Україна запровадила негласну заборону на виїзд заробітчан, а потім різко передумала: куди та як можна виїхати на заробітки під час карантину

Дата публікації
Перегляди
16к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Україна запровадила негласну заборону на виїзд заробітчан, а потім різко передумала: куди та як можна виїхати на заробітки під час карантину

Фото: Associated Press

У Кабміні зазначають, що рішення про залучення українських працівників вирішуватимуть із кожною країною окремо.

В умовах пандемії коронавірусу та запровадження карантину в країнах світу українцям за кордоном довелося у терміновому порядку повертатися додому. Особливо цей процес був помітний у березні, адже саме тоді Україна запровадила карантин та закрила кордони. За даними уряду, у зв’язку із карантинними заходами до України повернулося близько 2 мільйони заробітчан.

До кінця квітня коронавірус у Європі почав поступово спадати, а підприємства відкриватися. І проблема українських заробітчан з’явилась знову – європейські країни всерйоз потребують працівників з України, які не можуть виїхати у зв’язку із карантином. Критична необхідність у заробітчанах та запити від інших країн щодо дозволу на їхній приїзд оголили негласну заборону української влади на виїзд заробітчан із країни. Однак після розголосу ситуація змінилися кардинально.

ТСН.ua розповідає, як розгорталася ситуація із виїздом заробітчан за кордон та куди все ж можна поїхати на заробітки і за яких умов.

"Нелогічна" заборона

Наприкінці квітня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба повідомив, що МЗС "вважає нелогічним" вивезення українських робітників до держав-партнерів у контексті ситуації з пандемією коронавірусу в світі. Це стало першим публічним підтвердженням на існування певної "негласної" заборони щодо вивезення заробітчан за кордон.

"В умовах поширення пандемії будь-яка подорож — це нараження на небезпеку захворювання, особливо коли подорож здійснюється літаком. Зараз всі дії уряду спрямовані на те, щоб повертати українців, що застрягли в різних країнах за кордоном, щоб вони могли в безпечних і максимально комфортних умовах жити і переживати ці карантинні заходи. На цьому тлі нелогічним виглядає паралельно організовувати масові чартери на вивезення українців до країн, де теж продовжується пандемія з тією чи іншою інтенсивністю", - сказав Кулеба.

Після цього критичні закиди в бік української влади пролунали від європейських країн. Зокрема, у Естонії та Фінляндії підтвердили, що Україна відмовилася сприяти організації чартерних рейсів для заробітчан і їх більше не виконуватимуть.

"Я сподіваюся, що виробники відреагують на цей меседж швидко. Ми не отримаємо більше людей з України, принаймні поки. Тепер ми повинні швидко прийняти рішення, тому що скоро почнуться весняні роботи зі збору врожаю", – заявила постійна секретарка Міністерства сільського господарства Фінляндії Яана Хусу-Калліо.

Те саме розповів і посол Естонії в Україні Каймо Кууск. За кілька днів до цього український уряд випустив до Фінляндії 200 заробітчан, але після цього – заборонив інші чартерні рейси. За словами посла, Кабінет міністрів України тимчасово заборонив українцям виїжджати за кордон з метою роботи, зберігши можливість залишити країну через наземні пункти пропуску тільки для відвідування родичів, котрі проживають у країнах Європейського Союзу.

29 квітня сталася безпрецедентна ситуація – в аеропорту "Бориспіль" зібралися 116 заробітчан на чартерний рейс до Лондона, однак перед самим вильотом його заборонила Державіаслужба. Людям довелося чекати в аеропорту майже весь день, але зрештою дозвіл на виліт таки було надано.

Після цього соцмережі вибухнули шквалом критики на адресу українського уряду. Низка користувачів, політиків та відомих діячів наголошували на тому, що заборона на виїзд схожа на кріпацтво, а також на те, що вона напряму порушує статтю 33 Конституції України. Буквально на наступний день прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив про зустріч із послом ЄС в Україні та тимчасово повіреною у справах США в Україні, з якими вони обговорювали питання українських заробітчан.

Фото: Associated Press

Зрештою, пояснювати позицію України щодо виїзду своїх громадян за кордон довелося віцепрем’єру із євроінтеграції Вадиму Пристайку. 1 травня він провів онлайн-брифінг, який був присвячений винятково цій темі. Саме Пристайко став відповідальним за перемовини з іншими країнами щодо рейсів для українських заробітчан.

За його словами, громадяни України, які знайшли собі сезонну роботу за кордоном і планують туди виїхати, будуть забезпечені тестуванням на коронавірус як в тій країні, куди вони їдуть, так і після повернення до України. Він також зазначив, що уряд розраховує на допомогу в розбудові країни українців, що останнім часом працювали за кордоном.

"Але ми свідомі того, що запропонувати найбільш активній частині цієї робочої сили європейський рівень зарплат ми наразі не можемо, але і штучних перепон не будемо робити", – заявив віцепрем’єр.

Також Пристайко повідомив і умови, яких мають дотриматися країни, що хочуть залучити заробітчан із України.

"Ми бачимо це наступним чином. За можливістю ми очікуємо централізоване звернення урядів тих країн, які зацікавлені в наших робітниках. Ми очікуємо також гарантоване офіційне працевлаштування не менше трьох місяців. Ми розраховуємо, що від’їзд і приїзд цих груп буде скоординований і організований, можливо чартерні рейси. Обсервація, тестування та інші необхідні заходи медичної безпеки будуть забезпечені як в країнах, куди приїжджають наші робітники, так і після повернення їх в Україну. Також ми очікуємо пакет соціального страхування, в першу чергу, медичного для наших працівників, гідний рівень утримання і заробітної плати", – сказав віцепрем’єр.

Він також наголосив, що Україна – "не Радянський союз" і не триматиме своїх громадян за "залізною завісою", а тому вже найближчим часом тисячі українців повернуться до заробіток за кордоном.

Півмільйона українських заробітчан повернулися на батьківщину під час карантину

Півмільйона українських заробітчан повернулися на батьківщину під час карантину

Чому утримання заробітчан в Україні – це погано

Про негативи такої заборони уже висловилися в НБУ. Там нагадали, що щорічні переведення коштів українських заробітчан додому становлять  близько 10% ВВП України – це величезна суму, яка вливається в економіку країни. А цього року через пандемію коронавірусу ці цифри вже точно будуть меншими.

"До цього часу консенсусна думка полягала в тому, що значні обсяги переказів трудових мігрантів пом’якшують наслідки криз для країн-донорів робочої сили. Але особливістю поточної кризи є закриття кордонів багатьма країнами, а не лише зниження економічної активності у світі. За експертними оцінками, упродовж карантину в Україну повернулися близько 10% заробітчан, а ще 10%, які планували виїзд на сезонні роботи в другому кварталі, залишаться в Україні", - прогнозують в НБУ.

Через це Україна може не дорахуватися цілих 2,5 мільярда доларів – замість прогнозованих 12,5 мільярда заробітчани можуть перевести лише 10 мільярдів. Порівняйте це з поки що неуспішними спробами влади отримати бодай 5 мільярдів від МВФ, і значення заробітчан для країни буде важко переоцінити. До того ж МВФ - це ще й купа умов. Та й гроші позичені, а заробітчанські транші точно повертати не треба.

Водночас величезна кількість українців-заробітчан вдома – це ще й зростання рівня безробіття. Допоки вони знайдуть роботу, їм також потрібно здійснювати виплати із безробіття, що теж впливатиме на видатки із Державного бюджету.

Куди та як можна виїхати самостійно

Першою детальну інструкцію щодо поїздок заробітчан опублікувала Угорщина. Там чітко повідомили, що потрібно для в’їзду до країни на роботу, або для транзиту.

Відповідно до пункту 2 розділу 4 постанови уряду Угорщини 81/2020 (IV.1), начальник Національної поліції в межах своєї компетенції вирішив, що для повернення громадянина України на роботу в Угорщину необхідно написати заяву на електронну адресу ugyfelszolgalat@orfk.police.hu та дочекатися відповіді. Потім за наявності дозволу на перетин кордону, можна ініціювати перетин кордону.

