Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Україна попрощалася з батьком штучного запліднення ЕКО Федором Дахном

Науковець і медик подарував надію десяткам тисяч родин, які не могли мати дітей.

Видатний український репродуктолог Федір Дахно пішов із життя. Він присвятив себе тому, щоби в пар, яким медицина поставила вирок безпліддя, таки народжувалися діти, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

"Якби ви тільки знали, як я чекала ту дитину", - ледь стримує сльози пані Валентина, котра приїхала з Харкова до Києва, аби провести в останню путь Федора Дахна. До лікаря-репродуктолога вона прийшла ще наприкінці 1980-х з бажанням стати мамою: "Сказав: дитино, все буде гаразд". Мамою вона стала в 1991-му, а заразом і першою жінкою в Україні, яка народила дитину шляхом штучного запліднення. Так на світ з’явилася дівчинка вагою 3 кг і зростом 50 см. На архівних кадрах народження першої "дитини з пробірки" малятко тримає на руках саме Федір Дахно. "Ми повторюємо той шлях, який передбачений Богом, природою", - пояснював він.

ВідеоПомер "батько дітей з пробірки" Федір Дахно

Видатний український репродуктолог все життя працював над тим, аби у пар, яких медицина поставила вирок "безпліддя", таки народжувалися діти. Саме завдяки йому вперше в Україні народилася "дитина з пробірки". Зараз таких малюків на рік народжується 14 тисяч.  

Помер "батько дітей з пробірки" Федір Дахно

Нині цей шлях називають ЕКО. Полягає він у тому, що з організму жінки беруть яйцеклітини, у чоловіка сперматозоїди, а запліднення відбувається у пробірці. Уже ембріон за декілька днів пересаджують в організм мами. "У нього було ідея фікс – збереження генофонду", - кажуть колеги. Віра Юріївна разом з Дахном працювала понад 20 років. Вона пригадує, що спочатку всі його старання були спрямовані на те, аби допомогти безплідним парам, однак із часом спектр показів для репродуктивної медицини значно виріс. "Він казав: дитино, не треба думати про роботу, треба думати про себе. Дитину потрібно народити до 35, а потім якість яйцеклітини потрошку погіршується, а потім не потрошку, а потім уже нам майже нема з чим працювати", - пригадує вона.

Клініку репродуктивної медицини, яку заснував Федір Дахно, нині очолює його внук. Антон теж лікар, і саме за наполяганням дідуся став андрологом – це фахівець, який займається чоловічим здоров’ям. "Це фраза, яку він любив: робити те, що ти можеш, а неможливе зробить Бог", - пригадує він. Дівчинці, яку вперше в Україні Дахно виростив у пробірці, нині вже 28. Сьогодні шляхом штучного запліднення щорічно народжується до 14 тисяч малюків – і це тільки в українських батьків. Скільки іноземців приїхало вагітніти до вітчизняних фахівців – ніхто й не рахує.

Кореспондент ТСН Інна Боднар

Залиште свій коментар

Вибір редакції