчати історію ХХ сторіччя - Голодомору, ОУН-УПА, масові репресії комуністичної влади та історію дисидентського руху.

Читайте також:

У школах ввели поглиблене вивчення Голодомору і ОУН-УПА

В Одесі відкрилася виставка про УПА

Від СБУ вимагають розслідувати смерть Бандери і Троцького

СБУ: Голодомор здійснили українці. Претензій до Росії немає

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: