У Запоріжжі громада знесла будівельний паркан. У місті борються за парк, який вирубали заради ТРЦ

У Запоріжжі громада знесла будівельний паркан. У місті борються за парк, який вирубали заради ТРЦ

Фото: Національні дружини Запоріжжя

Забудовник вже знищив півтисячі дерев, аби звести розважальний центр у середмісті.

Цього тижня - 7 серпня - у Запоріжжі за декілька годин було вирубано сквер. Забудовник, який вирішив звести на його місці ТРЦ, знищив 500 дерев. Частина місцевої громади кілька місяців бореться за збереження зеленої зони: останні протести минули із присутністю так званих тітушок і вилилися у знищення будівельних парканів.

На місці скверу Яланського у центрі міста компанія “Ленд Девелопмент” збирається звести ТРЦ. Ця фірма входить до бізнес-структури запорізького депутата Володимира Кальцева. Раніше він повідомляв, що площа ТРЦ з 300 магазинами становитме близько 100 тисяч кв.м. Також проектом передбачено реконструкцію парку Пушкіна.

У квітні міська рада дозволила компанії-забудовнику вирубати 566 дерев, а також прибрати 24 тисячі м кв. газону. Містяни подали апеляцію на це рішення. На мітингу 9 серпня начальник управління внутрішньої політики Запорізької міського ради Володимир Головешко заявив, що забудовник, відповідно до законодавства, має право здійснювати підготовчі роботи,зокрема вилучення зелених насаджень: “Було ухвалено рішення виконкому, щоб будівельник компенсував збитки від вирубки до екофонду… Судового рішення, яке заборонило йому провести подібні роботи, немає”.

Фото: 1news.zp.ua

Акції почалися від січня цього року. Спочатку вони відбувалися у формі нечисленних пікетів.

“Нас було близько 10 людей. Ми виходили на вулиці, приходили на сесії міської ради, висловлювали свою думку. Потім команда почала писати петиції, але їх ігнорувала місцева влада”, - розповідає про старт протестів активіст Анатолій Демченко.

Згодом небайдужі жителі Запоріжжя провели громадські слухання, на яких висловилися за збереження парку, однак, кажуть, влада проігнорувала їх.

“Після того, як була перша спроба поставити [будівельний] паркан, ми розбили наметове містечко у парку та близько півтора місяця там прожили”, - зазначає Демченко.

Після судових тяганин 7 серпня парк було зовсім знищено й залишилося три дерева. Тоді ж Анатолій  прикував себе кайданками до одного із дерев, щоб його врятувати.

9 серпня під стінами міської ради відбулася акція, на яку зібралося близько 300-400 людей. Вони хотіли зустрітися з мером Володимиром Буряком, однак глава міста не вийшов до жителів.

Тим часом, розповідає активіст, біля парку почали збиратися молодики. Вони розсіялися у дворах поблизу, а біля самого парку перебувало 30-40 “тітушок”:

“Більшість з них, коли побачила натовп протестувальників із кількох сотень, побоялася виходити. Проте біля парканів залишилося близько 40 “тітушок”, які намагалися газовими балончиками та кулаками протидіяти громаді. Та жителі все ж повалили паркан [забудовника]”.

Если честно, никак не ожидал такого подворота с забором... За секунду мирный митинг из бабушек с пакетами превратился в разяренную толпу, снесшую кальцевский забор так же как он снес деревья прежде.

Posted by Алексей Добряков on Thursday, August 9, 2018

Цього ж дня протестувальники вирішили, що вимагатимуть від міської влади припинення вирубування, розірвання договору оренди (юридична команда активістів заявляє про порушення під час укладення документа) та відновлення парку за кошт компанії “Ленд Девелопмент”. Також серед їхніх вимог - мораторій на забудову зелених зон.

Громада проти забудови скверу Яланського

Сьогодні громада міста Запоріжжя виступила проти забудови на місці скверу Яланського. "Національний Корпус", "Національні дружини" разом з місцевими мешканцями зруйнували паркан та прогнали тітушок, що не цурались використовувати проти народу сльозогінний газ та холодну зброю Як відбувалось протистояння громади з забудовником - у нашому відео

Posted by Національний корпус Запоріжжя on Thursday, August 9, 2018

Протестувальники зібрали підписи під зверненням до міського голови і занесли його до канцелярії мера 10 серпня.

На 16 серпня під стінами міськради вони збираються на нову акцію щодо захисту парку. До цієї дати планують зібрати підписи під зверненням до мера та вимагатимуть доповіді від нього: “щоб він вийшов до громади і сказав, що обирає”. Демченко зауважив, що у червні Буряк “дав слово”: будь-які роботи на території зеленої зони мають бути призупинені. “Але по факту ми бачимо, що парк знищений, а слова мера нічого не варті”, - додає він.

Націоналістичні кола також долучилися до цієї боротьби: особливу увагу вони звернули на присутність молодиків, які нібито охороняли забудову. Представники місцевих осередків Нацдружин та Національного корпусу фактично заявили про силову підтримку заходів протестувальників.

“Хоча б одна волосина впаде з голови місцевих жителів, активістів, ми обрушимо на них [“тітушок”] всю нашу справедливу силу”, - сказав командир Нацдружин Олександр Сторкін на прес-конференції 10 серпня.

Загалом ситуація із зеленими зонами відпочинку у місті незадовільна скрізь, стверджують активісти. А чиновники, переконані вони, не вдаються до реальних дій для її поліпшення.

“На контакт з нами влада, на жаль, не йде. Не лише щодо питання парку. Ні вчора, ні сьогодні [9,10 серпня] мер до нас не вийшов, хоча протестувальники його кликали. Не вийшов жоден із його заступників. Вийшов лише Володимир Головешко [начальник управління внутрішньої політики, преси та інформації міськради] - він нічого не вирішує. Вони постійно створюють робочі групи, проводять наради, парк просто руйнується”, - зазначає запорізький активіст Станіслав Скалозуб.

Він також наголошує, що у Запоріжжі не вистачає зелених зон. Так, згідно з експертним висновком, який запитували активісти, у місті їх має бути близько 1600 га, а нині ця кількість становить лише 600 га.

“У нас місто екологічної катастрофи: купа підприємств щодня перевищує гранично допустиму норму викидів отруйних речовин. Мер не зробив жодного кроку за час своєї каденції, щоб поліпшити ситуацію: не написав листа до міністра екології, не звернувся до уряду…”, - скаржиться Скалозуб.

Також він зауважує, що у місті достатньо локацій для будівництва ТРЦ, а вибір для забудови парку - невмотивований.

“Через зведення будівлі може виникнути транспортний колапс. Незрозуміло, як відбуватиметься логістика підвозу товарів. Це центр міста - там є проспект у чотири смуги і вулиця Незалежної України в дві смуги”, - зазначає активіст.

За його словами, проекту ТРЦ - немає, а забудовник не продемонстрував вигляд зверху будівлі в масштабі з розмірами, натомість раніше зазначав, що стіни будівлі починатимуться за 30 м від будинків.

Сквер Яланського пысля вирубки / Фото з Facebook Василенка Богдана

Щодо реконструкції парку Пушкіна, то Скалозуб теж скептично ставиться до такого кроку: “Це зелена зона під високовольтними опорами і межує з промзоною”.

Наразі активісти планують донести свою думку до влади та досягти позитивної для них реакції. Вони заявляють про плани відновити парк та розвинути цю локацію, щоб він був принадою для туристів та однією із зон відпочинку в місті.

(На момент публікації у міській мерії була запланована зустріч із керівництвом міста, в разі наявності результатів обговорення буде повідомлено згодом)

Аліна Денисенко

Повʼязані теми:

Наступна публікація