Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Українські вечори у невагомості. Яким був політ Каденюка у космос

Перший український космонавт сьогодні пішов з життя.

Пішов з життя Леонід Каденюк - перший і наразі єдиний український космонавт. Це сталося раптово і геть неочікувано. Йому щойно виповнилося 67, він був активним і спортивним. Смерть спіткала Каденюка під час ранкової пробіжки у парку. Яким був чоловік, завдяки якому в космосі прозвучав гімн України, пригадала ТСН.

1997 рік. Американський шаттл "Коламбія", що підняв у космос українського космонавта, був щасливою зіркою у долі Леоніда Каденюка. Він готувався до пілотування ще радянської космічної системи "Буран". Але після розпаду СРСР шанси полетіти були малі. На момент місії "Коламбії" Каденюку було вже 46. Оплатити підготовку і політ Україна не змогла би, але американці у рамках своєї космічної дипломатії всі витрати взяли на себе. Українського космонавта вибрали із кількох десятків претендентів.

ВідеоПішов з життя єдиний український космонавт Леонід Каденюк

Це сталося раптово і геть неочікувано ні для кого. Йому щойно виповнилося 67, він був активним і спортивним. Смерть спіткала Каденюка під час ранкової пробіжки у парку. Яким він був, чоловік, завдяки якому в космосі прозвучав гімн України, дивіться у сюжеті ТСН.

Пішов з життя єдиний український космонавт Леонід Каденюк

"Я пишаюся тим, що мені випало стати першим космонавтом незалежної України і зроблю все, щоб виправдати цю честь", - говорив тоді Каденюк.

Проводжати Каденюка у космос до Сполучених Штатів полетіли два українських президенти - Кучма і Кравчук.

Два тижні у космосі у складі інтернаціонального екіпажу Каденюк мав вивчати, як невагомість впливає на рослини. Але не забував і про культурну місію.

"Під час польоту там були два вечори, коли я організував на борту вечори української пісні. Зі мною там були на борту пісні наших легендарних співаків, Анатолія Солов’яненка", - розповідав космонавт.

Під час повернення на батьківщину, окрім чиновників, в аеропорту його зустрічала мама - сільська вчителька -  і земляки з Буковини.

Про свій політ Каденюк розповідав дуже поетично. Казав, що долаючи земне тяжіння, космонавт переживає ті ж фізичні відчуття, що й дитина під час народження. А ще не раз згадував, що побачивши землю із космосу, повірив у Бога.

"Таку красоту, вона не могла сама по собі виникнути, обов’язково повинен був якийсь вищий розум її створити", - казав Каденюк.

Понад усе Каденюк мріяв знов полетіти у космос. І хотів передавати свої знання новим українським астронавтам. Але так і залишився першим і єдиним космонавтом незалежної України. У останньому інтерв'ю Каденюка, яке є в архіві ТСН, його запитали про добровольців, які зголосилися полетіти із місією NASA на Марс без повернення.

"Я не знаю, як нормальна людина могла б полетіти із Землі назавжди. Я б на це ніколи не погодився", - зізнавався космонавт.

Кореспондент ТСН Ольга Кошеленко

Залиште свій коментар

Вибір редакції