В Києві стартувало приймання до перших класів. Що слід знати батькам

В Києві стартувало приймання до перших класів. Що слід знати батькам

Фото: УНІАН

Для тих, хто не має місцевої реєстрації, другий рік поспіль працює система жеребкування.

У столичних школах розпочалося приймання дітей до перших класів. Заяви від батьків, чиї діти мають право на першочергове зарахування за місцем проживання, прийматимуть до 31 травня. Усіх решту, як і минулого року, очікує жеребкування. Про переваги і недоліки територіального методу зарахування, а також на що йдуть батьки, аби його обійти, йдеться у сюжеті "Сніданку з 1+1". 

Які документи необхідні для вступу до школи

Для зарахування дитини до школи обов'язкові лише три документи: заява, свідоцтво про народження і медична довідка. Документ про підтвердження місця проживання дитини чи одного з батьків не обов'язковий, але гарантуватиме вам вступ. Жодних довідок про доходи чи договорів про матеріальну допомогу школі непотрібні. Навіть присутність самої дитини під час зарахування до школи тепер не обов’язкова. Це нібито зручно, однак нові правила вступу за територіальним принципом влаштовують далеко не всіх.

Батьки скаржаться, що пріорітетним дітям простіше, вони йдуть першочергово і в будь-якому випадку потраплять до школи, а тим, хто йде другою чергою, через жеребкування, доводиться "домовлятися" з керівництвом навчального закладу. Жеребкування проводитиметься педрадою, і саме від нього залежить, чи потрапить дитина до бажаної школи. Подібна практика впроваджується другий рік поспіль.

Оминаючи співбесіду та будь-який відбір, до шкіл потрапляють усі діти, як ті, що мають місцеву реєстрацію, так і ті, які пройдуть жеребкування. Останнє ж, цілком можливо, доведеться пройти в кількох школах, щоб в результаті потрапити хоча би в одну. "Батькам не треба напружувати дитину тим, щоб підготувати до того конкурсу-стресу. Ми прибрали таким чином корупцію зі школи. Гроші там не йдуть в кишеню до директора", - говорить Олена Бондаренко, співголова ГО "Батьки SOS".

Вибір навчального закладу

Батьки по-різному обирають школи, де будуть навчатися їхні діти. Для когось важливо знати вчителя, хтось навчався у цій школі сам, для когось важливо, який рейтинг має навчальний заклад. За підрахунками Міністерства освіти та науки, "полювання" ведеться не більш як на 500 державних шкіл у всій Україні, і боротьба досить запекла, та не завжди - законна. "Минулого року можна було використати будь-який договір оренди. На коліні собі роздрукований і підписаний. Зараз потрібен тільки нотаріально завірений договір. Так, батьки намагаються купити реєстрацію", - говорить Олена Бондаренко, співголова ГО "Батьки SOS". 

До чого призвело жеребкування

Інтернет дійсно переповнений пропозиціями про допомогу з фіктивним проживанням. "Це повністю легально й законно. Це офіційна реєстрація. Укладаємо договір оренди з вами, на його підставі реєструємо вас в ЦНАПі на шість місяців. Наприклад, мама з дитиною, це коштує 5100 гривень", - консультують в одному з таких "сервісів". І доповнюють, що батьків тарифи не лякають, як не страшить і відповідальність за фальшування документів, яка становить до двох років позбавлення волі. 

А як у них?

Варто зазначити, що модель територіального пріоритету існує в більшості країн Європи та в США, щоправда в Америці подібну аферу побороли. Там адміністрація школи може перевірити фактичне місце проживання, або попросити додаткові документи, наприклад, копії рахунків.

Вперше у перший клас: що варто знати про правила зарахування до українських шкіл

Вперше у перший клас: що варто знати про правила зарахування до українських шкіл

Повʼязані теми:

Наступна публікація