До заявки слід прикріпити та надіслати на вказану вище адресу електронної пошти:

 • відскановане фото закордонного паспорта/посвідчення особи, адресну картку або, якщо такої немає, договір оренди чи про право власності;
 • місце та час перетину кордону, номерний знак та маршрут автомобіля або мікроавтобуса, придатного для перевезення максимально 9 осіб;
 • посвідчення з місця роботи, що підтверджує працевлаштованість громадянина України.

Заявники мають відповідати умовам в’їзду, передбаченим Шенгенським кодексом кордонів. Крім того, обов’язковими є такі умови для в’їзду: медичне обстеження не має виявити підозри на зараження COVID-19, зареєстрована епідеміологічним органом особа дотримуватиметься терміну призначеного карантину та офіційної домашньої самоізоляції (14 днів). Громадянин України не зможе залишати місце самоізоляції, вказане за адресою, протягом 14 днів. Правоохоронці перевірятимуть це кілька разів на день.

В’їзд на територію Угорщини дозволяється лише на автомобілі чи мікроавтобусі, придатному для перевезення максимум 9 осіб. Пасажири зобов’язані їхати до пункту призначення тільки за визначеним маршрутом та в транспортному засобі, на якому відбувся перетин кордону. Інакше проти них відкриють справу про правопорушення, що може призвести до заборони на в’їзд та проживання.

Українці можуть в’їхати до країни без подання заяви, лише у разі виконання всіх вимог:

 • змоги підтвердити офіційними документами, що їх прийме країна призначення, транзитна країна, сусідня з Угорщиною;
 • країна призначення або транзитна країна, яка межує з Угорщиною, повідомить Угорщину, що надає можливість в’їзду або транзиту;
 • немає підозр на захворювання COVID-19;
 • заявник відповідає умовам в’їзду, передбаченим Кодексом про Шенгенські кордони.

Навіть відповідаючи всім вказаним умовам, не можна відхилятися від зазначеного транзитного маршруту. Українським, румунським та сербським працівникам, які прямують до країн Західної Європи, дозволяється в'їжджати на територію Угорщини лише протягом встановленого часу. Раніше Угорщина повідомила про часові обмеження для перетину кордону: в’їзд з України до Угорщини, запланований на період після 20 квітня 2020 року, може відбуватися від 16:00 до 20:00. В’їзд на територію Угорщини дозволяється лише на автомобілі чи мікроавтобусі, придатному для перевезення максимум 9 осіб. На цих транспортних засобах наліплюють жовті попереджувальні знаки. Їхати до пункту призначення тільки за визначеним транзитним маршрутом та в транспортному засобі, на якому відбувся перетин кордону.

Також від 4 травня консульські установи Польщі в Україні поновлюють видавання віз. У початковий період прийматимуться лише документи з метою отримання віз для виконання сільськогосподарських та садівничих робіт, а також міжнародних перевезень.

Зареєструватися для подання документів на візу можна в електронній системі e-konsulat. Однак можливе лише отримання робочої візи з вищеперерахованих категорій. В інших випадках навіть за умов актуальної реєстрації та наявності всіх необхідних документів її видавати не будуть.

Заявники, які зареєструються в системі e-konsulat, повинні дотримуватись таких правил:

 • з метою обмеження кількості осіб, які очікують під консульством потрібно приходити лише у визначену годину;
 • роздрукувати всі сторінки анкети, зокрема й сторінку, на якій вказана дата і година прийому в консульстві;
 • підготувати всі необхідні документи, список яких можна знайти за посиланням https://www.gov.pl/web/ukraina-uk/visa-type-D у рубриці "Які документи необхідно подати?";
 • очікуючи під консульством у черзі, слід дотримуватись дистанції мінімум 1,5 м від інших осіб;
 • вхід у консульство можливий лише у масці, яка прикриває ніс та рот, а також у одноразових рукавичках;
 • входячи у консульство при собі можна мати лише пакет документів, а всі інші особисті речі, зокрема сумки та пакети потрібно залишити перед входом.

Руки на експорт: попри закриті кордони, українських заробітчан кличуть на роботу до Європи

Руки на експорт: попри закриті кордони, українських заробітчан кличуть на роботу до Європи

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
16к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація