Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Українки бояться говорити про насильство вдома. Їм на допомогу створили спецполіцію

Екстрені групи діють у трьох містах.

Майже 600 українок щороку гине від рук чоловіків. Таку статистику оприлюднили на замовлення Фонду народонаселення ООН.

Переважна більшість жертв домашнього насилля боїться говорити про агресію. Зокрема, таких 13%. Така ж кількість мешкає у Польщі. При цьому найбільше жінок, які хоча б раз у житті відчували сексуальне чи фізичне насилля, живе в Туреччині. Таких 42%. На другому місці - США або 36%. Серед європейських країн високий показник домашнього знущання над жінкою виявився у Франції - 26%. Далі йде Росія.

Лише півроку тому тільки у вигляді експерименту в Україні запрацювала "Поліна" - поліція проти насильства. Одна з жертв домашнього насильства розповіла, як місяць тому з двома дітьми на руках вона пережила найстрашнішу ніч у житті. "Він починав бити дітей, міг при дитині розкривати вени. Він старшого мого сина намагався викинути з шостого поверху. Порвав на мені речі. Він не сильно побив, але досить добре так штовхав", - розповіла постраждала про свого колишнього чоловіка.

А далі, коли з дітьми була в лікарні, чоловік виніс усі речі з орендованої квартири на суму в 50 тисяч гривень. Жінку з дітьми забрали в поліційний відділок, бо підозрювали у співучасті. Далі вона мешкала на вулиці, а потім дізналася про цей центр, де такі як вона ховаються від кривдників.

Центр психосоціальної допомоги жінкам - єдиний в Україні, збудований за європейським зразком та на європейські гроші. Жертвам насилля тут допомагають харчами, психологічною поміччю та працевлаштуванням, але ховатися тут можна не більш, як півроку.

Тепер жертвам домашнього насильства має допомагати Поліна – це скорочена назва поліції проти насильства. Наразі це лише пілотний проект, який випробовують у Дарницькому районі Києва, Малинівському районі Одеси та в луганському Сєверодонецьку. Про те, що така окрема поліція проти насильства потрібна - свідчать цифри. 2015-го року звернень до поліції щодо домашнього насильства було 116 тисяч, 2016-го - 127 тисяч, а торік - понад 110 тисяч. І це не враховуючи тих, хто роками нікому не розповідає про знущання вдома.

У вихідні виникає найбільше роботи пов’язаної саме з насильством у сім’ї. "Поліна – це ідеальний варіант співпраці органів покликаних на протидію насильства в сім’ї, як от представники дільничних офіцерів поліції, сектору ювенальної превенції, слідчого відділу, соціальні служби", - розповів старший інспектор Сергій Герасимчук.

Тобто в екстреній групі одразу ті, хто зупинить задираку, той, хто оформить злочин, спеціаліст для дитини і соцпрацівник для мами. Поліція не просто фіксує факт знущань, а проводить профілактику з кривдником, жертвою та дитиною, яка завжди потерпає од сварок дорослих навіть, якщо просто спостерігає за ними.

ВідеоДопомогти з притулком і дати консультацію: в Україні створили відділ поліції проти насильства

В Україні щороку від домашнього насилля гинуть у середньому 600 жінок. Через це півроку тому у вигляді експерименту в Україні запрацювала "Поліна" - поліція проти насильства. Саме до них тепер можна звернутись за притулком, психологічною та юридичною консультацією. А новий закон про запобігання та протидію домашньому насильству тепер визнає насилля – криміналом.

Допомогти з притулком і дати консультацію: в Україні створили відділ поліції проти насильства

"Вони не бачать іншої картини світу. І цю ж картину світу переносять в свої сім'ї. По відношенню до своїх однолітків, до своїх батьків, бабусь і дідусів. Ця агресія триватиме і надалі", - розповіла дитячий психолог Лариса Горіна.

В одному з київських будинків живе чоловік із трьома дітьми та новою дружиною. Перша померла. Зі школи в соцслужби постійно скаржаться, що діти занедбані й часто пропускають уроки. Сусіди підтвердили, що частенько бачать батьків під чаркою.

"Неналежне виконання батьківських обов’язків що тягне за собою психологічне насильство", - констатувала спеціаліст Центру Олена Слишик.

Найчастіше жінки й діти терплять знущання роками. Лізти в те, що робиться за зачиненими дверими, для суспільства ніби табу. Самі жертви бояться щось розказувати або банально не знають, куди звертатися. Дехто не вірить, що кривдника покарають. Проте поліція проти насильства допоможе з притулком, дасть психологічну та юридичну консультації. Новий закон про запобігання та протидію домашньому насильству тепер визнає таке знущання криміналом.

Пілотний проект - три підрозділи на всю країну. Цього вкрай замало. Втім, це хороший сигнал - "кого люблю, того і б'ю" - більше в Україні не працює. 

Наталія Ярмола

Залиште свій коментар

Вибір редакції