Український кіноархів показав відео армії УНР і найціннішу плівку для ЮНЕСКО

Дата публікації
Перегляди
4036
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Український кіноархів показав відео армії УНР і найціннішу плівку для ЮНЕСКО

У Києві в спецумовах зберігають негатив знімань із Чорнобиля в дні трагедії.

На честь професійного свята архівісти відкрили свої секрети та показали чимало цікавого. Кадри з історією України за півтора сторіччя зберігають у державному кінофотоархіві, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Там є найстаріша документалка України – кадрам рівно 100 років. Екраном крокує армія Української народної республіки. Щопівхвилини стрічка переривається задля зневажливих радянських коментарів – кадри, зняті патріотами, монтували вже після перемоги "совєтів". Можна побачити, як Петлюра з Винниченком курять цигарки.

Архівісти показали ТСН найцікавіші експонати з державного кінофотоархіву

Архівісти показали ТСН найцікавіші експонати з державного кінофотоархіву

Інше цікаве відео – з часів радянської перебудови. У риториці 30-річної давності цікавить звук. "Воно нічого не відрізняється, що вони тоді казали, що вони зараз кажуть", - іронізують працівники архіву. В підземному сховищі у сейфі зберігають один із найцінніших експонатів – негатив хроніки ліквідації аварії на ЧАЕС. Режисер стрічки помер від променевої хвороби, не дочекавшись прем’єри. Фільм уперше в історії України визнаний світовою спадщиною ЮНЕСКО.

У фільму є навіть власна "справа": довідка про радіаційний контроль. З нею офіційно все гаразд, але неофіційно в архіві визнають, що випромінювання трохи є. Поруч у сотнях стосів до самої стелі – бобіни з документальними і художніми кадрами, там мирно співіснують виступи диктаторів, балетні вистави і хроніка війни. Умови зберігання однакові: +10 С для чорно-білої плівки і -10 С для кольорової.

Кінодокументів загалом налічується близько 13 тисяч. Якщо всю плівку, яка є у державному кіноархіві, склеїти між собою, можно повністю обгорнути земну кулю - ще й на бант залишиться. Розірвану та пошкоджену кіноплівку регулярно ремонтують у лабораторії.

Кореспондент ТСН Олександра Мітіна

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
4036
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація