Українці сприймають державу як чужу і безглузду силу

Експерти вважають, що серед українців домінує ставлення до держави як до зовнішньої чужої сили, необхідність і легітимність якої вкрай сумнівна.

Українці не розуміють цінності й призначення своєї держави, причому як свідомі українці, так і проросійські.

Таку думку висловили експерти соціологічному центру "Софія", пише "Дзеркало тижня".

"Останні п'ять—сім років у масовій свідомості відбувається криза уявлень про державу. Українець просто не розуміє, навіщо вона... Причому цього не розуміє і національно свідомий українець, і той, що демонструє проросійські настрої. Вони обидва не розуміють цінності й призначення своєї держави. Ситуація, коли я вирішую свої справи в приватному порядку, даючи хабар або домовляючись зі знайомими в обхід формальних інститутів, державних структур, породжує недовіру до держави, знищує підстави для солідарності з державою", — вважає соціолог Богдан Мотузенко.

На думку керівника Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимира Фесенка, освоєння своєї держави - це новий і дуже важливий виклик для соціуму і окремого українця, і з цим поки що є проблема.

"Хоча має місце символічний, декларативний патріотизм, багато хто не сприймає державу як свою, залишається ставлення до держави як до зовнішньої чужої сили, певна дистанційованість. В умовах розколу суспільства державна влада нерідко сприймається як трофей внутрішніх загарбників. Самі еліти нерідко демонструють ставлення до держави, до влади як до трофея", - впевнений він.

"Превентивна недовіра до влади утримує Україну в рамках відносної демократії. З іншого боку, при тотальній недовірі до суспільних інститутів (включаючи державу) дуже важко очікувати, що вони стануть ефективними", - зазначив заступник директора Інституту соціології НАНУ Євген Головаха.

Опитування експертів проводилося ЦСД "Софія" з 25 березня по 12 квітня 2011 року. Всього було опитано 13 експертів — психологів, соціологів, філософів, істориків, політологів, які добре обізнані про соціально-психологічні особливості населення України. Метод експертного опитування — неформалізовані інтерв'ю (використання відкритих питань).

Читайте також:

Понад 70% українських студентів не бажають жити на батьківщині

Зарплати українців знизились

Тотальна більшість українців не довіряє гривні

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: