У Табачника відзвітували про популяризацію української мови

Міносвіти запевнило, що сфера використання української мови серед молоді значно розширилася. За даними солціологів - це не так.

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту оприлюднило звіт про виконання Державної програми розвитку української мови у 2004-2010 роках.

У відомстві під керівництвом Дмитра Табачника вважають реалізацію програми "цілком ефективною".

"На всіх освітніх рівнях кількість учнів, вихованців та студентів, які навчаються українською мовою, зросла. У 2003 році українською навчалося 75% школярів, а в 2011 - 82,3%", - заявив головний спеціаліст департаменту загальної, середньої та дошкільної освіти МОН Юрій Кононенко, пише "КоммерсантЪ-Україна".

Утім, дані Міносвіти суперечать інформації Інституту соціології Національної академії наук (НАН).

"Освіта не сприяє розширенню сфери застосування української мови. Відсоток молоді до 29 років, яка використовує українську в повсякденному спілкуванні, не змінюється з 1992 року і становить 35%, при цьому 40% молоді розмовляє російською мовою, хоча вони здобули освіту українською", - пояснив заступник директора інституту Євген Головаха.

Однією з головних проблем практичного застосування української мови в Міносвіти вважають її недостатню популярність в теле - і радіоефірі.

"Щоб населення користувалося мовою у повсякденному житті, потрібно, щоб у ЗМІ мова була гарною і естетичною. На жаль, мова, яку можна почути у випусках новин, насичена елементами суржику, що створює у громадян стереотип "несолідності" української мови", - йдеться у доповіді МОН.

Держпрограма розвитку української мови до 2010 року була ухвалена Кабміном 2 жовтня 2003 року. Очікувалося, що в результаті її реалізації збільшиться кількість україномовних дитячих садів, шкіл і вишів, українська мова буде широко застосовуватися в комп'ютерній, науковій, культурній та інформаційній сферах.

Виконавцями програми виступили Міносвіти, Мінкультури, Держкомтелерадіо, Національна академія наук і місцеві органи влади.

Бюджетне фінансування програми з початку оцінювалося в 90 млн грн, однак фактична вартість заходів склала 2,6 млрд грн. При цьому деякі пункти проекту не були профінансовані, а витрати за іншими у десятки разів перевищили заплановані суми.

Так, на "поглиблення знання української мови" для держслужбовців було витрачено 2,2 млн грн замість передбачених 270 тисяч.

Незапланованими виявилися витрати на обладнання фондосховищ у Шевченківському національному заповіднику в Каневі (70 млн грн) і на закупівлю Міністерством культури художніх та довідкових видань українською мовою для бібліотек (70 млн грн).

Натомість не отримали фінансування заходи з тиражування українських фільмів і озвучування українською мовою творів світового кіномистецтва, не були виділені кошти і на висвітлення питань розвитку української мови в державних ЗМІ і популяризацію мови в приватних виданнях.

Читайте також:

Табачник викине з програми 11 класів "зайві" предмети - щоб було як в Росії

Нацтелерадіо урізало українську мову

Янукович не привітав українців з Днем рідної мови

Експерт: у 2060-му українська мова може померти

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: