Україна згадує жертв Голодомору

В Україні проходить загальнонаціональна акція "Запали свічку!" в пам’ять про жертви Голодомору.

Промова президента на Михайлівській площі

Президент закликав протягом року прибрати всі пам’ятники тоталітарному режиму. Як передає кореспондент УНІАН, про це він сказав на Михайлівській площі у Києві після скорботної ходи, присвяченої вшануванню пам’яті жертв голодоморів.

Засуджуючи тоталітарний комуністичний режим, Віктор Ющенко підкреслив, що Україна має "одягнути чисту сорочку і прибрати з її тіла символи тоталітарного режиму".

Натомість Президент наголосив на потребі встановлення національних меморіалів і пам’ятників.

"Запали свічку!" (Фото: ukrmuseum.org.ua)
Наступний рік проголошено Роком пам’яті жертв Голодомору (Фото: ukrmuseum.org.ua)
Президент також закликав світову спільноту засудити тоталітарний більшовицький режим. Віктор Ющенко звинуватив Йосипа Сталіна та більшовицький режим у створенні штучного голодомору в Україні.

"Злочини більшовизму, сталінізму тотожні злочинам нацизму і гітлеризму, їхня природа одна - людиноненависництво," - підкреслив Президент, додавши, що настав час "до світового засудження комуністичного терору, який вбивав нас і всі невинні народи на цьому просторі: росіян, кримських татар, білорусів, євреїв, поляків, болгар і сотні інших націй".

Президент України підкреслив, що може твердо заявити всім апологетам сталінізму, що їхні спроби виправдати дії сталінського режиму приречені.

"Покайтеся за свій гріх, це ваша моральна відповідальність перед країною і нацією, - закликав Ющенко. – Наш біль і гнів не одинокий, звідси, з Михайлівської площі у Києві Україна звертається до всього світу, щоб об’єднати всі зусилля проти тоталітаризму і нетерпимості до життя. Наша трагедія - це застереження для всіх націй світу. Ми не вивищуємо і не принижуємо свого горя, свого переживання і скорботи, кажемо кожній нації і насамперед тим, хто спільно пройшов через комуністичне пекло," - підкреслив глава Української держави.

Збереження історичної пам’яті сприятиме об’єднанню української нації. Віктор Ющенко зачитав страшні свідчення людей, які пережили Голодомор 1932-33 років. Він підкреслив, що його слова не реквієм, а гімн українському народу, "чия сила незнищенна – він переміг смерть".

За словами Президента, незважаючи на загрозу тотального знищення, українська нація вистояла. Він підкреслив, що український народ переміг, оскільки перемогла його державність.

"Запали свічку!" (Фото: ukrmuseum.org.ua)
Так проходила акція "Запали свічку!" у 2006 році (Фото: ukrmuseum.org.ua)
"Ми вистояли завдяки мільйонам чесних людей, які не лише воювали за Україну, але й будували її великою і щоденною працею. Ми вистояли, бо воля, правда і життя творилися всіма – Донецьком і Львовом, Луганськом і Ужгородом, Севастополем і Одесою, Харковом і Тернополем, Полтавою і Луцьком, Дніпропетровськом та Івано-Франківськом, Сімферополем і Черніговом, Києвом і всією Україною," - сказав Президент.

Президент Ющенко наголосив, що Україна перемогла битву зі злом і сьогодні має перемогти у вирішальній справі – "повернути Україні саму себе": "Наша найвища місія - відродження нації як єдиного, здорового і життєствердного організму, який охоплює весь український народ без різниці поглядів, регіонального походження чи віри."

Він нагадав, що наступний рік проголошено Роком пам’яті жертв Голодомору.

"Це не поминальна хода – це воскресіння нашої пам’яті, очищення від брехні і скверни. Це чиста і чесна праця, яка дозволить навести порядок в країні," - сказав Президент.

"Ми маємо утвердити великий суспільний діалог пам’яті і, водночас, діалог перспективи – бо треба йти вперед, жити повноцінним життям великої сучасної європейської держави, діяти і прагнути до справжнього порозуміння," - наголосив ЮЩЕНКО.

"Так ми утвердимо своє майбутнє, свій новий демократичний Основний Закон, свою свободу, своє право, свою любов один до одного, до рідної мови, рідної землі і нашої соборної долі," - сказав Президент, додавши, що він просить "в Господа дати нам силу, щоб повернутися до самих себе".

Віктор Ющенко зі своїм сином Андрієм, День пам'яті жертв Голодомору
УНІАН
Президент Віктор Ющенко зі своїм сином Андрієм, День пам'яті жертв Голодомору
"Запали свічку!"

Близько 6 тис. чоловік вшанували пам'ять жертв Голодомору 1932-33 років на Михайлівській площі. Присутні тримали в руках державні прапори з жалобними стрічками, запалені поминальні свічі.

О 16:00 перед учасниками заходу виступив Президент Віктор Ющенко. У Михайлівському соборі по жертвах Голодомору було проведено молебень, а о 16:30 присутні поставили запалені поминальні свічки на тротуар Михайлівської площі.

Скорботна хода

Перед цим президент Ющенко з родиною взяв участь у скорботній ході від Софійської площі до Михайлівської, присвяченій пам’яті жертв голодоморів. У процесії ішли віце-прем’єр-міністр Дмитро Табачник, Київський міський голова Леонід Черновецький, політичні, громадські та релігійні діячі, представники органів центральної виконавчої влади, дипломати, свідки Голодомору 1932 - 1933 років. У ході також брали участь представники всіх регіонів України.

Молитва

Президент Ющенко і його родина також взяли участь у панахиді за жертвами Голодомору 1932-33 рр., що проходила у Софійському соборі в Києві.

Як повідомили у прес-службі глави держави, панахиду спільно проводили представники різних християнських конфесій.

Голодомор
УНІАН
Цьогоріч жертв Голодомору згадують як ніколи масштабно
На молитві були присутні прем’єр-міністр України Віктор Янукович, секретар Ради національної безпеки і оборони України Іван Плющ, глава Секретаріату президента Віктор Балога, генеральний прокурор Олександр Медведько, перший віце-прем’єр-міністр Микола Азаров, віце-прем’єр-міністр Дмитро Табачник, голова Київської обласної державної адміністрації Віра Ульянченко, Київський міський голова Леонід Черновецький, колишній Президент України Леонід Кучма, народні депутати, урядовці, керівники судової гілки влади, лідери політичних партій, громадські діячі, очевидці Голодомору.

Калинова пам'ять

Віктор Ющенко та інші високопосадовці на Дніпровському узвозі у Києві посадили кущі у Калиновому гаю в пам’ять про жертви Голодомору.

Президент висаджував кущі калини разом із членами своєї родини.

Також у заході брали участь секретар Ради національної безпеки і оборони України Іван Плющ, тимчасово виконуючий обов’язки голови СБУ Валентин Наливайченко, мер Києва Леонід Черновецький, народні депутати Раїса Богатирьова, Юрій Луценко, В’ячеслав Кириленко, міністр закордонних справ Арсеній Яценюк, глава Секретаріату президента Віктор Балога, генеральний прокурор Олександр Медведько, міністр юстиції Олександр Лавринович, колишній президент України Леонід Кучма, патріарх Української православної церви Київського патріархату Філарет.

Лідер БЮТ Юлія Тимошенко прибула на захід із запізненням на 10 хв., але участі в ньому не взяла, постоявши трохи на узбіччі схилу, поїхала.

Піднявшись по схилу нагору, на якому висаджені кущі калини з написами населених пунктів із усіх регіонів України, де вказано кількість людей, які загинули під час Голодомору, Віктор Ющенко у розмові з мером Києва Леонідом Черновецьким та столичними архітекторами зазначив, що капличка, яка вже збудована та пам’ятник стануть першим етапом спорудження меморіального комплексу у пам’ять про жертви Голодомору.

Говорячи про Голодомор 1932-33 рр., глава держави зазначив: "Геноцид – це втрачена мова, культура, генофонд нації… Але сам факт, що ми вже про це говоримо, - це вже велика справа".

О 15:15 глава держави на чолі скорботної ходи пройде від Софійського майдану до Пам'ятного знаку "Жертвам Голодоморів 1932-1933 рр." на Михайлівській площі.

Після ходи Ющенко візьме участь у покладанні горщиків зі свічками до пам'ятного знаку "Жертвам Голодомору 1932-1933 рр.". На 15:50 заплановано виступ глави держави.

О 16:00 буде оголошено загальнонаціональну Хвилину мовчання, після чого розпочнеться Всеукраїнська акція "Засвіти свічку".

Ввечері о 18:00 президент у Національному академічного театрі опери і балету ім. Т. Шевченка буде присутній на поминальному дійстві "Чорна рілля ізорена".

Напередодні Віктор Ющенко закликав всіх українців засвітити свічку у вікні в пам'ять жертв Голодомору. "75 років тому нашому народові хотіли винести вирок смерті. Мільйони синів і доньок України, мільйони невинних людей були винищені Голодомором. Тільки правда про геноцид і чиста пам'ять про усіх полеглих звільнить нас від мороку минулого", - сказав він у зверненні до співвітчизників.

"Увечері 24 листопада по всій Україні та на всіх континентах світу будуть запалені поминальні свічі. Я прошу вас, дорогі співвітчизники, у цей день об'єднатися у слові і молитві за Україну і поставити у кожному вікні свічку віри і надії", – закликав він.

Спомин у регіонах

У містах і районах Донецької області в пам’ять про жертви Голодомору 1932-1933 років будуть встановлені пам`ятні хрести і меморіальні дошки.

Як повідомили в прес-службі облдержадміністрації, сьогодні на кладовищах сіл Гродовка і Лісовка Червоноармійського району відкриті пам`ятні хрести жертвам Голодомору.

Віктор Ющенко
УНІАН
Віктор Ющенко з сім'єю та українськими політиками під час поминальної панахиди у Софіївському соборі
Найближчими днями в пам’ять про жертви Голодомору в м. Сніжне відкриють стелу, в Горлівці і Макіївці - пам`ятні дошки. Також пам`ятні хрести будуть встановлені в Олександрівському районі і на міському кладовищі в Артемівську.

23 листопада в Кіровському районі Донецька біля пам`ятника "Жертвам політичних репресій" на Рутченківському кладовищі відбувся мітинг, присвячений Дню пам`яті жертв Голодомору і політичних репресій. У мітингу взяв участь губернатор області Володимир Логвиненко.

У приміщенні Полтавської обласної організації Національного союзу письменників України відбулася презентація двох книжок на тему Голодомору 1932-1933 років у Полтавській області.

Автором першого презентованого твору є відомий український письменник Володимир Шкурупій. Його повість ”Чи я в лузі не калина” написана ще в 1984 році, в ті часи, коли замовчувалася правда про Голодомор в Україні 1933 і 1947 років. Сьогодні презентували її нове перевидання. Воно набуло особливого громадянського значення саме зараз, коли Голодомор 1933-го офіційно визнаний геноцидом українського народу.

Голодомор
УНІАН
Друга книжка - це перший том Книги Скорботи, присвячений жертвам Голодомору 1932-1933 років у Полтавській області, підготовлений обласною редакційною колегією Книги Пам`яті України. У цьому виданні поіменно увічнено понад 16 тис. жителів регіону, померлих з голоду в 1932-1933 роках, і зібрані спогади очевидців тих трагічних подій.

Матеріали для книги допомагали збирати студенти та учні шкіл регіону.

"Ці книжки нагадують нинішнім і майбутнім поколінням про трагедію, яку пережив наш народ у минулому столітті. Це вражаючі розповіді про нещадні жорна історії, які перемелювали долі українців в умовах тоталітарного режиму", - зазначив начальник управління інформації і зв`язків з громадськістю облдержадміністрації Олег Пустовгар.

