Україна віддасть Росії частину Азовського моря

На думку експертів, Київ погодився на російський варіант проходження кордону між країнами в Азовському морі і Керченській протоці, що змістить рубежі на захід, - ближче до України.

Україна, підписавши з Росією угоду про демаркацію сухопутної частини міждержавного кордону, розпочала останній етап формалізації кордонів між країнами. Водночас, Україна, найімовірніше, відмовиться від своєї вимоги - зберегти водний кордон в Азовському морі і Керченській протоці по лінії адміністративного розподілу між союзними республіками за часів СРСР. Упевненість в цьому висловила експерт з питань міжнародної безпеки Галина Яворська.

За її словами, питання демаркації сухопутного кордону (встановлення кордону на місцевості) і делімітації водного кордону (встановлення кордону на карті) дві країни завжди розглядали нерозривно. "Якщо є угода про демаркацію сухопутного кордону, значить, є домовленість і по делімітації водного кордону, - каже експерт. - А ця домовленість можлива тільки в одному випадку - якщо Україна відмовиться від свого головного козиря на переговорах: збереження кордону по лінії адміністративного поділу між республіками в Радянському Союзі".

Яворська підсумувала: якщо Росія погодилася на демаркацію, це означає, що Україна погодилася на російський варіант проходження кордону в Азовському морі і Керченській протоці, що змістить рубежі на захід, - ближче до України.

Про те, що сторони знайшли компроміс з питання делімітації водних кордонів, дав зрозуміти президент Віктор Янукович. "Розраховую, що найближчим часом ми вийдемо на ухвалення конкретних рішень і з питання делімітації суміжних морських просторів України і Росії", - сказав він, відкриваючи третє засідання українсько-російської міждержавної комісії.

Екс-міністр закордонних справ Володимир Огризко підтвердив, що проведення водного кордону в Азовському морі і Керченській протоці на основі адміністративного ділення між РРФСР і УРСР було ключовою вимогою України на всіх раундах переговорів двох держав. У такому разі приблизно 2/3 акваторії Азовського моря знаходилося б під юрисдикцією України, як і судноплавний Керч-Єнікальський канал Керченської протоки, що відкриває шлях до Азова. Натомість Київ був готовий йти на низку поступок з питань судноплавства (безкоштовне проходження російських судів через канал), екологічної безпеки, використання протоки оборонними відомствами тощо. Проте Росія повністю відкидає такий принцип ділення. "Російська Федерація не може погодитися з тим, щоб Україна контролювала канал", - констатує Огризко.

За словами експерта Галини Яворської, російська сторона наполягає, що законодавство СРСР не передбачало розмежування внутрішніх вод і, відповідно, адміністративний кордон по воді не проходив. Звідси пропозиція Кремля: провести кордон по так званій модифікованій серединній лінії. Ця лінія базується на основі рівного віддалення від берегів двох країн, але при цьому враховує острови, геологічні структури та інше. Для України це означає істотний зсув водного кордону з Росією на захід від лінії адміністративного ділення між колишніми союзними республіками. При цьому вододіл Азовського моря і Керченської протоки зміститься як по воді, так і по дну - це означає, що на користь Москви зміниться доступ країн до покладів нафти і газу.

Україна раніше займала жорстку позицію і відмовлялася на переговорах від самої можливості модифікувати серединну лінію. Проте після підписання угоди про демаркацію сухопутного кордону, на думку Яворськой, такий хід подій стає одним з найбільш вірогідних.

Читайте також:

Янукович і Мєдвєдєв поділили державні кордони

Україна та Росія не змогли поділити морський кордон

Янукович і Мєдвєдєв поділили державні кордони

ВідеоЯнукович про демаркацію кордону

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: