Українське Мертве море: чому висихає Куяльницький лиман та чим це загрожує

Українське Мертве море: чому висихає Куяльницький лиман та чим це загрожує

Сіль знищує лікувальну грязь.

Куяльницький лиман на Одещині з цілющими грязями може вбити тут усе живе.

Про це йдеться в сюжеті ТСН.Тиждень.

Також лиман міліє просто щогодини. Сіль, яка лишається після випаровування води спочатку знищує лікувальну грязь, а поширившись вітром на родючі поля починає просто вбивати плодючі чорноземи. Села навколо лиману гинуть. У легендах і міфах саме так карали покорені народи -  посипаючи землю сіллю, аби ніколи не родила. Коли вітер дує з боку лиману підіймається пил, сольова буря, то земля змінює свою родючість, навіть під час поливу в домашніх умовах, все висихає.

Лиман існує завдяки потраплянню в нього прісної води з річок. Основна артерія – це ріка Великий Куяльник, яка вмирає, і не без допомоги людей. Добування піску призвело до зменшення водних ресурсів річки і лиману. Таких кар'єрів – десятки. А ще ставки та дамби. За два роки лиман зменшився утричі. Глибина Куяльницького лиману наразі становить десь 30 сантиметрів. Ще два роки тому вона сягала метра.  

Битва за лиман активно розпочалася кілька років тому. Аби терміново рятувати водойму, прорили канал з моря. Замість прісної води у Куяльницький лиман почали заливати  морську.

Проте качати далі солону морську воду – небезпечно, бо солоність – підвищується. У Мертвому морі солі приблизно 250 грамів на літр. Скільки ж у Куяльнику, в якому солі має бути в рази менше. 

Нещодавно чиновники запропонували ще один екстрений вихід – закачати у лиман водопровідну воду. Поки що чиновники шукають гроші. Всього потрібно 500 мільйонів гривень. Маленьку частину виділив Фонд регіонального розвитку. Хочеться вірити, що наше покоління не останнє, яке бачило ще живим чудотворне Мертве море України.

Читайте також: "царські ванни" та омолоджувальна ропа Куяльницького лиману

Відео Українське Мертве море: чому висихає Куяльницький лиман та які можуть бути наслідки

Куяльницький лиман зачаровує своєю рожевою водою. Втім, яскраві барви лиману – це ознаки страшної хвороби. Лиман міліє просто щогодини. Сіль, яка лишається після випаровування води, спочатку знищує лікувальну грязь, а потім поширюється вітром на родючі поля. Які можуть бути наслідки природних змін та як це загрожує людям – у сюжеті ТСН.Тиждень.

Українське Мертве море: чому висихає Куяльницький лиман та які можуть бути наслідки

Залиште свій коментар

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Новини партнерів