В усіх церквах Вінницької області відслужили поминальні молебні за жертвами Голодомору 1932-33 років.

Поминальні служби у церквах розпочались сьогодні о 9.00.

Керівництво області та міста взяло участь у молебні в Свято-Преображенському Соборі у Вінниці.

За офіційними даними, під час Голодомору у Вінницькій області загинуло 1,7 млн. осіб, така ж кількість людей проживає в області у даний час.

Голодомор
УНІАН
Сьогодні кожна сім`я Вінницької області запалить поминальну свічку, які були передані їм разом із брошурами про Голодомор за розпорядження голови Вінницької облдержадміністрації Олександра Домбровського.

Активісти товариства "Просвіта", Одеських обласних організацій Всеукраїнського об`єднання "Свобода", партії "Реформи і порядок", Конгресу українських націоналістів, Української народної партії, а також представники релігійних общин Одеси вшанують сьогодні пам`ять жертв Голодомору 1932-33 років проведенням мітингу-реквієму на Соборній площі, де буде викладений символічний хрест із запалених свічок.

О 16.00 на згадку про жертви більшовицького режиму на 2 хвилини будуть включені електросирени.

Скорботні акції "Запали свічку!" відбудуться в більшості районів Одеської області, а представники громадськості і держадміністрацій Комінтернівського і Котовського районів відкриють меморіальні хрести на згадку про тих, хто загинув від голоду. Участь в скорботному мітингу, присвяченому відкриттю меморіалу в райцентрі Комінтернівське, візьмуть також секретар Ради національної безпеки і оборони України Іван Плющ і в.о. голови Одеської облдержадміністрації Микола Сердюк.

Напередодні активісти товариства "Просвіта" організували в Одесі виставку "Голодомор в Україні 1932-1933 років", включивши в експозицію документи і матеріали з архівів СБУ, книги про трагедію, а також живопис і графіку художників Григорія Вовка і Віталія Павлюка, присвячені темі Голодомору.

Дирекція Державного архіву Одеської області презентувала книгу-дослідження "Голодомори в Україні: Одеська область", яку підготували 74 архівних співробітникив на чолі з Іваном Ниточко і 40 різних організацій.

За словами директора архіву Ниточка, "у виданні наведений, зокрема, унікальний документ, що доводить, що Голодомор 1932-33 років в Україні був організований тодішньою владою. Це ухвала Одеського облвиконкому про вилучення всіх метричних книг за 1932-1933 років, щоб приховати причини, від чого люди вмирали в той час, коли хліб вивозився через Одеський порт в інші країни".

Дніпропетровська область 23 листопада встановила 5-метрову стелу в пам'ять про жертв Голодомору 1932-1933 років біля Перещепиного на кордоні з Харківською областю.

Про це сказано в повідомленні прес-служби Дніпропетровської облдержадміністрації.

У повідомленні сказано, що стела являє собою зламану скелю, в центрі якої вмонтований залізний хрест.

"Пам'ятний знак встановлений за рахунок місцевої громадськості, зокрема бізнесменів", - сказано в повідомленні.

У Дніпропетровській області 83 пам'ятники жертвам Голодомору 1932-1933 р.р.

Спомин за кордоном

23 листопада у Варшаві розпочалися Дні Пам’яті жертв Голодомору в Україні.

З цієї нагоди в польській столиці відбуваються презентації українських документальних фільмів на цю тематику.

У рамках вшанування пам’яті жертв Голодомору 1932-33 років передбачено презентацію фільму "Великий Голод" Едуарда Лозового, концерт Реквієм та Святу літургію з панахидою.

Організаторами заходу виступили Посольство України в Республіці Польща, Об’єднання українців у Польщі та Студіум Центрально-Східної Європи Варшавського університету.

ВідеоПам'ять про національну трагедію

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: