Україна і Молдова проходять через другу хвилю справжнього розпаду СРСР: молдовський політолог про візит Санду до Києва
У сфері безпеки, якій президенти також приділили значну увагу, у України і Молдови є спільна проблема - це Росія.

Києву та Кишиневу вдалося, нарешті, відновити діалог на рівні президентів, започаткувати спільні інфраструктурні, енергетичні та транскордонні проєкти.
Такі стислі підсумки першого закордонного візиту президентки Молдови Маї Санду 12 січня до Києва.
За словами молдовського політолога Владислава Кульмінського, останні п’ять років відносини Молдови з Україною та Румунією на найвищому рівні були заблоковані.
«Це, по суті, перший візит президента Молдови в Україну за останні п’ять років. Попередній президент Республіки Молдова (проросійський соціаліст Ігор Додон - Авт.) дещо неправильно ставився до питання територіальної цілісності України», - сказав у коментарі ТСН.ua Кульмінський.
Нагадаємо, що за час президентства Ігоря Додона відносини України та Молдови на рівні президентів були на паузі через визнання Додоном «Криму російським». Під час візиту Маї Санду до Києва вдалося не тільки «розморозити» ці відносини, а й створити Раду президентів, яка опікуватиметься усім, про що домовилися Санду та Зеленський.
Так, наприклад, із запровадженням перетину кордону за ID-паспортами труднощів не повинно бути. Як і з будівництвом сучасної магістралі між Києвом і Кишиневом, та збільшенням зберігання обсягів природного газу молдовської сторони в українських газових сховищах. А от із відновленням постачання електроенергії до Молдови та транзиту електроенергії з України до Румунії через територію Молдови є складнощі. По-перше, такі спроби були і раніше, і успіхом вони не увінчалися. По-друге, питання лежить в урядовій площині обох країн, і наразі Мая Санду не має впливу на парламент і уряд.
Маховик дострокових парламентських виборів в Молдові вже запущений. Проте гарантій, що партія Санду візьме більшість, або їй вдасться сформувати лояльну до неї коаліцію, немає.
Владислав Кульмінський каже, що дострокові парламентські вибори в Молдові неминучі і партія президентки Санду в них гратиме досить важливу роль.
«Можливо, це (домовленості між Санду і Зеленським - Авт.) вибудовування відносин і питань на майбутнє. Тому президент Санду дуже правильно робить, що бере обговорення в свої руки, щоб забезпечити прагматичне вирішення на майбутнє. Більшу частину електроенергії Молдова купує з придністровського регіону, з молдовської ДРЕС. Там дуже великі корупційні оборудки. Тому набагато правильніше вийти на прямі передбачувані відносини з Україною, щоб поставки електроенергії регулювалися контрактами і відповідними домовленостями двох країн», - зазначає Кульмінський.
Політолог додає, що в інтересах президентки Маї Санду та її партії провести дострокові парламентські вибори в Молдові якомога скоріше.
«Нагадаю, що вона набрала найбільшу кількість голосів за всю історію всіх виборів у Молдові. На цій хвилі піднесення і очікувань, якщо б дострокові вибори відбулися зараз, скоріше за все її партія показала б дуже гарний результат. В той час як її суперники, соціалісти і «Шор» (партія бізнесмена Ілана Шора, його дружина російська співачка Жасмін - Авт.), звичайно хочуть збити цю хвилю підтримки президента. Вони вважають, якщо вибори відтягти і провести їх десь під кінець року, то до того часу «похмілля» від успіхів мине, у президента не вийде провести якихось широкомасштабних трансформацій, що її політичний рейтинг знизиться і тоді їх шанси набрати більш достойний результат будуть кращими. Бо якщо вибори відбудуться зараз, їх безумовно очікує розгром», - вважає Владислав Кульмінський.
На запитання ТСН.ua чим все закінчиться, політолог прогнозує, що вирішення питання скоріше за все перейде до Конституційного суду.
У сфері безпеки, якій президенти також приділили значну увагу, у України і Молдови спільна проблема - це Росія. Москва не хоче забратися з українського Донбасу, молдовського Придністров’я, грузинських Абхазії та Південної Осетії, використовуючи свою військову присутність там, як важіль тиску в регіоні. У кожної з трьох країн існує свій дипломатичний перемовний майданчик щодо врегулювання конфлікту. Скрізь присутня Росія, яка десятиліттями блокує мирне врегулювання.
Декілька років тому звучали пропозиції створити коаліцію України, Грузії і Молдови задля спільного тиску на Росію.
«Це насправді дуже непросте запитання. Зараз Україна, Грузія і Республіка Молдова по суті проходять через другу хвилю справжнього процесу розпаду СРСР. І на превеликий жаль взагалі ніяких правил гри більше немає. В цілому міжнародне право не працює. Звичайно, варто було б об’єднати зусилля так, як це можливо. Але шукати якісь розв’язки буде дуже складно. Мені здається, нас чекає період значної турбулентності. Під час візиту пані Санду підтвердила, що у України і Республіки Молдова в якомусь сенсі спільна доля, і що євроінтеграція є одним із пріоритетів обох країн. І вона підтвердила необхідність тісного співробітництва у сфері безпеки. Плюс була створена Рада президентів. Тому я думаю якраз в цьому напрямі все і рухається», - підсумував Кульмінський.