Україна і Росія готуються до нової газової війни

Намір України скоротити обсяги закупівлі російського газу викликав незадоволення Москви.

В "Газпрома" і "Нафтогаза" зростають шанси вступити у традиційний конфлікт у січні. Україна наступного року хоче різко скоротити закупівлі російського газу і заощадити на цьому до 1,8 мільярдів доларів, пише російська газета "Ведомости".

Цей висновок можна зробити на підставі прогнозу "Нафтогаза" на 2010 рік, який був підготовлений для місії Міжнародного валютного фонду. План "Нафтогаза" по закупівлі імпортного газу - 35 мільярдів кубометрів, прогноз середньої ціни - 275 доларів за 1000 кубометрів.

У сумі це складає 9,6 мільярдів доларів витрат. Ціна на 10% вища за прогноз на 2009 рік (250 доларів). А обсяг - майже на третину менший від того, який записаний у 10-річному контракті "Нафтогаза" і "Газпрома" (52 мільярди кубометрів на рік).

Представник "Нафтогаза" ці цифри коментувати не став. З новим планом закупівель "Нафтогаз" вже звертався до "Газпрома", знає співробітник російської компанії. Представник "Газпрома" переговори не коментує, але відзначає: "Об'єм закупівель у 35 мільярдів кубометрів газу не узгоджений з "Газпромом".

Є новий привід для конфлікту перед новорічними святами, упевнений директор East European Gas Analysis Михайло Корчемкін: головний принцип у договорі "Газпрома" і "Нафтогаза" (підписаний після двотижневого конфлікту в січні) - "бери або плати". Тобто у 2010 році "Нафтогаз" може зіткнутися з переплатою за недобране паливо.

У січні контракт компаній опублікувала "Українська правда", а джерела в "Газпромі" підтвердили його достовірність. Основні умови документа - сплатити потрібно мінімум 80% річного обсягу газу. І це без урахування щомісячних штрафів за недобір: 300% вартості у літній сезон (квітень-вересень), 150% - у зимовий (жовтень-березень). Коректувати річний об'єм можна не пізніше ніж за півроку до початку постачань. І не більше, ніж на 20%. Тобто на 2010 рік, згідно з документом, "Нафтогаз" з новими обсягами запізнився, та і в 20% не вклався.

Цього року "Газпром" не виставляв Україні штрафів за недобір: у всіх криза, Москва не стане добивати партнера, пояснював миролюбність Росії прем'єр Володимир Путін. Але якщо брати тільки 80%-й ліміт, то й це загрожує "Нафтогазу" переплатою приблизно 1,8 мільярда доларів у 2010 році.

Читайте також:

Реструктуризація боргів "Нафтогазу" ще не дефолт

Збитки "Нафтогазу" сягнули майже двох мільярдів

Україна достроково заплатила Росії за газ

Україна обіцяє вчасно розрахуватися з "Газпромом" за липень

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: