Україна святкує 20-річчя суверенітету

20 років тому (16 липня 1990 року) Верховна рада УРСР проголосила Декларацію про державний суверенітет.

16 липня, у п'ятницю, в Україні відзначають 20-річчя прийняття Декларації про державний суверенітет.

Цей документ став підставою для проголошення Україною незалежності 24 серпня 1991 року і прийняття Конституції в 1996 році.

У 1990 році день ухвалення Декларації був проголошений вихідним вдень, але ця норма була скасована з введенням свята Дня незалежності.

Документ, що складається з 10 пунктів, визнавав право на самовизначення "української нації", а також визначав внутрішню і зовнішню політику УРСР. Примітно, що залишаючись у складі Радянського Союзу, згідно з декларацією, Українська РСР отримувала право на власні збройні сили, "внутрішні війська та органи державної безпеки, підпорядковані Верховній раді Української СCP".

В одному з найбільш цікавих пунктів -  IX "принципи зовнішньої і внутрішньої політики" йдеться про те, що "Українська PCP урочисто проголошує про свій намір стати в майбутньому постійно нейтральною державою, яка не бере участі у військових блоках і дотримується трьох неядерних принципів: не приймати, не виробляти і не набувати ядерної зброї ".

Було б наївно припускати, що Москва змирилася б з іншою долею ядерної зброї в Українській РСР, оскільки право на її використання в тому числі в стратегічних цілях розглядалося б як самостійна зовнішня політика, чого в залежній республіці бути просто не могло.

У суспільстві Декларація була сприйнята неоднозначно. Українська Міжпартійна Асамблея, яка вже вела реєстрацію громадян Української Народної Республіки, сприйняла її як пропагандистський акт КПУ.

У Декларації УРСР подана як "суверенна національна держава", хоча за чинною на той час конституцією вона була союзною республікою з обмеженим суверенітетом. Зокрема, вона не мала власних збройних сил, не мала дипломатичних відносин з країнами поза радянським блоком, не мала права самостійно визначати соціальний лад. Згідно з офіційною ідеологією вона була інтернаціональним утворенням.

Відзначимо, що Верховна рада в п'ятницю, 16 липня, проведе урочисте засідання з нагоди 20-річчя з дня ухвалення Декларації про державний суверенітет України.

Засідання розпочнеться о 10:00.

Заплановані виступи голови парламенту Володимира Литвина, колишнього президента Леоніда Кравчука (1991-1994) а також голови Ради 2-го і 5-го скликань Олександра Мороза.

Для участі в торжествах запрошені депутати Ради всіх скликань, прем'єр-міністр Микола Азаров, члени Кабінету міністрів, голова КС Анатолій Головін, голова ВС Василь Онопенко, представники духівництва і дипломатичного корпусу.

Читайте також:

США знову підтримали суверенітет України

Європа пообіцяла захищати суверенітет України

Головною загрозою суверенітету України визнано її владу

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: