Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Українці згадали жертв Голодомору: у Львові зварили "суп" за рецептом 1933 року

Меморіальні акції відбулися в багатьох містах і містечках держави.

Жалобні заходи в День пам’яті жертв Голодомору провели по всій Україні. У Запоріжжі з самого ранку люди почали приходити до колишнього будинку дитини, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Туди у 1932-1933 роках звозили малечу, що лишилась без батьків. Дітей мали рятувати, натомість просто морили голодом під наглядом медперсоналу. Протягом року у цих стінах загинули 788 малюків. Увечері кількасот людей взяли участь у спільній молитві біля пам’ятника жертвам голодоморів. Туди принесли колоски та лампадки, а на землі на рушнику розклали чорні мішечки з зерном. Історики кажуть, що в 1930-ті через штучний голод на території тоді Катеринославщини загинуло до 900 тисяч людей: "У такий спосіб варварський… Навіть не треба було встановлювати розстрільні команди – достатньо було зробити так, щоб людям не було, що їсти. Щоб вони приречені були на голодну смерть".

Відео Спільні молитви і суп із гілля та шишок: як в Україні згадували жахи Голодомору

Жалобні заходи 23 листопада провели у всій Україні. Із лампадками і колосками пшениці люди приходили до меморіалів пам’яті. Також у 6 містах приготували суп із шишок та жолудів, який доводилося їсти в часи Голодомору. ТСН зібрала основні події з регіонів у репортажі

Спільні молитви і суп із гілля та шишок: як в Україні згадували жахи Голодомору

На Харківщині бронзовий монумент пам’яті жертв Голодомору стоїть між містом та областю – символічно на тій межі, яку знесиленим селянам було заборонено перетинати. Вони ішли в міста в пошуках порятунку. "Мама нам розповідала наступне: з тих сіл приповзали люди, сподіваючись на якусь допомогу. Вони на вулицях помирали. Як тільки світало, приїжджав такий віз і трупи ті закидали на віз", - розповіла харків’янка Тетяна Толмачова. Харківщина – з тих регіонів, які найбільше постраждали під час Голодомору. За оцінками місцевих істориків, тоді загинуло близько 800 тисяч людей. "Моя бабуся тікала від голоду на Донбас. Всі семеро дітей ішли пішки на Донбас, бо без батька були. Їх розкуркулили", - каже жителька Харкова Аліна Котлярова.

Фотогалерея Унікальна знахідка: у Центральному державному архіві знайшли хліб, який їли українці у Голодомор (3 фото)

У Житомирі люди зібралися біля пам’ятного знака "Скорботний ангел" та провели молебень. Достеменно не відомо, де у місті ховали тих, хто помирав від штучного голоду. Історики припускають, що ймовірним місцем поховання було Смолянське кладовище. "Мама розповідала, бабуся, як помирали люди прямо на вулиці, лежали мертві, опухлі дітки просили хліба. Дуже страшні часи, ми це знаємо з історії, але нам болить", - каже житомирянка Віра Боб. Не відомо достеменно і те, скільки взагалі людей загинуло. У 1933 році керівники міста писали до Москви з проханням визнати Житомир одним із найбільш постраждалих від голоду та дозволити вільний продаж хліба. Є села, де під час голоду вимерло удвічі більше людей, ніж під час війни. "Ніхто навіть не знає, скільки загинуло людей, але люди гинули, падали, це жах. Слава Богу, що ми українці, що ми вільні і ми можемо це згадувати", - каже житомирянка Раїса Хрущ.

У центрі Львова із лампадок виклали напис "Пам'ятаємо 1932-33". Молодь улаштувала акцію "Непораховані з 1932 року": хлопці та дівчата падали просто на бруківку, це символізувало загиблих під час Голодомору, який вони називають геноцидом української нації. "Ніхто достовірно не знає, скільки загиблих було під час Голодомору. Деякі джерела кажуть, що від 3 до 5 мільйонів, є інформація від 5 до 10 мільйонів. Ми хочемо сказати, щоб це більше ніколи не повторилося", - зауважив студент Богдан Приходько. Також частували усіх охочих супом тих часів – це радше чай із листя, гілля, шишок та кори дерев. Люди, що куштували страву, ледь не плакали від жалю. Подібні акції пройшли в багатьох містах України.

Кореспондент ТСН Юлія Семененко

Залиште свій коментар

Вибір редакції