Доказ спільної історії Арктики і Антарктики: українські вчені відкрили новий вид антарктичної п'явки

Дата публікації
Перегляди
2181
Поділитись:
WhatsApp
Viber

Описали новий вид глибоководної антарктичної п'явки Pterobdellina vernadskyi.

Українські вчені з Національного антарктичного наукового центру (НАНЦ), які працюють на антарктичній станції "Академік Вернадський", якій виповнилося 25 років існування, зробили відкриття - описали новий вид глибоководної антарктичної п'явки Pterobdellina vernadskyi. Це є доказом спільної історії Арктики і Антарктики.

Про це у середу, 10 лютого, повідомляється на сторінці НАНЦ у Facebook.

"Його офіційна назва – Pterobdellina vernadskyi Utevsky, Solod & Utevsky, 2021 – на честь першого президента Української академії наук Володимира Вернадського. Ще 3 прізвища – це якраз українські дослідники, що відкрили світу нову п'явку: брати Андрій і Сергій Утєвські та Роман Солод", - йдеться в повідомленні.

Як все відбувалося?

Так, співробітники Інституту рибного господарства і морської екології, насамперед Роман Солод, зібрали величезну колекцію ектопаразитів з глибоководної риби – антарктичного іклача. Серед "експонатів" були великі (до 9 см) п’явки. За їхнє вивчення взялися брати Утєвські, які багато років досліджують п’явок різних регіонів: Сергій – арктичних, а Андрій – антарктичних. Робота проходила в ХНУ ім. Каразіна за підтримки НАНЦ.

"Утєвські з’ясували, що за зовнішньою будовою, анатомією та структурою тканин паразит іклача нагадує п’явку з холодних вод Північної півкулі Pterobdellina jenseni, що паразитує на скатах. Обидві п’явки мають характерні бічні складки, які, ймовірно, виконують функцію плавців. Але в антарктичної п’явки є унікальні риси, що відрізняють її від усіх інших видів. Зокрема, ромбовидний візерунок на спині, утворений складками й бородавками. Його функцію ще належить встановити", - розповіли в НАНЦ.

Вчені, окрім відкриття нового виду, виявили важливу річ: антарктична п’явка Pterobdellina vernadskyi й арктична Pterobdellina jenseni – близькі родичі. Вони належать до одного роду і мають біполярний ареал, тобто живуть біля полюсів, але відсутні в теплих водах Світового океану.

"Як же так вийшло, що в різних кінцях світу живуть родичі-п’явки, розділені тисячами кілометрів? Науковці припускають, що вони мали спільного предка, який мільйони років тому, коли тропічні води ймовірно були холоднішими, мігрував з півдня на північ. Потім північні та південні родичі еволюціонували незалежно одне від одного. Так у Арктиці з'явились Pterobdellina jenseni (їх відкрили 1939 року), а в Антарктиці – Pterobdellina vernadskyi. Тобто в дуже далекому минулому відбувалися обміни між фаунами Арктики та Антарктики, й ці регіони мають спільну еволюційну історію", - резюмували у НАНЦ.

Читайте також: 

Новини тижня: українській антарктичній станції "Академік Вернадський" виповнилось 25 років

Новини тижня: українській антарктичній станції "Академік Вернадський" виповнилось 25 років

Повʼязані теми:

Наступна публікація