Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
У прикарпатському селі зберегли унікальну традицію щедрування на Старий Новий рік

Селяни водять коня по хатах.

Якщо на Старий Новий Рік або, як ще кажуть, на Василя першим до вашої хати зайде кінь, у вас помножиться добро та буде здоров’я. Ця традиція досі збереглася на Західній Україні, зокрема, у селі Колінці Івано-Франківської області, де тварину буквально заводять до будинку.

Коня супроводжують її засівальники, які вітають господарів зі святом. Дійство триває цілу ніч.

Як повідомляється у сюжеті ТСН.19:30, усе починається задовго по півночі. Хлопці оббивають пороги односельців, хто позичить їм на ніч коня. Колись почесну місію ходити із засівальниками у ніч на Василя мав тільки кінь на кличку Василь. Однак нині такого знайти вряди-годи, не приховують селяни.

Обраного коня чепурять різно-кольоровими веретами, яскравими штучними квітами та стрічками.

Хлопці також переодягаються у святкове. Дівчата їм малюють вуса, аби солідніше виглядали. Рівно опівночі при повному параді та хлопці вирушають у свій нічний святковий вояж селом.

У Колінцях досі вірять: якщо на Старий Новий Рік або Василя першим до хати зайде кінь – добро помножиться, а самі люди будуть здоровими. Адже у давнину тільки заможні газди мали худобу, тому перед конем широко відчиняють двері. Хлопцям за вітання дають гроші, коню – цукор, яблуки, пампушки.

Кілька років тому засівальники примудрилися затягнути коня навіть на другий поверх до сільради. Однак нині деякі господарі тварину пускають лише на подвір’я – мовляв, високі сходи, вузькі двері, дорогий паркет. Обхід односельців із засівальниками закінчують зранку на церковному подвір’ї.

Жителі Колінців одностайні: давня традиція засівати з конем на здоров‘я та багатство зазвичай їх не підводить. 

ВідеоКінь в хаті та гучні вітання: як у селищі на західній Україні бережуть традиції засівання на Василя

Жителі Колінців одностайні: давня традиція їх і досі не підводить. Якщо на Старий Новий Рік або, як ще кажуть, на Василя першим до вашої хати зайде кінь, то помножиться добро та буде здоров’я. ТСН вирішила пройтись будинками разом із засівальниками.

Кінь в хаті та гучні вітання: як у селищі на західній Україні бережуть традиції засівання на Василя

Залиште свій коментар

Вибір редакції