Україна перетворилась на світовий центр сурогатного материнства та постійно потрапляє у скандали

Україна перетворилась на світовий центр сурогатного материнства та постійно потрапляє у скандали

Фото: Unsplash

Як врегульоване законодавство в комерційній репродуктивній медицині, дізнавався ТСН.Тиждень.

Цього тижня вибухнув грандіозний скандал довкола однієї з клінік репродуктивної медицини. Виявляється, сурогатне материнство у нас майже не регульоване. І саме це приваблює дедалі більше іноземців, на батьківщині яких виношувати дитину за гроші протизаконно, йдеться у ТСН.Тиждень.

Днями поліцейські навідались одразу на кілька адрес: у клініку, що в центрі міста, та у багатоповерхівку, за якою стежили більше року. Саме тут у кількох квартирах виявили п’ятьох новонароджених.

"В Китаї підшукувалися багаті громадяни, в тому числі певної орієнтації, які хотіли завести дітей, але не могли це зробити в Китаї. Вони приїжджали сюди, тут робилися фіктивні шлюби з українськими жінками, з якими не планувалося ніяких подальших відносин", - коментує схему  заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко.

Для них сурогатна мати виношувала дитину. Після народження китайці забирали немовля і летіли додому. Одна така послуга для одного громадянина КНР коштувала близько п'ятдесяти тисяч доларів. Загалом нарахували сто п'ятдесят немовлят, народжених такими матерями. Поліція стверджує – викрили цілу злочинну міжнародну транснаціональну групу. У складі щонайменше сім осіб і начебто організаторка - головна лікарка столичної приватної репродуктивної клініки та її син.

"Звинувачень вони жодних не пред'явили мені особисто. Ані під час обшуку в моєму домі, ані під час обшуку в клініці. Ми проводимо програми пацієнтам з усього світу. У тому числі і програми сурогатного материнства. Якщо є медичні показання, жодного стосунку до цих дітей ми не маємо", - запевняє власниця клініки.

Вона розуміє, що довести продаж дітей у цій справі буде, по-перше, важко, а, по-друге, не дуже справедливо.

"Як можна говорити про те, що це торгівля людьми, якщо діти їдуть зі своїми біологічними батьками? Це підтверджено. Це все регламентується законодавством. Що обов'язково повинна бути зроблена довідка генродства. Це робиться після того, як є офіційна нотаріальна відмова від дитини сурогатної матері, але на користь батьків, яка теж підкріплюється нотаріальним договором", - коментує другий фігурант.

Сурогатне материнство: чому в Україні досі немає закону, який регулює права і відповідальність усіх сторін

Сурогатне материнство: чому в Україні досі немає закону, який регулює права і відповідальність усіх сторін

Перспектив у цій справі - жодних, каже адвокат у галузі репродуктивного права Сергій Антонов: "В основному правоохоронні органи взагалі в цьому не розбираються - вони вважають, що це продаж людей. Хоча це не продаж людей. Це просто порушення порядку застосування методу ДРТ. Немає відповідальності. Якби була стаття - ось саме кримінального кодексу або адміністративного. І плюс ще державний контроль". 

У нас досі немає жодного окремого закону, який би чітко визначав відповідальність та права всіх учасників програми сурогатного материнства. А комерційне сурогатне материнство дозволене в Україні від 1997 року. Саме тому Україна стає щороку епіцентром гучного скандалу. І здебільшого це стосується того, що батьки виявляють уже згодом – діти біологічно не їхні. Тільки торік таких фактів більше десяти.

"Якщо брати, що комерційне сурогатне материнство заборонене в більшості цивілізованих країн – залишаються ще такі країни, як Росія, Білорусь і Україна, в тому числі, то після заборони в Індії, Тайланді, коли був накладений мораторій, Україну взагалі почали називати "меккою сурогату". Тому що сюди ринулися всі іноземні туристи за дітьми", - розповідає уповноважений президента з прав дитини Микола Кулеба.

До нас їдуть із кількох причин і найголовніша - дешево. Зараз така послуга коштує від 40 тисяч доларів. Порівняно зі США - від 100 тисяч. Додайте до цього зручне географічне розташування, високий рівень репродуктивної медицини. Та надто ліберальне законодавство.  

"За кордоном є така модель правового регулювання. Тобто, є медична частина, організаційна частина, юридична частина - вони одна одну контролюють", - пояснює адвокат.

Головне тут не використати найпростіший метод - заборони. Бо все лишиться і просто перейде в руки кримінального бізнесу.

Кореспонденти ТСН.Тиждень Ірина Курило, Сергій Моргун, Валерія Ковалінська, Інна Сотнікова

Повʼязані теми:

Наступна публікація