У Житомирській області виявили в гільзі листівки ОУН-УПА 1947 року випуску

Дата публікації
Перегляди
4355
Поділитись:
WhatsApp
Viber
У Житомирській області виявили в гільзі листівки ОУН-УПА 1947 року випуску

Нині знахідку дуже хочуть забрати в музей історики, але пошуковці її не віддають.

Історична знахідка в лісі у Житомирській області — листівки ОУН-УПА, датовані 1947роком, які були сховані в гільзі італійського артилерійського снаряду.

Про це йдеться в ТСН.12.00.

Місцину, де знайшли послання, глибоко в лісі під Радомишлем, називають повстанським хутором. Сторонньому без провідника не дійти. "Якраз на цьому хуторі діяла підпільна організація в складі шістьох людей", — кажуть краєзнавці.

Сергій, який знайшов гільзу з історичною пам’яткою, вважає своїм захопленням пошук історичних артефактів, проте науковці називають таких "чорними археологами". Чоловік каже, на гільзу, яка стирчала з-під землі, з товаришем натрапили випадково, вона була закрита дерев’яним кілком, усередині — намоклі жовті папери. "Газета "Зов Крові" крайового проводу, то вона така рідкісна, листівки вони були поширені. Ось за що бореться українська повстанська армія, це така брошурка", — показує чоловік знахідку.

Агітаційні листівки ОУН-УПА датовані 1947роком. Загалом п’ять друкованих видань із закликами спротиву сталінському режиму та боротьби за українську незалежність. Директор краєзнавчого музею не дивується. Каже: тут, під Радомишлем, колись був потужний осередок УПА.  "Ми були одним з епіцентрів національно-визвольної боротьби національно визвольної боротьби в той час. Соколовський, отаман Струк, Мордалевич,  Лисиця. Цей район. Був активним", — розповідає в.о. директора Радомишльського краєзнавчого музею Сергій Галицький.

Історична знахідка: у лісі Житомирської області знайшли листівки ОУН-УПА

Історична знахідка: у лісі Житомирської області знайшли листівки ОУН-УПА

Українські повстанці ховали агітки далеко у лісі, лише у їм відомих місцях — могли заховати у дупло чи нору, тому знайти такий сховок — велика рідкість. Сімдесят років тому за такі листки загрожували розстрілом.  

Музейники кажуть, знайдене на Житомирщині повстанське послання руйнує стереотип, що УПА активно діяла лише на Заході України. І хочуть, щоб пошуковці передали знахідку у фонди музею. Утім, ті робити цього не поспішають. Кажуть, на чорному ринку ціна такої гільзи з листівками стартує від 2 тисяч гривень.

Кореспондентка Олена Кузнєцова

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
4355
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація