ЗМІ: Про домовленості з "Газпромом" Ющенко, схоже, просто збрехав

Український газовий борг обертається для Росії втратою 301 млрд. рублів. Прощати такі борги в умовах кризи Росія не збирається.

Україна відмовилася заплатити до кінця року 2,15 млрд. доларів за газ. Це значить, що контракту на поставки газу Україні на 2009 рік не буде і "кран" буде перекритий. Раніше Віктор Ющенко заявив, що "Газпром" погодився почекати сплати боргу за вже поставлений газ до весни. Того ж дня цю заяву президента "Газпром" спростував. Видання "Известия" спробували розібратись, що втрачає Росія від української невиплати боргу.

Ющенко зібрав в середу послів іноземних держав і повідомив, що "Газпром" почекає погашення боргу до лютого. За досягнутою домовленістю ніякого відключення газу для України з початку нового року не буде. Щоправда, український президент тут же заговорив про гарантії безперебійного транзиту газу до Європи. Заява виглядала суперечливо, адже якщо причин відключати газ немає, то немає потреби окремо гарантувати поставки.

Незабаром все стало ясно: про домовленості з Газпромом Юженко, схоже, просто збрехав. Офіційний представник концерну Сергій Купріянов повідомив, що ніяких домовленостей про реструктуризацію боргу немає.

"На пряме питання, чи заплатять вони до кінця року, ми одержали пряму відповідь - ні", - розповів Купріянов. А це значить, що контракту на 2009 рік теж немає, а без нього, за словами Купріянова, в Україну "поставляти газ ми не будемо". Виконуючи, природно, всі зобов'язання перед іншими європейськими споживачами. Мабуть, такий підсумок минулих в середу в Москві переговорів між главами "Газпрому" Олексієм Міллером і "Нафтогазу" України Олегом Дубиною.

Для Росії це дуже неприємно. Мало того що Україна може знову почати красти газ, призначений для європейських споживачів. Треба пам'ятати ще і про те, що 2,15 млрд. неоплаченого газу - це пряма дотація української промисловості з боку Росії. Неплатежі за газ знижують собівартість української продукції і роблять її більш конкурентоспроможною. У тому числі і в Росії.

У нашій країні насамперед під удар потрапляють ті галузі, з якими конкурують українські товари. Головні з них - це чорна металургія, важке машинобудування і виробництво енергетичного устаткування - найважливіші для російської економіки. Та і розкидані такі підприємства по всій країні: у Центральній Росії, на півночі, Уралі, в Сибіру... Якщо уявити, що під час світової економічної кризи для якого-небудь Уральського турбінного заводу або володимирського заводу "Електроприлад" значить 10% скорочення попиту на їхню продукцію через демпінг українських конкурентів. Компаніям доведеться скорочувати інвестиції і звільняти працівників. Адже ці люди не повинні платити за безкоштовний газ для України.

Збиток економіці можна оцінити і в цифрах. За словами президента Інституту енергетики і фінансів Леоніда Григор'єва, в російській економіці 1 рубль капітальних витрат дає 5 рублів загального зростання ВВП плюс збільшує продуктивність праці.

Таким чином, упущені інвестиції в 2,15 млрд. доларів (український газовий борг) обертаються для Росії втратою 301 млрд. рублів, або 0,72% приросту ВВП. Робити такі "подарунки" в умовах кризи - для Росії недозволена розкіш. Особливо якщо врахувати, що українська влада проводить відверто антиросійську політику.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: