Україна підписала газовий протокол

Україна підписала газовий протокол, який має розблокувати транзит газу до Європи.


Україна підписала протокол про допуск експертів до національної газотранспортної системи. Про це заявили прем`єр-міністри Чехії та України Мірек Тополанек і Юлія Тимошенко за підсумками переговорів, які завершилися в Києві в ніч з суботи на неділю.

"За останні два дні вдалося розблоковувати ситуацію і зараз нічого не перешкоджає відновленню транзиту газу через Україну до країн ЄС. Україна виконала всі умови, щоб Росія відновила постачання газу", - сказав Тополанек.

Водночас прем`єр-міністр Чехії зазначив, що наразі цей протокол має підписати голова Єврокомісії, яка є третьою стороною в українсько-російському газовому конфлікті.

Після підписання документа Тополанек зазначив, що транзит газу до Європи може бути відновлений через 36 годин. "Росія почне постачання газу після розміщення міжнародних експертів на всіх необхідних об'єктах… Я думаю, що за 36 годин газ в європейських країнах буде", - сказав Тополанек.

У свою чергу, Тимошенко наголосила, що при підписанні цього протоколу Україна керувалася п'ятьма позиціями, які, на її думку, є найважливішими для України.

По-перше, за словами глави уряду, Україна була і залишається надійним транзитером і не припиняла транзиту газу до Європи.

По-друге, повідомила Тимошенко, Україна не робила з 1 січня несанкціонований відбір газу.

По-третє, Україна не є боржником і розрахувалася з "Газпромом" за весь спожитий газ в повному обсязі.

По-четверте, Україна була ініціатором запрошення європейських експертів.

"Україна була і залишається конструктивною стороною в переговорах з Росією з підписання угоди про постачання і транзит газу на 2009 рік, а якщо буде бажання, то і стратегічної угоди, заснованої на положеннях Меморандуму, підписаного прем`єр-міністрами України та Росії в січні 2008 року", - сказала Тимошенко.

Юлія Тимошенко переконана, що підписаний протокол про взаємний допуск експертів на газотранспортні системи і створення багатобічної моніторингової комісії за транзитом газу є для України жорсткішим, ніж його попередній варіант, підписаний віце-прем`єр міністром Григорієм Немирею у Брюсселі 9 січня.

"Є така позиція, яка достатньо істотно обговорювалася Україною – це доступ до контролю газових сховищ України, але тільки в тій частині, в якій необхідно для забезпечення стабільності транзиту російського газу до Європи. З російської сторони не передбачено цим протоколом контролю сховищ Російської Федерації", - сказала Тимошенко.

В той же час прем`єр-міністр підкреслила, що положення про допуск експертів до контролю за транзитом газу, а також до поставок газу в українську газотранспортну систему є дзеркальними для української і російської сторін.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: