Головну роль у порятунку кінцівок відіграв час, адже Валерій швидко зреагував.
У Вінниці 54-річному чоловікові не пощастило на пилорамі. Циркулярною пилкою йому відірвало чотири пальці правиці. За шість годин після того, як це сталося, він уже лежав на операційному столі в столичному Інституті Шалімова. Саме час у разі таких травм має вирішальне значення.
Про це йдеться в сюжеті ТСН.19:30.
"Все сталося швидко, я навіть не оговтався... На циркулярці різав дощечки, воно повернуло її (дошку - ред.) і захопило руку", - зізнався постраждалий Валерій.
Коли все сталося, допомагати було нікому, довелося діяти самостійно. Валерій розповів, що швидко взяв стару сорочку і перев'язав долоню, аби зупинити кровотечу.
Швидка відвезла Валерія до Вінницької міської лікарні, де йому надали першу медичну допомогу. Однак рятувати руку не взялися, тож родина власними силами доправила його до Інституту хірургії та трансплантології імені Шалімова в Києві. Там одразу ж стали оперувати.
Цей пацієнт складний тим, шо сама пилка пройшла по суглобах і повністю їх розчавила. Лікарям довелося вкорочувати кістки, аби можна було співставити ампутат і кисть руки.
Такі операції тут почали робити ще 40 років тому, і відтоді провели вже близько 12 тисяч. У більшості випадків можна врятувати і руки, і ноги, але для цього треба правильно і вчасно транспортувати відірвані кінцівки.
В подібних ситуаціях деякі клали відірвані кінцівки в морозильник, а були й такі, шо клали одразу на лід, розповідають лікарі. Однак це категорично заборонено, тому що відбувається відмороження і пошкодження тканин. і потім їх відновити дуже складно і практично неможливо.
Як діяти
Відірвану частину слід покласти в герметичний пакет, а його - в ще один, але вже більший, разом з водою та льодом. Температура від 4 до до 8 градусів тепла гальмуватиме процес розпаду, але не заморозить кінцівку. Таку ж роль грає і час. Якщо кров довго не циркулюватиме, пришивати вже буде нічого.
Найменше часу лікарі мають на порятунок усієї руки - має минути не більше 3 годин від моменту травмування до початку операції. Аби можна було пришити передпліччя - не більше 8 годин, кисть - 12, а відокремлені пальці - до 24.
Найбільш вирішальними після операції є наступні два тижні. А ось період відновлення може тривати до року.
Сам Валерій сподівається, що вже скоро знову зможе робити все правицею. Адже він у сім'ї - єдиний годувальник.