Україна закуповуватиме ядерне паливо в американців

НАЕК "Енергоатом" закуповуватиме ядерне паливо в американської компанії Westinghouse без дозвільних документів. При цьому може виникнути конфлікт з російським постачальником палива ТВЕЛ.

"Енергоатом" (Фото: ukrenergo.energy.gov.ua)
"Енергоатом" хоче купувати паливо в американців. Фото: ukrenergo.energy.gov.ua
Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" планує почати комерційну закупівлю ядерного палива американської Westinghouse, незважаючи на відсутність документів, що дозволяють його поставки в Україну.

Про це повідомив президент НАЕК Юрій Недашковський в ході урочистої церемонії, присвяченої дослідної завантаженні 42 тепловиділяючих збірок (ТВЗ) Westinghouse в третій енергоблок Південно-Української АЕС.

За словами Недашковського, "Енергоатом" 2011 року має намір закуповувати паливо цієї компанії на комерційних умовах.

"У нас є ліцензія на дослідну експлуатацію, ми продовжимо її в 2011 році і на цій підставі будемо здійснювати поставки", - заявив він. Компанія заявила, що закупівля палива у Westinghouse - "природне прагнення" убезпечити себе від політичних ризиків.

Як пояснили в Мінпаливенерго, Держкомітет ядерного регулювання відмовляється видати ліцензію на комерційні промислові поставки американського палива у зв'язку з тим, що має претензії до конструктивних змін окремих збірок Westinghouse.

Зараз єдиним постачальником палива на українські АЕС є російський ТВЕЛ.

Офіційно коментувати ініціативу Недашковського в Держкомітеті ядерного регулювання відмовилися. Однак джерело в комісії повідомив, що, якщо "Енергоатом" почне постачання палива без відповідної ліцензії, можлива їх примусова зупинка.

За словами партнера юридичної фірми "Правові партнери" Андрія Доманського, якщо компанія розпочне поставки без відповідних дозволів, велика ймовірність того, що вони будуть оскаржені в суді, причому досить широким колом осіб - у тому числі представниками екологічних організацій.

Начальник аналітичного відділу ІК "Брокеркредитсервіс" Максим Шеїн відзначає, що постачання ядерного палива можуть негативно відбитися на взаєминах з російським ТВЕЛом:

"У ТВЕЛі можуть вирішити, що "Енергоатом" грає не за правилами, оскільки купує американське паливо навіть незважаючи на те, що російська сторона запропонувала більш дешеве і відповідне для українських реакторів. А виходить, мова не йде про чесну конкуренцію. Тому можливе зростання ціни", - сказав він.

Шеїн також не виключає виникнення позаштатних ситуацій на українських АЕС з початком масової промислової експлуатації американських ТВЗ. За даними комітету Верховної ради з ПЕК, вартість російських паливних зборок зараз на 25-27% нижче, ніж американських. У ТВЕЛі ситуацію не коментують.

Зазначимо, що в ЗМІ раніше з`явилася інформація про те, що Україна в обмін на зниження ціни на російський газ може відмовитися від співпраці з американською фірмою Westinghouse.

За даними джерел в уряді, українські пропозиції полягатимуть, зокрема, у спільному з Росією будівництві в Україні двох нових ядерних реакторів типу ВВЕР російського виробництва і у відмові України від співпраці в атомній енергетиці з Westinghouse, яку розвивав екс-президент Віктор Ющенко.

Читайте також:

Україна заради дешевого газу відмовиться від співпраці з американцями

Україна буде торгуватися з Росією за газ "на корпоративному рівні"

Україна розрахувалася за російський газ грошима "Газпрому"

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: