Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Українці викидають на смітник батарейки, які труять воду та провокують рак

Держава вперто не бажає займатися утилізацією токсичних відходів. Ентузіасти підозрюють лоббі інтересів виробників.

Україна - єдина в Європі досі ніяк не врегулювала проблеми утилізації батарейок, йдеться в сюжеті ТСН.

Звичайні батарейки, які більшість викидає разом із побутовим сміттям, надзвичайно токсичні. Щодня на смітник потрапляє 10-12 тонн батарейок. Всередині кожної знаходяться важкі метали та хімія. Розкладаючись, одна батарейка здатна отруїти 20 кубометрів ґрунту або 400 літрів води. Звідти отрута потрапляє в організм людини та провокує онкологічні хвороби.

Поодинокі активісти організовують збір батарейок самостійно. Так, київський підприємець Дмитро Грамоданов установив у підвалі навпроти дверей свого офісу столітрову діжку та закликає людей у соцмережах зносити сюди використані батарейки. Одну діжку у такий спосіб ентузіаст вже наповнив.

Дмитро не припиняє писати в Мінекології, щоб звернути увагу держави на проблему утилізації. У відповідь отримує лише листи зі словами підтримки.

Тим часом у Львові існує державне підприємство, яке може переробляти тонну батарейок на день. І не просто безпечно їх утилізувати, а ще й видобувати з них дещо коштовне.

"Батарейка - це ресурс для мінеральних добрив, це ресурс для металургів, там є вуглець, який можна, не переробляючи, з усіма домішками додавати при плавленні металу і поліпшувати його якість. Є цінні матеріали, такі, як нікель. Є літій, якого в світі дуже малі запаси", - пояснив директор інноваційного центру ДП "Аргентум" Тарас Когут.

Технологію утилізації розробляли цілий рік. Але лінія з переробки досі стоїть через відсутність сировини. Адже батарейки в Україні збирають лише волонтери.

Нині інше державне підприємство "Укрекоресурси" планує розставити сотню контейнерів для збору батарейок у 45 містах України. Проте і це - крапля в морі. Потрібне законодавче регулювання. В "Укрекоресурсах" вже запропонували проект урядової постанови.

"Є таке всесвітнє правило: виробник платить. Імпортери, продавці та виробники батарейок повинні будуть сплачувати за подальшу утилізацію того, що вони продають або імпортують або виробляють на території України", - зазначила керівник департаменту маркетингу ДП "Укрекоресурс" Ольга Дробишева.

За утилізацію кожної батарейки, згідно з проектом, треба буде доплачувати від трьох до 15 копійок, залежно від типу.

Однак навіть у державному закладі не впевнені, що в уряді їхню ініціативу підтримають. Адже це стосується інтересів комерсантів, які мають в урядових структурах своїх лоббістів.

ВідеоБатарейки, які більшість викидає разом із сміттям, надзвичайно токсичні

Залиште свій коментар

Вибір редакції