Україна святкує 65 річницю визволення від фашистів

28 жовтня вперше став офіційним днем визволення України від німецько-фашистських загарбників.

У середу, 28 жовтня, відзначається 65 річниця визволення України від німецько-фашистських загарбників.

Цього року свято вперше відзначатиметься на державному рівні – такий указ видав президент України Віктор Ющенко.

Воєнні дії під час Другої світової війни відбувалися на території України протягом 40 місяців – із 22 червня 1941 року до кінця жовтня 1944 року. За сучасними підрахунками, загальні людські втрати України у 1941 – 1945 роках становлять близько 9 мільйонів людей.

2,3 мільйона українців були вивезені для примусової праці до Німеччини. Цілком чи частково на території республіки було зруйновано понад 700 міст і 28 тисяч сіл, без даху над головою залишилися близько 10 мільйонів людей. Також повністю чи частково було знищено понад 16 тисяч промислових підприємств. Підраховано, що загальні втрати економіки України у війні сягнули 40 %.

У 1941–1944 роках на українській землі були зосереджені головні сили вермахту – від 57,1 до 76,7% загальної кількості дивізій. 607 з них було розгромлено саме на території України.
У ході визволення України – протягом січня 1943 – жовтня 1944 років на території України радянськими військами проведено 15 наступальних операцій, із них 11 стратегічних і 4 фронтові, найважливішими з яких стали: Воронезько-Харківська (13 січня - 3 березня 1943 р.), Донбаська (13 серпня - 22 вересня 1943 р.), Чернігівсько-Полтавська (26 серпня - 30 вересня 1943 р.), Корсунь-Шевченківська (24 грудня 1943 – 17 лютого 1944 р.), Львівсько-Сандомирська (13 липня — 29 серпня 1944 р.).

Свого апогею битва за Україну досягла в період з осені 1943 до осені 1944 років. Саме на її території у цей період було зосереджено приблизно половину діючої Червоної армії.
Завершила визволення України Карпатська операція, що розпочалася 9 вересня 1944 року наступом 1-ї Гвардійської армії. 27 жовтня 1944 року було звільнено Ужгород, а 28 жовтня радянські війська вийшли на сучасний кордон України.

Загалом в боях на території України загинули мільйони радянських воїнів.

День визволення України від німецько-фашистських загарбників було засновано указами глави держави "Про День визволення України від фашистських загарбників" та "Про присвоєння військових та спеціальних звань громадянам України – учасникам бойових дій та інвалідам Великої Вітчизняної війни та війни з Японією".

Встановлення Дня визволення України від фашистських загарбників має на меті всенародне уславлення воїнів-переможців, вшанування пам'яті мільйонів полеглих за визволення української землі представників усіх національностей, співвітчизників, які загинули на окупованій території, в концтаборах, на фашистській каторзі.

Ющенко переконаний, що 28 жовтня має бути святковим днем для кожного громадянина, оскільки саме у цей день в 1944 році було покладено кінець поневоленню української землі нацистами, та їхнім злодіянням.

Зі святом українців вже встиг привітати президент Росії Дмитро Мєдвєдєв.

"Загальна історія великої країни, яка створювалася нашими народами, вміщувала не тільки славні подвиги, але і великі трагедії. Всі біди та негаразди наші батьки і діди по-братськи ділили порівну, разом пройшли серйозні випробування, разом вистояли і перемогли. Саме патріотизм, сила духу, згуртованість і взаємна підтримка вирішили результат тієї війни", - йдеться у привітанні російського президента.

Президент Росії висловив переконання, що "і сьогодні нікому не вдасться розірвати багатовікові російсько-українські зв'язки. А всі спроби посіяти недовіру між нашими народами на історичному ґрунті приречені на провал".

Він побажав "всьому братському українському народу" миру, здоров'я і благополуччя.

Читайте також:

Мєдвєдєв привітав українців з визволенням від фашистів

Ющенко заснував нове свято - День визволення України від фашистів

Ющенко: бійці УПА – справжні національні герої

В Естонії пройшов зліт ветеранів Ваффен СС

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: